Birleşik Krallık Mahkemesi, NFT’leri ‘özel mülkiyet’ olarak görmektedir.

0

Mayıs ayının başında, Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesine en yakın muadili olan Londra’daki Yüksek Adalet Divanı, İngiliz Web3 topluluğunun övünmesine neden olan, ödenemez belirteçlerin (NFT) “özel mülk” olduğuna karar verdi. Mahkemenin vardığı sonuçlara göre, bu özel mülkiyet durumu, NFT’nin temsil ettiği gerçek temel içeriği kapsamamaktadır. Cointelegraph, hukuk uzmanlarından bu kararın Birleşik Krallık’taki yasal iklimi nasıl etkileyebileceğini belirlemelerini istedi.

Boss Güzeller Soygunu

Women in Blockchain Talks’un organizatörü Lavinia D. Osbourne, Şubat 2022’de, “Gen Z değişim yaratıcıları” tarafından yaratılan 10.000 NFT güçlü kadın koleksiyonu olan Boss Beauty’den iki dijital parçanın çalındığını ve yerleştirildiğini tweetledi. New York Menkul Kıymetler Borsası.

Diğer şeylerin yanı sıra belirteçler özel etkinliklere, ücretsiz yayınlara ve lisans maliyetlerine erişim sağlar. Osbourne’a göre MetaMask cüzdanından çalınan şeyler sonunda OpenSea pazarında ortaya çıktı. Bir güvenlik ve istihbarat firması olan Mitmark, NFT’leri takip etmesine yardım etti.

Konu Mart ayında mahkemeye taşındı ve Sanat Gazetesi 29 Nisan’da Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesinin NFT’leri yasal olarak korunan mülk olarak tanıdığını bildirdi. Ayrıca mahkeme, Ozone Networks’ün (OpenSea’nin sunucusu) varlıklarının dondurulmasına karar verdi ve OpenSea’ye çalınan NFT’lere sahip iki hesap sahibi hakkında bilgi vermesini emretti. Boss Beauty 680 ve 691 NFT’leri daha sonra OpenSea tarafından geri çekildi.

Cüzdan sahiplerinin kimlikleri bilinmediği için ‘bilinmeyen kişiler’ hakkında ihtiyati tedbir davası açıldı. Stevenson Hukuk Bürosu, karara verdiği yanıtta, dondurma emrini “acımasız (yani eskimiş ve cezalandırıcı) bir çare” ve “yasal bir nükleer silah” olarak nitelendirdi.

Mahkemenin kararının ardından, Osbourne zaferle duyurdu:

“Blockchain Talks’taki Kadınlar, blok zincirinin sunduğu fırsatları yaş, cinsiyet, milliyet veya geçmişe bakılmaksızın herkese açmak için kuruldu. Bu vaka, umarım blok zinciri alanını daha güvenli hale getirmede etkili olacak ve daha fazla insanı NFT’ler gibi heyecan verici ve anlamlı varlıklarla etkileşime girmeye teşvik edecektir.

Belirteç ve varlık

Birleşik Krallık Mahkemesi, NFT'leri 'özel mülkiyet' olarak görmektedir.

Davanın avukatı Racheal Muldoon, kararın “son derece önemli” olduğunu vurguladı ve “NFT’lerin İngiltere ve Galler yasalarına göre temsil ettikleri metadan bağımsız olarak kendi başlarına mülk olduklarına dair herhangi bir soruyu ortadan kaldırdığını” belirtti. Ancak, birçok uzmanın kararın devrimci önemini sorgulamasına yol açan tam da bu özelliktir.

IRS şu anda NFT’leri mülk olarak görse de, belirteç ile dayanak varlık arasında ilan edilen ayrım, Birleşik Krallık ve ABD’deki mevcut düzenleyici boşluğu gidermek için çok az şey yapıyor. “Yani bir jetonunuz varsa, bir jetonunuz var. Ancak başka hiçbir şeyde herhangi bir hak olması gerekmez,” dedi Widener Üniversitesi Commonwealth Hukuk Fakültesi’nden Juliet Moringiello.

Sanat ve Hukuk Enstitüsü müdür yardımcısı Emily Gould, konuyla ilgili görüş yazısında, son birkaç yılda Birleşik Krallık mahkeme kararlarının, yasal değişikliklerin ve hükümet araştırmalarının kripto varlıkları mülk olarak tanıma konusunda birleştiğini söyledi. AA v. Bilinmeyen Kişiler’e ve ayrıca LawTech Teslimat Paneli’nin Birleşik Krallık Yargı Görev Gücü tarafından 2019’da yayınlanan “Kripto varlıklar ve akıllı sözleşmelere ilişkin yasal açıklama” araştırmasına atıfta bulundu.

Neler oluyor?

“NFT’lerin Birleşik Krallık’ta diğer tüm mülkleri yöneten aynı mülkiyet yasalarına tabi olduğu artık açık. En azından Birleşik Krallık’ta mahkeme sisteminin mülkiyet haklarını koruyacağı, NFT’lere yatırım yapan insanlar için büyük bir emsal teşkil ediyor. ”

Mahkeme OpenSea aleyhine karar vermiş olsa da, Graham mahkemenin tedbir kararını “ilginç bir emsal” olarak değerlendirdi. Bu, NFT’lerin çalındığı davalarda ihtiyati tedbir kararı veren hakimler söz konusu olduğunda çok önemlidir. O devam etti:

“NFT’lerin özel veya kişisel mülk olarak tanınmasının pek de sürpriz olduğunu düşünmüyorum. NFT’leri satın alabilir, satabilir veya takas edebilirsiniz, bu da esasen ilk prensiplerde kişisel mülk olduklarını gösterir. Mahkeme, NFT’lerin kişisel mülkiyet olmadığına karar vermiş olsaydı daha şok edici olurdu.”

Aquanow’un uyumdan sorumlu baş sorumlusu Anna Trinh, kararın yeni olmamasına rağmen “yürütmeyle ilgisi” olduğunu söyledi. Çoğunluğun daha önce doğru olduğuna inandığı şeyi doğrulayan yasal bir emsal oluşturmak, NFT platformlarına kötü aktörlerin hesaplarının dondurulmasını talep etme konusunda daha fazla güven verebilir. Trinh, şunları kaydetti:

“NFT’lerin özel veya kişisel mülk olarak görülmesi bana garip gelmiyor. NFT’ler satın alınabilir, satılabilir ve takas edilebilir, bu da esasen özel mülkiyet olduklarını ima eder. Mahkeme, NFT’lerin kişisel mülkiyet olmadığına karar verse daha da şaşırtıcı olurdu.”

Trinh, dayanak varlıklar için mevcut yasal korumaların yeterli olduğuna inanmaktadır. Bunlar, satın alma sırasındaki sözleşme hükümlerine tabidir, bu nedenle varlığın niteliğine bağlı olarak sözleşme ve fikri mülkiyet hukuku geçerli olabilir. Trinh’e göre, yetkililerin yazar hakları gibi daha ciddi yasal konulara öncelik vermesi gerekiyor.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.