Coinbase, “ekonomik gerileme” iddiasıyla işgücünü %18 oranında azaltacak

0

Bugün Brian Armstrong, bu ekonomik kriz sırasında sağlıklarını korumak için ekip büyüklüğünü yaklaşık %18 oranında azaltmak için zor bir karar vermek zorunda. Aşağıda bu seçimi neden yaptığını ekibe açıklamak istiyor ama önce buraya nasıl geldiklerinin sorumluluğunu almak istiyor.

Ne değişti?

Geçen ay, yönetim ekibiyle konuştu ve piyasada neler olup bittiği ve şirketlerinin nasıl gittiği hakkında çok şey paylaştı. Bu konuşmalar sayesinde birkaç şey benim için netleşti:

Ekonomi hızla değişiyor. 10 yıllık bir patlamanın ardından Coinbase bir durgunluk içinde olacak gibi görünüyor. Başka bir kripto kışına bir durgunluk neden olabilir ve uzun sürebilir. Önceki kripto kışlarında, ana gelir kaynağımız olan ticaret gelirimiz çok düştü. Ekonominin veya piyasaların ne yapacağını bilmek zor olsa da, ne olursa olsun işi yürütebilmek için her zaman en kötüsünü planlıyorlar.

Zayıf pazarlarda maliyetleri düşük tutmak önemlidir: Coinbase dört büyük kripto kışını atlattı ve her birinde harcamalarını dikkatli bir şekilde sınırlayarak kendilerini uzun vadeli başarıya hazırladılar. Düşen piyasalarla başa çıkmak zordur ve farklı bir strateji gerektirir.

şirket çok hızlı büyüdü. 2021’in başında orada çalışan 1.250 kişi vardı. O zamanlar, boğa koşusu daha yeni başlamıştı ve kripto mallarının kullanımı çatıdan geçiyordu. Neredeyse her hafta, kriptonun mümkün kıldığı yeni kullanım durumları ilgi görüyordu. Fırsatı gördüler, ancak çok çeşitli bahislerde rekabet edebilmek için çok daha fazla insanı işe almak zorunda kaldılar. 2021’in başından beri büyümemiz yıllık yüzde 200 oldu, bu yüzden doğru dengeyi bulmak zor. Her şeyi yoluna koymak için çok uğraşmalarına rağmen, Brian artık çok fazla insanı işe aldıklarını fark ediyor.

İşler nasıl gelişti?

Maliyetleri düşük tutma ihtiyacı: Coinbase böylesine öngörülemeyen bir ortamda çalıştığından, uzun bir çöküşten geçebileceklerinden emin olmak istiyorlar. Ekip hızla büyüdü (son 18 ayda dört kattan fazla) ve çalışanlarının maliyeti bu hızlı endüstriyi iyi idare edemeyecek kadar yüksek. Bu aşama uzun sürse bile, şu anda yaptıkları iş nedeniyle daha iyi idare edebileceklerdir.

Daha üretken olmaları gerekiyor: Bizi daha üretken hale getirirken ekleyebilecekleri yeni çalışan sayısı sınırına ulaştılar. Son birkaç ayda daha fazla insan eklemek bizi daha az etkili yaptı, daha fazla değil. Koordinasyon ve yeni ekip üyelerinin tamamen entegre olduğundan emin olma sorunları nedeniyle büyük bir yavaşlama gördüler. Şu anda kaynaklarında yaptıkları odaklı iyileştirmelerin şirketlerinin daha verimli olmasına yardımcı olacağını düşünüyorlar.

Bunların ikisi de Brian’ın son iki yılda takımı daha da büyütme kararıyla ilgili, yani hepsi onun suçu.

Kim zarar görür?

Coinbase’in hedeflerinin ne olduğunu söylediğine dayanarak, üst düzey yöneticileri, ekiplerinin her birinin ihtiyaç duyduğu değişiklikleri bulmak için çok çalıştı.

“Önümüzdeki saat içinde İK, her çalışana işten çıkarılıp çıkarılmadıklarını söyleyen bir e-posta gönderecek. Etkilenecek her çalışan, doğrudan HRBP’niz ve şirketinizin üst düzey lideri ile görüşme daveti alacaktır “Brian bir açıklama yaptı.

Coinbase CEO’su Brian ekibe şunları söyledi: “Etkilenen çalışanlar için Coinbase sistemlerine erişimi sınırlamaya karar verdik, bu nedenle onlardan biriyseniz, bu mesajı kişisel e-postanıza alacaksınız. Erişimi elinden almanın aniden ve birdenbire görüneceğini biliyorum, demek istediğim bu değildi. Kaç çalışanın hassas müşteri bilgilerine erişimi olduğu düşünüldüğünde, ne yazık ki tek bir kişinin bile firmaya veya kendilerine zarar verecek kötü bir karar vermemesini sağlamanın tek yolu buydu.”

Ayrıca, etkilenecek tüm işçilerin yeni iş ararken ilgilenildiğinden ve onlara yardım edildiğinden emin olmak istiyor. Bugün işinden ayrılanlar: En az 14 haftalık kıdem tazminatı ve birinci yıldan sonraki her çalışma yılı için fazladan iki hafta.

ABD’de 4 aylık COBRA sağlık sigortası ve dünyanın her yerinde 4 aylık akıl sağlığı yardımı Coinbase ekibinin üyelerinin sizin için diğer şirketlerde (Coinbase Ventures portföy şirketleri dahil) iş bulmaya çalışacağı Coinbase Yetenek Merkezi’ne erişim ve diğer en iyi kripto VC fonları).

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.