258 milyar dolarlık bir dava Musk, SpaceX ve Tesla’nın bir “piramit şemasında” olduğunu iddia ediyor

0

Dava, Elon Musk’ın görünüşte mizahi bir şekilde tanıttığı çevrimiçi bir şakaya dayanan bir kripto para birimi olan Dogecoin’e odaklanıyor.

Bloomberg, Elon Musk ve şirketleri SpaceX ve Tesla Inc.’e, kripto para birimi Dogecoin’e yatırım yapan yatırımcıları dolandırmayı amaçlayan bir “şantaj planına” katıldığı şüphesiyle dava edildiğini bildirdi.

Keith Johnson davayı bu sabah ABD New York Güney Bölgesi (Manhattan) Bölge Mahkemesinde açtı. Bir Bloomberg raporunda alıntılanan isimsiz bir kaynağa göre Johnson, “sanıkların Dogecoin Kripto Piramit Planı tarafından dolandırılan bir Amerikan vatandaşı”.

Raporlara göre Johnson, “Nisan 2019’dan bu yana Dogecoin’de para ticaretini kaybeden bir grup kişiyi temsil etmek istiyor” ve 258 milyar dolar tazminat istiyor. Bu, SpaceX’in Mayıs ayı sonundaki değerinin iki katından fazla. Bloomberg’e göre, Musk ve şirketlerin Dogecoin pazarlamasını yasaklayan bir ihtiyati tedbir ve Dogecoin ticaretinin ABD ve New York yasalarına göre kumar teşkil ettiğine dair bir beyan istiyor.

Dogecoin, 2013 yılında piyasaya sürülen bir kripto para birimidir. Bir şaka olarak başladı – Shiba Inu internet memesine dayanıyor – ancak kendini küçümseyen tonu kripto para birimi topluluğunda yankı buldu ve zamanla önemli bir ivme kazanarak “Dogecoin Ordusu” olarak bilinen bir takipçi kitlesi kazandı.

Para biriminin değeri, Elon Musk’ın madeni para için sözde mizahi Twitter desteği ile daha da güçlendirildi. Şubat 2021 tweet’indebuna “halkın kripto para birimi” olarak atıfta bulundu.

Musk ayrıca 2021’de “Saturday Night Live”ın ev sahibi olarak ilk çıkışında Dogecoin’den bahsetti ve bazı Dogecoin adanmışlarına kripto paranın değerinin hızla artmaya devam edeceğine dair iyimserlik verdi. Madeni paranın değeri bu güne kadar devam eden uzun süreli bir düşüşe başladığında bu özlemler ezildi. Musk’ın Tesla ve SpaceX’in Dogecoin’i almaya başlayacağına dair açıklamaları kripto paranın değerinde geçici artışlara neden oldu.

Davanın devam edip etmeyeceği hala belirsiz ve daha fazla ayrıntı henüz ortaya çıkmadı, ancak ünlülerin açıklamaları sonucunda düzensiz piyasaya para kaybeden bazı kripto yatırımcıları arasında artan hayal kırıklığını temsil ediyor olabilir.

Dogecoin, son zamanlarda sönen tek kripto para birimi değil. Bir bütün olarak piyasa, Coinbase gibi kripto ticaret işletmelerinde işten çıkarmalarla sonuçlanan önemli bir düşüş gördü.

Musk, davalara yabancı değil. Örneğin Mayıs ayında, firmayı satın almasının Kaliforniya yasalarını ihlal ettiğini iddia eden bir Twitter yatırımcısı tarafından dava edildi.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

cryptozare.eth hakkında

nft toplayıcı | moda editoryal görüş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.