2022’de NFT koleksiyonu nasıl oluşturulur?

0

Teknolojinin hepimizin içinde yaşadığı dünyada yaptığı değişiklikler nedeniyle hayatımıza birçok yeni alan eklendi. Bu yönlerden biri, değiştirilemez tokenler olarak bilinen dijital varlıklardır. NFT dünyası kendi heyecanına ve ilgi alanlarına sahip ve birçoğu bu dünyadan pay alma cesaretini gösteriyor; hatta bazıları bunu bir sosyal grubun veya benzer fikirlere sahip büyük bir topluluğun üyesi olarak görüyor. Topluluğa katılmanın birkaç yolu vardır: ya NFT’ler yaratırsınız ya da onları satın alırsınız.

Bir NFT veya NFT koleksiyonunun basılmasının, yaratıcılar için iyi bir kâr sağladığı ve topluluğu ve pazarı geliştirdiği kanıtlanmıştır. NFT dünyasına zaten aşina iseniz, Bored Ape, Cryptokitties, CryptoPunks ve diğerleri gibi başarılı NFT koleksiyonlarını duymuş olabilirsiniz. Hızlı bir bakışla, bu projelerin, başarılı bir NFT koleksiyonunun ana özelliği olan, bazı yönlerden farklı ve benzersiz olsa da, benzer şekil ve figürlerden oluşan bir koleksiyon içerdiğini görüyorsunuz. Ancak, hepsi benzerken farklı 10.000 parça yaratmanın mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz. Cevap Evet! Ve burada nasıl çalıştığını açıklıyoruz. Aşağıda, NFT koleksiyonunuzu oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi tartışacağız.

NFT koleksiyonu yapma adımları

NFT alanını araştırın

OpenSea ve Foundation gibi tanınmış pazar yerlerini kontrol ederseniz, NFT alanının ne kadar şaşırtıcı ve tuhaf olduğunu görürsünüz. Projeler farklı içerik ve boyutlarda gelir. Bazıları inanılmaz derecede yaratıcıyken bazıları daha somuttur; ancak, hemen hemen hepsi özelliklerinde benzersizdir. NFT dünyasına daha yakından bakmak, kültürünü ve dilini öğrenmenizi sağlar. Görünüşe göre her koleksiyonun kendi kişiliği ve topluluğu var; her birinin Twitter, Discord vb. dahil olmak üzere bir hikayesi, değeri, hedefleri ve iletişim tarzı vardır.

Bunların hepsi, bir koleksiyonun piyasaya yalnızca birkaç NFT getirmediği, aslında benzer fikirlere sahip insanların bir araya geldiği ve duygu ve düşüncelerini paylaştığı bir topluluk geliştirdiği fikrini getirebilir. Bu nedenle, bir NFT koleksiyonuna geçmeden önce NFT alanı ve pazarı hakkında bilgi edinmek önemlidir. NFT dünyası, pazar yerleri, teknolojiler ve genel olarak söylemek gerekirse kültür hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin. Alanda daha kabul edilebilir ve daha karlı bir koleksiyon oluşturmanıza yardımcı olur.

NFT koleksiyonunuz için bir ses ve konsept bulun

En başarılı koleksiyonların kendi ses ve karakterlerinin olduğunu fark ettiniz mi? Bored Ape Yacht Club, maymunları temsil ediyor, Cryprokitties ile bir tahminde bulunun! NFT koleksiyonunuzun diğer tüm projelerden ayırt edilmesi için neye sahip olması gerektiğini önceden düşünün. Belli bir nadir kavram veya sembol mü? Veya NFT alanı veya gerçek hayatla ilgili benzersiz bir konsept mi?

Ayrıca, NFT koleksiyonunuzun blok zinciri dünyasındaki en iyi teknolojiden en iyi şekilde faydalanması gerektiğini unutmayın. Kolay uygulama kadar güvenlik de önemlidir. Ardından, yaklaşan projenizi başkalarına nasıl bildireceğiniz gelir. Bütün bunlar NFT dünyası, teknoloji ve iletişim stratejileri hakkındaki bilgilerinizle ilgilidir.

NFT koleksiyonunuz için bir Yol Haritası geliştirin

Başarılı projeler bir yol haritasına sahip olunarak ve takip edilerek belirlenir. Bir yol haritası, proje ekibinin NFT koleksiyonları için kısa ve uzun vadeli planları olduğu konusunda takipçileri ve sahipleri tatmin eder. Ayrıca projenin gelecekte karlı olup olmayacağı konusunda yatırımcılara fikir verir. Koleksiyonerler ayrıca koleksiyonun geleceğini kontrol edebilir ve koleksiyondan bazı öğelere sahip olmaya karar verebilir.

