Çinli İnternet Şirketleri Kripto ve NFT İle İlgili Faaliyetlere Baskı Yapıyor

0

Görünüşe göre Çin’deki teknoloji devleri, kripto para birimleri, Web3, NFT’ler ve ilgili teknolojiler üzerinde tam bir hükümet baskısına hazırlanıyor.

Çin’in İlginç Kripto Tarihi

Çin, yeni fikirlere “açık fikirli” olduğu bilinen bir ülke değil; Çin, dünyanın en önemli pazarlarından biri. Çinli yetkililer bunu anlıyor, bu nedenle Çin’de iş yapmak veya 1,4 milyardan fazla tüketicisine erişmek istiyorsanız sizin için belirledikleri kurallara göre oynamanız gerekeceğini garanti ediyorlar.

Hafifçe söylemek gerekirse, kripto para birimlerinin Çin ile “kırık” bir ilişki var. Ancak son birkaç ayda, ülke devlete ait veya devlet destekli kuruluşlar tarafından NFT ve Web3 alanında bazı faaliyetlere izin verdiği için kademeli “iyileştirmelere” tanık olduk.

Çin’de Çinli yetkililerle ilişkilerinde hafif adımlar atmak zorunda kalan bir grup şirket varsa, o da teknoloji devleridir. Çin, teknoloji şirketlerinin ne kadar güce sahip olduğunu ve ülke içinde sosyal düzeni oluşturabilecek veya bozabilecek kritik bir parçayı nasıl ellerinde tuttuklarını anlıyor.

Batılı meslektaşlarına karşı etkin bir şekilde rekabet edebilmek için Çin, 90’ların sonunda ve 2000’lerin başında bir avuç teknoloji şirketini güçlendirdi ve şimdi bu şirketler küresel olarak rekabet edebilecek kadar büyük. Son zamanlarda, bir avuç Çinli teknoloji şirketi, kripto teknolojisiyle ilgili kullanıcı politikalarını değiştirmeye başladıkça ve bazıları platformlarındaki kripto ile ilgili hesapları kaldırmak için harekete geçtiğinden korktu.

Çin’in Sosyal Medya Devleri

Şirketlerin çoğu, hükümetin netlik eksikliğini suçladı ve istedikleri son şey, Pekin’deki güçler tarafından baskı yapılması.

Popüler bir Çin sosyal medya platformu olan WeChat’in, “kural ihlalleri” nedeniyle platformdaki çok sayıda dijital tahsil edilebilir hesabı kaldırdığı bildirildi. Ant grubunun dijital tahsilat platformu WhaleTalk, NFT ticareti için tezgah üstü masaları kullanan kullanıcılara ekstra cezalar vermek için politikasını aceleyle güncelledi.

Yerel bir haber ağından gelen haberlere göre, Çin’deki bazı Cryptocurrency platformlarının da hesapları popüler sosyal medya platformlarından kaldırılmış veya resmi uygulamalar uygulama mağazalarından silinmiş. Hiçbir şirket Çin hükümetinin kötü tarafına düşmek istemez, bu nedenle sorunları ortaya çıkmadan önce önlemek için bu gibi çılgınca kararların alındığını görüyoruz.

Bu, Çin’deki NFT’ler için ne anlama geliyor?

Çin’de kripto para birimleri tamamen yasaklanmış olsa da, oradaki hükümet NFT’lerin kullanımını, sahipliğini ve ticaretini yasaklama konusunda herhangi bir ilgi göstermedi – en azından henüz. Son birkaç ay içinde, Alibaba ve Tencent dahil olmak üzere önemli miktarda teknoloji devi, NFT ile ilgili patentleri dosyalamak için harekete geçti.

NFTYORUM.COM ile en güncel NFT haberlerine ulaşın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.