NFT Pazar Yerleri

0

Beeple’ın Mart 2021’de 69 Milyon Dolarlık Christie Art Müzayedesinin satışıyla, değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) arttı. İnsanların dikkati ve merakı, dijital sanatın yüksek yeniden satış değeriyle ateşlendi. Bir çok NFT pazar yerleri projesi de böylelikle doğmuş oldu.

NFT’ler, yasaklanmış ‘kripto’ terimiyle ilişkilendirilmedikleri için popülerlik kazanmıştır. Daha büyük bir reklam öğesi ve müşteri grubuna hitap eder. Alanın yeni fikirlere ve işbirliklerine yanıt olarak nasıl geliştiğine tanık olmak ilginç olacak.

Trend olan Fintech pazarını daha iyi kavramak için kripto danışmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Bu özet, en iyi NFT pazarlarındaki farklılıkları ve benzerlikleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

NFT Pazar Yerlerinin Kategorileri

NFT pazar yerleri şu anda parçalanmış durumda. Her pazar yeri ve beraberindeki organizasyonun farklı bir tarza sahip.

Tüm varlıklar için merkezi bir konum yoktur. Pazar yerlerinin tümü, izlemesi büyüleyici olacak olan NFT’nin Amazon/eBay’i olmak için yarışıyor. Şu anda OpenSea en iyi konumda görünüyor.

Tüm pazar yerleri özünde aynı amaca hizmet eder. Sanatçılar eserlerini satabilir ve koleksiyoncular onu değerine göre satın alır.

NFT pazar yerlerinin farklı kategorileri şunlardır:

 • Açık market
 • Kapalı pazar
 • Açık protokol

OpenSea, Rarible ve Mintable gibi en iyi NFT pazar yerlerinin tümü açık pazar kategorisine girer. Buna karşılık, Nifty Gateway kapalı pazar için verilebilecek bir örnektir.

NFT-pazar-yerleri
NFT-pazar-yerleri

Nifty Gateway Nedir?

Duncan Cock Foster ve Griffin Cock Foster, ikiz kardeşler, ünlü bir NFT pazar yeri platformu olan Nifty Gateway’i kurdu. Amacı “Nifties’i herkes için daha erişilebilir kılmak”. Cesur amaçlarıyla “1 milyar insanı Nifties’e toplayana kadar dinlenmeyeceğiz” diyorlar.

Nifty Gateway, NFT’ler için merkezi bir pazar yeridir. Yönetim ekibi, platformu yalnızca yüksek kaliteli sanat eserlerinin bulunduğu küratörlüğünde bir pazar yeri olarak konumlandırmaya karar verdi. Sonuç olarak, merkezi bir otorite NFT’lerin basılmasını ve yayınlanmasını denetler.

Sanatçılar ve şirketler, büyük şirketler ve sanatçılarla yapılan anlaşmalar sayesinde, yalnızca sitede bulunan sınırlı sayıda dijital sanat koleksiyonları oluşturmak için Nifty Gateway ile işbirliği yapıyor. Bu, NFT’nin benzersizliğini artırır ve Nifty Gateway’in ayrıcalığına katkıda bulunur.

Nifty Gateway, diğer birçok NFT pazarının aksine, iş yapmak için kullanıcıların Ethereum (ETH) gibi kripto para birimine sahip olmasını gerektirmez. Bunun yerine, Nifty Gateway ödeme için normal banka ve kredi kartlarını kabul eder.

ABD banka hesabı olan kullanıcılar, USD para birimini destekleyen Nifty Gateway’i kullanarak hemen para çekebilir.

Rarible nedir?

Rarible, çeşitli özellikler ve entegrasyonlar sunan dijital içerik oluşturucular için bir yazılım ve çevrimiçi platformdur. Yaratıcıların çalışmalarının sahipliğini temsil eden kripto varlıklarını satmalarına ve hatta yayınlamalarına izin veren bir platformdur. Bir aracıya olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve tüm varlıkların alım satım ve dağıtım sürecini kolaylaştırır.

Rarible, bir aracı ihtiyacını ortadan kaldıran Ethereum platformuna dayalı bir ağdır. NFT geliştiricileri, değiştirilemeyen belirteçler oluşturur. Bunlar türünün tek örneğidir ve Bitcoin kavramına çok benzer. Değiştirilemez, yani başka öğelerle değiştirilemez. Nadir kripto para birimi RARI olarak bilinir.