Yol haritası, NFT topluluğuna ilerleme ufkunu sağlar. Bir yol haritasının sınırı, geliştiricilerin ilk satıştan sonra topluluklarını daha da geliştirmek ve desteklemek için neler yapabilecekleri konusundaki hayal gücüdür. Yol haritanıza bağlı kalmayı ve bunun için plan yapmayı unutmayın. Topluluğun güvenini kazanmak istiyorsanız, yol haritanıza koyduğunuz zamanı ve eylemleri düşünün!

NFT koleksiyonunuz için sanat yaratın

Her şeyden önce, NFT koleksiyonunuzu çizmenize gerek yok. Tüm parçaları oluşturmaya yardımcı olacak kodları kullanmanız yeterlidir. Her özellik için nadirlik yüzdesini ayarlayarak nadir öğeler oluşturmanıza olanak tanır. Özellikler renk, aksesuarlar, kürk, yetenekler ve diğer birçok özelliği içerebilir.

Koleksiyon oluştururken göz önünde bulundurulması gereken iki ana kavram tasarım ve tekniktir. Tasarım gereği, kendi sanat eserinizi ve fikirlerinizi kullanarak özel bir NFT koleksiyonu geliştirme becerisine atıfta bulunuyoruz. Teknikler ise blok zinciri, akıllı sözleşme ve bir program çalıştırma gibi teknik kavramlar hakkında geliştirdiğiniz özel anlayışı ifade eder. Özel şekiller, renkler ve formlar oluşturmak için bir algoritma (veya bir program) kullanabilirsiniz. Doğası gereği tahmin edilemez olabileceğinden, topluluğunuzun koleksiyonun arkasındaki fikri beğenmesi durumunda koleksiyonunuz nadir ve popüler öğeler içerir. Bu nedenle, her NFT’nin kendine has özellikleri olacaktır.

Ayrıca her koleksiyon arka plan, şekil ve özel gibi farklı katmanlarıyla geliyor. Arka plan, programın her görüntü için rastgele kullanabileceği özel arka plan renklerini ifade eder. Şekil, üretilen her görüntüde görmek isteyebileceğiniz şekil türleri veya özelleştirmeler için çağrılar yapar. Ve özel, paylaşmak istediğiniz karakter türünü koleksiyonunuz için odak noktası olarak tanımlar. NFT koleksiyonunuza eklemek için ne kadar çok ayrıntı ararsanız, piyasada o kadar güçlü olur ve dolayısıyla daha çekici olur. Tasarım konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, her zaman alanında deneyimli uzmanlardan yardım isteyin.

Tasarım konusunda size yardımcı olacak birçok düzenleme uygulaması ve programı vardır. NFT Inator gibi bazıları, yalnızca özel bir koleksiyon oluşturmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda Ethereum, Solana vb. için gerekli meta veriler gibi ek özellikler de sağlar. Bu tür platformlar, fikirlerinizi uygulamayı ve aklınızdaki fikirleri kazanmayı kolaylaştıran araç takımları sağlar.

Özellikler ekleyin ve nadirliği ayarlayın

Özellikler ekleyin ve nadirliği ayarlayın

Nitelik nadirliği, NFT koleksiyonunuzu gerçekten benzersiz kılmak için önemli bir konudur. Lazer gözler, silahlar, sigara veya içecek gibi projenize ekleyeceğiniz görsel öğeler, her NFT’de görünmeye karar verebileceğiniz özelliklerdir. Özellikler bazı parçalar arasında paylaşılabildiğinden, bazıları eksik olduğundan, üretilen her NFT bir dereceye kadar benzersiz hale gelir. Koleksiyonunuzdaki sadece birkaç ürün için göz alıcı özellikler belirlemeyi unutmayın, böylece onları çok nadir hale getirin.

