Bir yılda ilk kez, Bitcoin vadeli işlemleri düşüyor

0

Aylık Bitcoin (BTC) grafiği oldukça kötü görünüyor ve hafta sonu yaklaşık 18.000 dolarlık fiyat, Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyeydi. Boğaların şu anda hedefi 20.000 doları desteğe dönüştürmek, ancak türev ölçümleri bir şey söylüyor. farklı bir hikaye ve profesyonel tüccarlar hala dikkatli davranıyorlar.

S&P 500 endeksinin Haziran ayında %11 düştüğünü ve o zamandan beri Netflix, PayPal ve Caesars Entertainment gibi milyarlarca dolarlık şirketlerin bile sırasıyla %71, %61 ve %57 kaybettiğini hatırlamak önemlidir.

15 Haziran’da ABD Federal Açık Piyasa Komitesi gösterge faiz oranını 75 baz puan yükseltti ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, para otoritesi enflasyonu kontrol altında tutmaya çalışırken daha agresif bir sıkılaştırmanın gelebileceğini ima etti. Öte yandan, yatırımcılar ve uzmanlar, bu kararın ekonominin resesyona girme olasılığını artıracağından endişe ediyor. Bank of America, 17 Haziran’da müşterilere yazdığı bir mektupta şunları söyledi:

“Fed ile ilgili en büyük korkularımız gerçekleşti: çok geride kaldılar ve şimdi tehlikeli bir yakalama oyunu oynuyorlar.”

Ayrıca, JPMorgan Chase’deki analistler, kripto para birimindeki sabit paraların rekor düzeydeki toplam pazar payının “aşırı satım koşullarına ve bundan sonra kripto pazarları için büyük bir yukarı yönlülüğe işaret ettiğini” söylüyor. Araştırmacılar, sabit kripto paraların toplam kripto piyasası kapitalizasyonundaki daha küçük payının sınırlı bir kripto potansiyeli ile bağlantılı olduğunu söylüyor.

Kripto para birimlerindeki yatırımcılar, durağan paralar sonunda Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine akabileceğinden, şimdi bir durgunluk hakkında endişelenmek ve 20.000 dolarlık destek seviyesinin devam edeceğinden emin olmak arasında bölünmüş durumda. Dolayısıyla, türev ürünlere ilişkin verilere bakmak, daha yüksek bir düşüş şansıyla fiyatlandırıp kazanmadığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Bitcoin vadeli işlemlerinin fiyatı bir yılda ilk kez düşüyor.

Üç aylık vadeli işlemler ve spot piyasalar arasındaki fiyat farkı nedeniyle, perakende tüccarlar bunlardan kaçınma eğilimindedir. Öte yandan, profesyonel tüccarlar, sürekli değişen sözleşme finansman oranları konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı için onları severler.

Yatırımcılar uzlaşmayı geciktirmek için daha fazla para istediklerinden, bu sabit aylık sözleşmeler genellikle spot piyasalardan biraz daha fazla işlem görür. Bu sadece kripto para piyasasında olan bir problem değil. Bu nedenle, vadeli işlemler sağlıklı piyasalarda yılda %5 ila %12 arasında bir primle işlem görmelidir.

Bitcoin vadeli işlem primi %5’lik nötr seviyenin üzerine çıkmadı ve Bitcoin fiyatı 11 Haziran’a kadar 29.000$’da aynı kaldı. Bu korkutucu, düşüş eğilimi gösteren bir kırmızı bayrak. Bu gösterge düşerse veya negatife dönerse, gerileme oluyor demektir.

Yatırımcılar, vadeli işlem enstrümanına özgü sorunlardan kaçınmak için Bitcoin opsiyon piyasalarına da bakmalıdır. Örneğin, yüzde 25’lik delta eğriliği, Bitcoin piyasa yapıcılarının ve arbitraj masalarının yukarı veya aşağı yönde koruma için çok fazla ücret talep ettiğini gösteriyor.

Piyasalar yükselirken, opsiyon yatırımcıları fiyatların yükselme olasılığını artırıyor ve bu da çarpıklık göstergesini yüzde -12’nin altına getiriyor. Öte yandan, yaygın korkuya sahip bir pazar, en az %12’lik bir pozitif çarpıklığa sahiptir.

18 Haziran’da, 30 günlük delta çarpıklığı yeni bir rekor olan yüzde 36’lık yeni bir zirveye ulaştı ve düşüşün çok güçlü olduğunu gösterdi. Vadeli işlem tüccarları, fiyatı 17.580 $ ‘dan % 18 yükseldikten sonra Bitcoin’e olan inancını yeniden kazanmış görünüyor. Yüzde 25’lik çarpıklık göstergesi, aşağı yönlü riskleri fiyatlandırmak için hala kötü olsa da, eskisi kadar kötü değil.

Analistler, önümüzdeki birkaç ay içinde “maksimum zarar” yaşanmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Birkaç işaret, Bitcoin’in fiyatının, özellikle 20.000 dolarlık desteğin çekiş kazandığından beri 18 Haziran’da dibe vurduğunu gösteriyor. Öte yandan piyasa uzmanı Mike Alfred, “Bitcoin’in önemli oyunculardan kurtulması bitmedi” dedi ve bu konuda çok netti. Santigrat gibi en fazla maruz kalan oyuncuların en çok incinmesi için onu indirecekler.

Tüccarlar Terra ekosisteminin patlaması, Celsius’un olası iflası ve Three Arrows Capital’in likidite sorunlarının nasıl yayılabileceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olana kadar Bitcoin fiyatının tekrar düşmesi için iyi bir şans var.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

Nicolle hakkında

Hintli bir Serbest yazardır. Web3 ile ilgili her şey hakkında düşünmeyi, öğrenmeyi ve yazmayı sever.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.