Alison Parker cinayet videosu NFT’ye dönüştü

0

Öldürülen gazeteci Alison Parker’ın babası Andy Parker, kızının öldürülmesinin intikamını almak için bir NFT oluşturur. Son altı yıldır Parker, kızının cinayetinin videosunu internetten elde etmeye çalışıyor. Şu anda Parker, sosyal medya kullanıcılarının bu korkunç klibi yayınlamasını önlemek için bu NFT’yi yarattı.

24 yaşındaki gazeteci Alison Parker canlı yayında vuruldu; yerel Ticaret Odası’nın CEO’su ile röportaj yaparken. Kameraman Adam Ward, kısa sürede viral hale gelen bu 17 saniyelik klibi kaydetti. Aradan altı yıl geçmesine rağmen hala sosyal medyada on binlerce izlenmeye sahip.

Alison Parker

Andy Parker bu korkunç klibi bir NFT’ye dönüştürdü. Bunu videonun sahipliğini almak ve Meta ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerini videoyu kaldırmaya zorlamak için yaptı. Bunun nedeni, gönderilerinden platformların değil kullanıcıların sorumlu olmasına rağmen, platformların henüz telif hakkı yasasına tabi olmasıdır. Ayrıca, Parker büyük bir engelle karşılaşır: Orijinal video Gray TV’ye gider.
Bu nedenle, Andy Parker videoyu bir NFT’ye dönüştürdü. Aslında uzmanlar, taktiğin Büyük Teknoloji’ye karşı dava açılmasına neden olabileceğini düşünüyor; videonun telif hakkıyla korunan bir sorun olduğunu iddia ederek. NFT fikri mülkiyet avukatı Moish Peltz, “Dijital belirteçler, hafifletici durumlarla koşullarda telif hakkının nasıl uygulandığına dair özel testler sağlayabilir” dedi.

Son zamanlarda, hayatta kalanlar ve azınlıklar, zararlı anlatıları almak için NFT’leri kullanıyor. Örneğin, geçen yıl Jadu, siyah sanatçıları çalışmalarını geri almaya ve para kazanmaya motive etmek için ilk hologram NFT düşüşünü duyurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.