NFT koleksiyonunuz için akıllı sözleşmeyi kodlayın

NFT koleksiyonunuz için akıllı sözleşmeyi kodlayın

Tüm NFT’ler, projeler arasında farklılıklara neden olan akıllı sözleşmelerle birlikte gelir. Akıllı bir sözleşme, tüm NFT koleksiyonlarının temelidir. Tüm NFT koleksiyonunun gerçekliğini netleştirir. Günümüzde çoğu NFT, Ethereum blok zincirinde çalışıyor. Sözleşmeler (IPFS), özellikleri her bir görüntüye tahsis etmek ve son değiştirilemez belirteci oluşturmak için bir yüzde üzerinde çalışan kodları tanımlar. Tüm veriler, değiştirilmesi imkansız olsa da herkes tarafından görülebilen blok zincirine kaydedilir. Kodlara göre görüntü oluşturulduğunda, token adres cüzdanına aktarılır ve işte son NFT. Ancak zincir üzerindeki süreç, burada verilen basit açıklamadan çok daha karmaşıktır.

Akıllı sözleşmenizi yaptıktan sonra, insanların NFT’leri basmasına izin vermeyi planlayabilirsiniz. İşlemin ücretsiz olmadığını ve gaz ücreti aldığını unutmayın.

NFT koleksiyonunuzu başlatmak için en iyi platformu seçin

NFT koleksiyonunuzu başlatmak için en iyi platformu seçin

Bu adımda, insanların NFT koleksiyonunuza erişmesine ve ürünleri basmasına izin vermek için bir web sitesine veya fırlatma rampasına ihtiyacınız olacak. OpenSea, Foundation, Rarity ve diğer pek çok platform gibi platformlar, NFT koleksiyonunuzu doğrudan kendi platformlarından başlatmak için seçenekler sunar. Ancak, başka bir sanatçı gibi bazı sınırlamalar sizi platformu kullanabilmeniz için davet etmelidir.

Akıllı sözleşmeyi kodladığınız için bir platforma katılabilir ve dijital varlıklarınızı basabilirsiniz. Platformlar, süreci kolaylaştırmak için bir nane düğmesi sağlar. butona basarak sözleşmenizle etkileşime geçebilir ve satış durumunda müşterilerinizin cüzdanlarına bağlanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken istediğiniz platformu aramak ve NFT koleksiyonunuzu kullanıma sunmak için gerekli adımları atmak.

Opensea’da NFT’nin nasıl oluşturulacağını burada bulabilirsiniz.

Bu yazıda Rarible pazarında NFT Basmayı açıkladık.

NFT koleksiyonunuz için bir topluluk oluşturun

NFT koleksiyonunuz için bir topluluk oluşturun

Şimdi, görülmen gerekiyor. Bu konuda size yardımcı olacak sosyal medya var. Twitter, katılmanız gereken ilk ortamdır. Crypto Twitter, tüm NFT projelerinin pazarlamaya başladığı yerdir.

Bazı kitlelerin ilgisini çektiğinizde ve onların NFT koleksiyonunuzla ilgilendiğini gördüğünüzde, onları Discord’a davet etmenin zamanı gelmiştir. Discord, topluluk için konuşabilecekleri ve fikir ve ilgi alanlarını paylaşabilecekleri daha etkileşimli bir platformdur.

Son olarak, Collab.Land’i kurmalı ve yalnızca doğrulama kitlelerini veya NFT sahiplerini NFT koleksiyonunuzdaki sohbetlere erişmeye davet etmek için kapılı discord kanalları çalıştırmalısınız. Ayrıca ekibinizden yeni bir lansman veya resmi duyurular hakkındaki tüm bilgileri NFT koleksiyonunuzla ilgilenenlerle paylaşmanıza olanak tanır.

Ayrıca, projeniz başarılı olursa, dışarıdaki dolandırıcılar, piyasadaki insanların fikirlerini cezbetme fikrini edinebilir. Discord kanalları, NFT sahiplerinizin koleksiyonla ilgili resmi bilgileri alması ve gerçekte neler olduğunu görmesi için güvenli bir yer sağlar.

son bir söz

Piyasada çok sayıda NFT koleksiyonu bulunduğundan, projenizi başarılı kılmak için çok sayıda izleyici edinmek önemlidir. NFT dünyasında daha büyük bir daire oluşturmak için elinizden gelenin en iyisini yapın ve özellikle tarihlerle birlikte yol haritanızı takip etmeyi unutmayın. Lansmandan sonra, üyelerinizi planlarınıza göre meşgul etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Piyasada bir yutturmaca yaşarsanız ve doğru adımları atarsanız ve daha fazla dikkat çekmeyi planlıyorsanız, projeniz giderek daha fazla değer kazanacaktır.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

NFT HABER PRO hakkında

İnternet sitesi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.