Facebook ve Instagram’ın NFT Yol Haritaları Mark Zuckerberg Tarafından Açıklandı

0

Mark Zuckerberg’in, takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) için büyük planları var. Bu bir sır değil. Mart 2022’de Zuckerberg, SXSW Festivali’ndeki bir panelde Instagram’ı bir NFT pazarına dönüştürmeyi planladığını söyledi. Mayıs ayında verdiği sözü tutmaya başladı. Sosyal medya sitesi, küçük bir kullanıcı grubuyla NFT bağlantılarını test etmeye başladı. Zuckerberg o sırada Facebook’un da yakında aynısını yapacağını söylemişti. Ayrıca yakında Facebook’un da aynı özelliklere sahip olacağını söyledi.

Sonunda zamanı gelmiş gibi görünüyor.

Bugün erken saatlerde (21 Haziran 2022) bir Facebook gönderisinde Zuckerberg, Facebook ve Instagram’ın “yenilikçilerin metaverse için yaratmalarına nasıl yardımcı olmak” istediğinden bahsetti. Özellikle, sanatçıların çalışmalarından para kazanmalarına yardımcı olmak için platformlara eklenen yeni özellikleri gösteren bir özellik yol haritasından bahsetti.

Zuckerberg, Instagram’ın daha fazla sanatçının kripto sanatlarını sitede göstermesine izin verecek NFT’leri test etmeye devam edeceğini söyleyerek başladı. Sonraki, Facebook’un kendi NFT testine başlayacağını söyledi küçük bir grup yenilikçi Amerikalı ile. Zuckerberg, yeterli test yapıldıktan sonra NFT’lerin kullanıcıların yayınlarından kurtulacağını ve platformlar arasında büyümesine izin verileceğini söylüyor. SparkAR, NFT’leri Instagram Hikayelerinde paylaşmayı mümkün kılacaktır.

Zuckerberg ayrıca çapraz paylaşım yeteneğinin büyük bir destek alacağını söyledi. Yakında, daha fazla Facebook içerik oluşturucusu Reels Play Bonus programına katılabilecek ve Instagram Reels’lerini para kazanabilecekleri Facebook’ta çapraz gönderebilecek. Ayrıca, kullanıcıların NFT’lerini aynı anda Instagram ve Facebook’ta yayınlayabileceklerini söyledi.

Ve büyük olasılıkla en önemlisi, Instagram Market sonunda çalışmaya başlayacak. Zuckerberg, Instagram’ın “Creator Marketplace” bölümünün test edildiğini söyledi. Orada sanatçılar “fark edilme ve ödeme alma” şansına sahip olacak ve şirketler “ilişkiler için yeni fırsatlar hakkında konuşabilecek”.

NFT’ler, Facebook ve Instagram’dan daha fazla sosyal medya sitesinde deneniyor. Ocak 2022’de Twitter, kullanıcıların NFT’lerini doğrulamaları ve bunları profil resimlerine dönüştürmeleri için bir yol yaptı. Ancak Zuckerberg’in planları öne çıkıyor çünkü o sadece kullanıcıların NFT’leri göstermesine izin vermekle ilgilenmiyor. İnsanların sitelerinde bir şeyler satmasını istiyor. Bu şekilde, tüm bu NFT özellikleri ticarileştirmeye dayalıdır, bu da üreticilere para kazanmaları için daha fazla yol vermek anlamına gelir.

Elbette, Facebook ve Instagram da pastadan pay alacak.

11 Nisan tarihli bir blog gönderisinde Meta, sanal gerçeklik oyunu Horizon Worlds için yeni özelliklerden bahsetti. Haberde şirket, üreticilerin dijital ürünler satabileceklerini ve Meta’nın tüm satışların %47,5’ini alacağını söyledi. Öte yandan çoğu NFT pazarı, her işlemin yalnızca yüzde 2,5’ini alır. Açıkçası, Meta’nın fiyatları kargaşaya neden oldu.

Bugünkü yazıda Zuckerberg, Instagram ve Facebook içerik oluşturucularının şimdilik bu konuda endişelenmemesi gerektiğini söyleyerek bu endişelerin bir kısmını yatıştırmaya çalıştı. Platformlar, sanatçıların 2024’e kadar kazandığı paradan pay almaya başlamayacak.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.