Bir kişinin tekliflere oy verme yeteneği, sahip oldukları RARI belirteçlerinin varlığı ile belirlenir. Öte yandan, oylar önemli ve iş üzerinde etkisi vardır. İçerik ve dijital sanat yaratıcılarının ürünlerini kripto para kullanarak satabilecekleri, pazarlayabilecekleri ve dağıtabilecekleri bir pazar yeridir.

Başlangıçta, içerik oluşturucuların profillerini oluştururken, çalışmaları veya buluşları için bir görselin yanı sıra fiyat bilgilerini içeren bir form doldurmaları gerekir.

İçerik oluşturucuların profillerinin tamamlanmasının ardından platform, Ethereum blok zincirinde yeni bir belirteç oluşturmalarına olanak tanır. Bununla birlikte, jetonları cüzdanlar içinde ve arasında aktarmak mümkündür. Ayrıca, bu belirteçler, işlemlerin ve diğer prosedürlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için entegre edilir ve sürekli olarak izlenir.

Opensea nedir?

OpenSea, dijital ürünlerin satışı ve değişimi için kurulan ilk platform olmayı başarmıştır. Bunun dışında en geniş ağdır. Kripto para birimleri ve dijital varlıklarla güvenli ve özel bir şekilde ilgilenmek için eşler arası bir platform ve pazar yeridir. Ayrıca oyunlar, koleksiyonlar ve çok çeşitli diğer öğeleri içerir.

Bir blok zinciri ağı, OpenSea’deki tüm varlıkları yasakladı. Ancak, hızla genişleyen bir platformdur. Yazılım, piyasaya çıktığı andan itibaren 200 milyon dolarlık devasa bir yanıt aldı. Platformda 11 milyondan fazla varlık yayınlandı.

Site aynı zamanda jeton tabanlı cüzdanları ve operayı yönetip birbirine bağlayarak kullanıcıların kripto varlığını yönetmesine ve bağlamasına olanak tanır. Takas edilemeyen tokenler, Ocak 2018’de Alex Atallah ve Devin Finzer tarafından icat edildi ve dijital varlıklar ve kripto para birimleri ile ilgilenen web sitelerinde ve platformlarda yaygın olarak kullanılıyor. Öne çıkan ve hızlı genişlemeye tanık olan bu gruptu.

Birçok tanınmış influencer, şirketin adının giderek daha fazla tanınmasına ve daha şiddetli bir rekabete yol açmasına neden oldu. NFT’ler, sanat söz konusu olduğunda bazen gözden kaçan ve yanlış yorumlanan inanılmaz derecede yüksek bir değere sahiptir. Çoğu insanın olacağını düşündüğünden çok daha fazlası. Değeri yüz milyon dolardan fazla. Dijital sanata ek olarak, NFT’ler oldukça önemlidir.

Mintable nedir?

2018’de piyasaya sürülen bu NFT pazarı, kullanıcıların çok çeşitli dijital varlıkları alıp satmasına olanak tanıdığı için hızla ilgi gördü. Sanat, müzik, videolar, e-kitaplar ve diğer ürünler, kullanıcıların ticaret yapabileceği varlıklar arasındadır. Bir milyarder olan Mark Cuban, OpenSea platformuna bir alternatif olarak bu NFT pazarını destekliyor. NFT pazarı Mintable, kullanıcıların NFT’ler oluşturmasına, satın almasına, satmasına ve ticaretine izin vermek için Ethereum blok zinciri teknolojisini kullanır.

Mintable platformunda herkes NFT satın alabilir, satabilir ve takas edebilir. Ancak, önce herhangi bir kripto para birimi alım satım platformunda Ethereum satın almalı ve cüzdanınızı Mintable pazarına bağlamalısınız. Örneğin, NFT pazarında ETH, para basma maliyetlerini ödemek, dijital varlıklar için teklif vermek ve satın almak için kullanılır.

En iyi NFT Pazar Yeri Neresidir?

