Amundi ve Jefferies, NFT’lere Büyük Yatırım Yapacak

0

Avrupa’nın en büyük varlık yönetimi şirketi, yönetimi altında iki trilyon Euro’nun üzerinde varlığa sahip olan Amundi, varlık portföyleri altında NFT’ler sunmaya odaklanıyor. NFT’lere büyük yatırım geliyor.

NFT’ler konusunda konuşan Amundi’nin varlık yöneticisi dijital varlıklar hakkında şunları söyledi:

“Sonuçta, NFT’lerin de yatırım yapılabilir varlıklar haline geleceğini göz ardı edemeyiz. Sonunda gerçek varlıklar kategorisinde sıralanır. Bu durumda yatırımcılar, çeşitlendiren bir varlık ve değer yaratıcısı olarak (tamamen spekülatif olmanın ötesinde) kademeli olarak bunlarla ilgilenmeye başlamalıdır.”

Amundi ve Dijital Sanat Eseri NFT’leri

NFT pazarı, Forbes tarafından bildirildiği üzere, 2021’den bu yana 23 milyar dolardan fazla işlem hacmi üreterek yükseliyor.

Bu nedenle Amundi’nin baş yatırım sorumlusu Vincent Mortier, dijital sanat ve koleksiyon ürünlerini bu alandaki en umut verici alan olarak görüyor:

“Depolama çok daha kolay; izleyebilir, gösterebilirsiniz. Bazı meziyetler var” dedi. “Bazı sanatçılar sanat eserlerini yalnızca NFT pazarı için yapıyor. Piyasanın bu bölümünün bazı ayakları var ve yatırım yapılabilir.”

Bunun kanıtı, Mart 2021’de sanatçı ‘Beeple’ aka Mike Winkelmann‘ın dijital bir görüntüyü 69.3 milyon dolara satması ve bu da onu şimdiye kadarki en pahalı dijital varlık haline getirmesidir.

Nasıl böyle bir fiyata geldi? Sürekli değişen bir dijital sanat alanına dönüşürken, geleneksel sanatı geçmişte bırakabilecek, yararlanmak için önemli fırsatlar var ve işte bunun bir nedeni:

Bu sanat eseri aslında 13 buçuk yıllık bir süre boyunca her gün yaratılan ve yayınlanan 5.000 dijital sanat eseridir. Yani 13 yılı aşkın bir süredir her gün yeni bir sanat eserine sahip olmak gibi.

Geleneksel hareketsiz sanat eserlerinden uzak bir dünyayı boyayan veya pikselleştiren bunun gibi özelliklerdir.

Ve bu satıştan sadece bir ay sonra, güzel sanatlar komisyoncusu Sotherby, dijital bir sanatçı olan Pak ile NFT dijital sanat koleksiyonunu 16,8 milyon dolara satmak için bir işbirliği yaptığını duyurdu.

Arumundi’yi NFT’ler konusunda bu kadar iyimser olmaya iten, dijital sanatı kazançlı bir pazar olarak destekleyen bu türden önemli kanıtlardır ve bu, Amundi’nin aşağıdaki ifadeleriyle doğrulanabilir:

“Bazı sanatçılar yalnızca NFT pazarı için iş yaratıyor. Bu pazar segmentinin bazı ayakları var ve yatırım yapmaya değer.”

Jefferies ve Sanal Emlak NFT’leri

Ancak, NFT’ler konusunda iyimser olan yalnızca Avrupa’nın en büyük varlık yönetimi şirketi değil. Amerikan yatırım bankası Jefferies de NFT’ler konusunda ve bunun iyi bir nedeni var.

Yeni yıldan bu yana kripto para piyasasındaki kan gölüne rağmen, NFT pazarı gelişiyor. The Block Research‘e göre, NFT’lerdeki ticaret hacmi, Aralık ayındaki 2,67 milyar dolarlık hacminden sadece Ocak ayında x3’e ulaştı ve 6,86 milyar dolara ulaştı.

Amerikan yatırım bankası Jefferies, 2022 yılı için 35 milyar doların üzerinde ve 2025 yılı için 80 milyar doların üzerinde bir NFT piyasa değeri öngördü. Bu, Jefferies’in Genel Müdürü Stephanie Wissink tarafından yayınlanan bir rapordan geldi.

Banka, bu artan benimsemeyi büyük ölçüde The Sandbox ve Decentraland gibi metaverse projelerindeki sanal arazi parsellerine bağlıyor.

Şirketler ve ünlüler dijital olarak pazarlama yapıyor, farkındalığı artırıyor ve markaları sanal olarak bu meta veri kaynakları aracılığıyla genişletiyor.

Kasım 2021’de NFT’lerin yapı taşları olduğu dijital gayrimenkule büyük bir giriş oldu. Bu, dijital emlak çağının da sadece başlangıcıydı ve 2022 ve sonrasında devam edecek bir trenddi.

İlginizi çekebilir: Valiant, NFT Ve Metaverse Web 3.0’A Katılıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.