ABD’nin İran’a yaptırımları: Metamask ve OpenSea, İranlı ve Venezuelalı Kullanıcıları Engelledi

0

Venezuelalı ve İranlı kullanıcılar Twitter’da kripto para cüzdanı MetaMask ve NFT pazar yeri OpenSea’ya erişemediklerini bildirdiler. ABD’nin İran’a yaptırımları devam ediyor.

Venezuelalı kullanıcıların MetaMask kullanmasına izin verilmez.

EzioRed adlı bir kullanıcı Twitter’da ConsenSys cüzdanının Venezuelalı kullanıcılarının Ethereum’a erişmesini yasakladığını iddia etti. Cüzdanının bir ekran görüntüsünü paylaştı ve onunla işlem yapamadığını gösterdi. Cüzdan bloke olmasına rağmen, kullanıcıların MetaMask’ın servis sağlayıcısı Infura tarafından engellendiği görülüyor. Cüzdanın yardım sayfasına göre, MetaMask ve Infura da yasal kısıtlamalar nedeniyle bazı yerlerde kullanılamıyor.

Bunu MetaMask ile kanıtlayamadık ve iddia edilen engellerin ABD ve diğer hükümet yaptırımlı ülkelerin düzenlemelerinin sıkılaştırılmasını ne ölçüde temsil ettiği açık değil.

Venezuela’daki kullanıcılar cüzdanlarına erişimlerinin reddedildiğini iddia ederken, İran’daki sanatçılar fiat dışı para piyasası OpenSea’ya erişimlerinin yasaklandığını iddia ediyor. Onay için OpenSea ile iletişime geçemesek de, giderek artan sayıda İranlı kullanıcı, ticaret hesaplarının bildirimde bulunulmaksızın veya açıklama yapılmaksızın sonlandırıldığını bildirdi.

İranlı bir sanatçının 218 ETH işlem hacmi koleksiyonu gitti. Başka bir sanatçı, koleksiyonerlerinin çalışmalarını göremediğini ve hesabının devre dışı bırakıldığını söyledi. İranlı kullanıcılar, MetaMask cüzdanlarına erişmeye çalışırken Venezuela’dakine benzer zorluklar yaşıyor. Her iki şirket de bu yazı itibariyle açıklama yapmasa da, iki olayın bağlantılı olma olasılığı var.

Opensea, ABD’nin İran’a Yaptırımlarına İlişkin Bir Açıklama Yayınladı

Platformun İranlı kullanıcılar üzerindeki yasağı nihayet Opensea tarafından ele alındı. Siteye göre asıl sebep ABD yaptırımları.

Metamask ve OpenSea, İranlı ve Venezuelalı Kullanıcıları Engelledi

OpenSea’nin ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarına ilişkin açıklamasına tepkiler ne oldu?

Yukarıda bahsedilen yorum, NFT topluluğu arasında OpenSea’nin kararında doğru olup olmadığı konusunda hararetli bir tartışmaya yol açtı.

Twitter kullanıcısı @wildalps, örneğin, sanat eserlerinin bilgi materyali kategorisine girdiğini iddia ediyor. Sonuç olarak, yasak olmamalıdır. Yaptırımlarla ilgili mevzuat ve düzenlemelerin ekran görüntülerini yükledi.

ABD’nin İran’a yaptırımları

Tanınmış bir sanatçı olan Parin Heidari, OpenSea’deki en iyi kadın sanatçılardan biri seçildi. Ne yazık ki, ABD yaptırımları yasası nedeniyle site onu kara listeye aldı. “Ana sayfanızda öne çıktığımda ve doğrulandığımda. Benim milliyetim farklı mıydı? Sanırım her zaman kan yoluyla İranlı oldum.”

metamask-iran-ban

Pazar yeri sözcüsü CoinDesk’e yaptığı açıklamada, “OpenSea, listedeki kullanıcıların ve bölgelerin OpenSea’de NFT satın alma, satma veya transfer etme dahil hizmetlerimizi kullanmasını engelliyor. Yaptırım politikamızı ihlal eden kişiler tespit edersek, ilgili hesapları yasaklamak için hızlı bir şekilde harekete geçeriz.”

Özünde, ABD yaptırım düzenlemeleri, ABD şirketlerinin yaptırım uygulanan bir ülkedeki hiç kimseye ürün veya hizmet sunmayacaklarını belirtir. İran, Kuzey Kore, Suriye ve Rusya, ABD’nin yaptırım uyguladığı ülkeler arasında yer alıyor.

Ek olarak, Venezuela’daki Metamask kullanıcıları, ABD’nin Ukrayna’nın bazı bölgelerine uyguladığı son yaptırımların bir sonucu olarak cüzdanlarından kilitlendi.

NFTYORUM.COM ile en güncel NFT ve Metaverse haberleri sizlerle.

İlginizi çekebilir: Boss Beauty, Barbie İle İşbirliği Yapıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.