Şimdi, hangi NFT platformunun en iyi olduğunu belirlemek için Nifty Gateway – Rarible – OpenSea – Mintable karşılaştırmasını değerlendirmenin zamanı geldi. Tüm bu NFT pazaryerlerini Tanım, Menşe, Hedef Pazar, Pazar yeri türü, Teknik Hizmetler ve Teknoloji Entegrasyonu kategorilerinde karşılaştıracağız. Bunlara daha yakından bakalım –

Menşei

Başlangıç ​​olarak, Nifty Gateway, Rarible, OpenSea ve Mintable’ı kökenlerine göre değerlendireceğiz.

 • Nifty Gateway, 2018 yılında Duncan Cock Foster ve Griffin Cock Foster tarafından kuruldu. Bu, New York merkezli bir şirket olan ana şirketi Gemini ile bir pazar yeridir.
 • Rarible, 2017’de piyasaya sürülen ancak 2020’de gelen en yeni eklentidir. Bu, ABD’de bulunan NFT pazarlarından biridir.
 • En eskisi OpenSea NFT pazarıdır. OpenSea, 2017 yılında başlatılan Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir platformdur.
 • Mintable, 2018’de piyasaya sürülen NFT Marketplace’te ikinci oldu. Mintable, Singapur merkezli bir dijital pazar yeridir.

Hedef piyasa

Dört platformun tümü aynı dijital sanatçılar ve içerik sağlayıcıları grubunu hedeflese de, bu gerçekte tamamen doğru değildir.

 • Kendi premium, sınırlı sayıda NFT’lerini oluşturmak için çevrimiçi bir platformda gezinen kişiler Nifty Gateway’e göz atabilir.
 • Rarible NFT pazarı, blockchain güvenliğini korurken nadir bulunan dijital ürünler yaratmak veya toplamak isteyen herkes için uygundur.
 • OpenSea, akıllı etkileşim ve güvenli blok zinciri teknolojisinden yararlanmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir.
 • Dijital varlıklarla ticaret yapmak ve kripto kazanmak isteyenler için Mintable, NFT metaverse bir önyargıdır.

Yardım ve Koçluk

Çevrimiçi yardım ve koçluk, dört NFT pazarı arasındaki bir diğer önemli farktır. Çevrimiçi eğitim ve destek aracı, ister yaratıcı ister dijital sanatçı olsun, bu platformlarda yeni olan herkes için faydalıdır. Ayrıca platformlar, tüketicilerini mümkün olan en iyi seçimleri yapma konusunda eğitmek ve yardımcı olmak için bu özelliği kullanabilir.

 • Canlı online eğitim seçeneği ile NFT platformu arayanlar için Nifty Gateway ve Rarible uygun platformlardır.
 • Diğer iki sistem olan OpenSea ve Mintable online eğitim vermemektedir.
 • Ancak, dört NFT pazarından hiçbiri web tabanlı eğitim veya yüz yüze tartışma sunmamaktadır. Bu platformlar yakında bu işlevleri sunabilecek olsa da, henüz mümkün.

Teknolojik Entegrasyon

Son olarak, teknolojik entegrasyon çok yönlülüğü açısından Nifty Gateway ile Rarible ile OpenSea ile Mintable karşılaştırmasını değerlendireceğiz. İster içerik sağlayıcı ister yatırımcı olsun, kimse cüzdan gibi diğer araçlarla platform entegrasyonu konusunda endişelenmek istemez.

 • Nifty Gateway platformları yalnızca Metamask ve Ethereum ile entegre olur.
 • Rarible platformu ise Coinbase Wallet, WalletConnect ve diğerleri gibi popüler cüzdanlarla entegre olur.
 • Bu kategoride açık açık kazanan OpenSea’dır. Ethereum, Metamask, Coinbase Wallet, Mintbase, Bitski vb. dahil olmak üzere çok çeşitli teknolojilerle entegrasyonu destekler.
 • Darphane pazarı, Ethereum, Metamask, Rainbow ve diğer Cüzdanlar gibi popüler cüzdanları entegre edebilir.

Çözüm

NFT pazar yerleri, NFT ticaretinin önemli bir özelliğidir ve NFT’nin benimsenmesinde kritik bir rol oynayabilir. Daha fazla ana akım katılımcının sektöre girmesi ve platformların ölçeklenebilir, uygun maliyetli çözümlere geçmesiyle birlikte, yeni nesil NFT pazarlarında alım satım görmenin eşiğindeyiz gibi görünüyor.

Ayrıca ilginizi çekebilir: En iyi NFT coin listesi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.