Blockchain, IP tabanını Web3’e hazır bir tasarımla yeniden şekillendiriyor

0

Günümüz toplumunda, her saat olmasa da her gün yenilerinin ortaya çıktığı fikir eksikliği yoktur. Öte yandan fikirler, yüzeyde göründüklerinden çok daha güçlüdür. Çok az finansman ve stratejik bir ekibin yardımıyla bir konseptin –– yeni bir teknoloji veya büyük bir küresel soruna çözüm – – nasıl gerçeğe dönüşebileceğini düşünün. Tehlikede olan bu kadar çok şey varken, fikirlerin kabul edilmesi ihtiyacının bir insan özelliği haline gelmesi şaşırtıcı değil.

Ne yazık ki, orijinal fikir geliştiricisinin gözden kaçırılması oldukça nadirdir ve tarih bunun örnekleriyle doludur. 1871’de, Alexander Graham Bell telefonu icat etmesine rağmen, Antonio Meucci ilk sesli iletişim cihazını icat etti. İkisi arasındaki fark, Alexander’ın aksine Antonio’nun buluşunu tescil etmek için gereken toplam tutarı ödememiş olmasıdır.

İşin en üzücü yanı, telefonun yaratılmasının tek seferlik bir olay olmamasıdır. Daha çağdaş bir örnekte, dünyanın en büyük sosyal ağı haline gelen Meta (eski adıyla Facebook), Winklevoss ikizlerinin bir fikri çaldığı için Mark Zuckerberg’e dava açmasıyla önemli bir dava konusu oldu. İddiaya göre ikizler, konseptlerini gerçeğe dönüştürmek için Mark Zuckerberg ile birlikte çalıştılar ve bu deneyim, onu sosyal ağ sitesini gizlice başlatmaya teşvik ettiği iddia edildi.

Bu tarihsel örnekler, kişinin fikirlerinin (veya fikri mülkiyetinin) kendi başlarına güvende olmadığını gösterir. Bunun yerine, çalınan başarıların ve yanlış yere yatırılan kredilerin dünyasında, sahipliği doğrulamak için tek bir kayıt noktası kritik hale gelir.

Örneğin, değiştirilemez belirteçler (NFT’ler), bu sorunları doğrudan ele alan merkezi olmayan bir teknolojidir. Her NFT, tek bir veri nesnesinin değişmez sahipliğini koruma kapasitesiyle oluşturulmuştur. InvArch, Web3 için IP için NFT’lerin daha büyük ölçekte kullanımına izin verecek yeni bir mimari oluşturma sorumluluğunu üstleniyor. Tartışmaya katkıda bulunmak için ekip üyelerinden biri şu bilgileri veriyor: “IP’nin nasıl sürdürülmesi gerektiğine ilişkin kuralları belirlemeye çalışmak yerine, InvArch, IP’nin temelini tamamen elden geçiriyor, gelecekte insanları güçlendirmek ve korumak için kuralların değiştirilmesine izin vermek. İnternet, dünyanın geri kalanı gibi gelişiyor ve IP adresleri de bir istisna değil.”

Platformun artık üç protokolü var ve ağın tüketicilere mümkün olan en akıcı sistemi sunmasını sağlıyor.

Web3 IP bu temel üzerine inşa edilmiştir

Buluş, Katılım, Envanter ve Yatırım (INV4) protokolü bu protokollerden biridir ve InvArch ağındaki tüm varlıklar için bir çerçeve sunar. Bu varlıklar, birçok kişinin zaten bildiği Web2 dosyalarından, klasörlerinden veya lisanslarından herhangi biri olabilir ve bunlar daha sonra Web3’ün değiştirilemez ve değiştirilebilir jeton teknolojileriyle birleştirilir.

Gerçekte, IP Lisanslama protokolünün bir bileşeni olan IPL Paleti bunu göstermektedir. Bir IP Setine bağlı modüler bir telif hakkı sözleşmeleri kitaplığı palet tarafından sağlanır.

Kullanıcılar, ticari marka, telif hakkı ve ticari sır lisanslama için çeşitli münhasır, münhasır olmayan ve münhasır sözleşmeler arasından seçim yapabilir. Kullanıcılar, Lisanssız, MIT Lisansı ve Genel Kamu Lisansı gibi yerel lisans anlaşmalarının yanı sıra sözleşmelere göz atarken kalıcı ve özellik koşullarını veya özel bir koşul kümesi gönderme fırsatı bulacaklardır.

Yol haritasının etkinliğini artırmak

InvArch, Web3 Vakfı’ndan bir hibe, Substrate Builders Programına kabul ve yakın zamanda 1,75 milyon dolarlık bir tohum finansmanı da dahil olmak üzere, Web3 IP’sinin temellerini atma yolunda birçok başarıya imza attı.

Tinkernet parachain’in Kusama’da tanıtılması, InvArch ağının Polkadot’ta (DOT) piyasaya sürülmesi ve merkezi olmayan süper güçlü GitHub olarak tanımlanabilecek GitArch uygulamasının devreye alınması ekibin planında yer alıyor.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

Nicolle hakkında

Hintli bir Serbest yazardır. Web3 ile ilgili her şey hakkında düşünmeyi, öğrenmeyi ve yazmayı sever.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.