Fed Başkanı: ABD’nin Ek Kripto Düzenlemesine İhtiyacı Olabilir

0

14 Temmuz Çarşamba günü, Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, ABD’nin kripto para birimleri için düzenleyici bir çerçeveye sahip olmadığını ve bunun belirli kripto para birimlerinin popülaritesini artırmaya devam etmesi durumunda önemli olduğunu düşündüğünü söyledi.

ABD hükümeti, kripto para birimlerinin gelecekte nasıl düzenleneceğinin temellerini atmaya devam ediyor.

Federal Rezerv başkanı Jerome Powell, Temmuz ayında ABD Mali Hizmetler Meclisi (CBDC) ile yaptığı konuşmada, Fed’in stablecoin’leri kontrol etme arzusu ve bir merkez bankası dijital para birimi olasılığı hakkında konuştu.

Tether ve USD Coin gibi sabit paralar, ABD doları gibi itibari paraya bağlı bir tür kripto para birimidir. Değeri hızla değişebilen Bitcoin gibi dijital varlıkların aksine, bu, değerlerini sabit tutmaya yardımcı olarak dijital ödemeler için daha iyi hale getirir. Mükemmel bir dünyada, bu madeni paralar bağlı oldukları para biriminin bir rezerviyle desteklenirdi. Ancak, bunun şu anda gerçekleşmesini sağlayacak resmi yasalar yok.

Powell, bunları ABD’deki yoğun şekilde düzenlenmiş para piyasası fonları ve banka mevduatlarıyla karşılaştırdı. “Stablecoinlerde buna sahip değil” dedi. “Kripto varlıklarının olacağını düşünmediğimiz, ancak stabilcoinlerin olabileceği ödemelerin büyük bir parçası olacaklarsa, şu anda sahip olmadığımız iyi bir yasal çerçeveye ihtiyacımız olacak.”

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine sahip insanlar için bu ne anlama geliyor?

Uzmanlar, uzun vadede kriptoya yatırım yapmak isteyen kişilerin Bitcoin ve Ethereum gibi iyi bilinen madeni paralara bağlı kalması gerektiğini söyledi. Çoğu insan, daha az bilinen paraları satın alarak risk almaya istekli olan daha aktif tüccarlar olmadıkça, en popüler iki para birimine bağlı kalmalıdır.

Uzmanlar, Powell’ın yapmak istediği düzenlemelere benzer düzenlemelerin stablecoin’leri ve diğer küçük altcoinleri etkileme olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. WealthU Advisors’ın kurucusu ve bir finans danışmanı olan Mike Uehlein, Bitcoin ve stablecoin’lerin farklı şekillerde kullanıldığını söylüyor.

Bitcoin “dijital altın” ise, o zaman sınırsız arzı olan ve birkaç kişi tarafından kontrol edilen stabilcoinlerin şimdi paranın çalışma şekline daha çok benzediğini söylüyor. Stablecoin’ler, dijital işlemler ve dijital varlıkları “gerçek” paraya ve paradan taşımak için potansiyel bir değer deposu olan Bitcoin’den daha iyidir.

Diğer finansal danışmanlar için bir kripto para birimi platformu olan Onramp Invest’in CEO’su Tyrone Ross, “Bir değer deposu olarak Bitcoin satın alan yatırımcılar ve bir değer deposu için sabit para satın alan yatırımcılar iki farklı şeydir” diyor. Ross, merkez bankası tarafından desteklenen bir dijital para biriminin Bitcoin değil, stabil coinler için bir tehdit olacağını söylüyor.

Yine de herhangi bir yeni kural, portföyünüzün çalışma şeklini değiştirebilir.

Stabilcoin yasası veya bir CBDC, merkezi olmayan ve dünyanın her yerindeki insanlar tarafından yönetilen Bitcoin’i doğrudan etkilemese de, düzenlemelerin kripto pazarını daha riskli hale getirmesi muhtemel. Çin’in kripto para yasalarına yönelik son saldırısı, Bitcoin’in fiyatının şimdiden 30.000 $ düşmesine neden oldu. Ayrıca madeni para fiyatlarının da aynı yönde ilerleme eğiliminde olduğunu gördük. Örneğin, Bitcoin fiyatı düştüğünde, altcoinler de aynı şeyi yapma eğilimindedir. Uehlein, düzenlemenin şu anda mevcut olan bazı kripto para birimlerini öldürebileceğini söylüyor.

Yine de, Powell’ın önerdiği yasaların, Bitcoin’den daha istikrarlı veya daha küçük altcoinlerin değerini etkilemesi daha olasıdır. Ross, hükümetin DeFi, stablecoin’ler ve diğer şeylere dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. “Şimdi uzayda büyük bahisler oynamayın ve son gelişmeler ve haberler hakkında eğitimli kalın.”

Stabilcoinler için neden kurallara ihtiyacımız var?

Stabilcoinler, tüccarların bir banka hesabından para transfer etmek zorunda kalmalarına kıyasla bir borsada parayı hareket ettirmelerini kolaylaştırabilir. Bunun nedeni, kripto ticareti ve fiyatlarının çok hızlı değişmesidir. Banka hesabınıza gerçek parayla giriş ve çıkış yaparak para ticareti yapmak günler alabilir ve sabit paralarla ticaret yapmaktan daha pahalıya mal olabilir.

Kurallar olmadan madeni paralar bile tehlikeli olabilir.

Uehlein, “Durağan madeni paralar şu anda ABD dolarının yerine kullanılıyor ve dolar ile 1: 1 sabitlenmiş durumda. Birçok yatırımcı ve hükümet yetkilisi, sabitlemenin doğru olup olmadığını sorguladı. ABD Hazinesinin paralarını geri alacağını bilselerdi, birçok yatırımcı kendini daha iyi hissederdi.” Bu, hükümet tarafından destekleneceği için ABD hükümeti tarafından çıkarılan olası bir dijital para biriminin devreye girdiği yerdir. Merkez Bankası’nın dijital para biriminin anlamı nedir? Powell’ın yorumları ayrıca Federal Rezerv’in hala dijital bir para birimiyle ilgilendiğini gösterdi. ABD merkez bankası tarafından yayınlandı. Bir CBDC ile dijital işlemler yapmak daha kolay olurdu. (Teorik olarak) bir blok zinciri ağında çalışacağı için, bu tür bir işlem şimdi olduğundan daha güvenli ve çok daha hızlı olacaktır. Genellikle kripto ile bir şeyler satın almak iyi bir fikir olmasa da, olası bir merkez bankası dijital para birimi kullanılabilir. sadece bunu yapmak için. Uehlein, Fed destekli bir CBDC’nin Tether veya USDC gibi stablecoin’lere iyi bir alternatif olabileceğini söylüyor.Fed yetkilileri ve konuştuğumuz uzmanlar, en azından Amerika Birleşik Devletleri’nde bir CBDC’den önce daha gidilecek uzun bir yol olduğu konusunda hemfikirdiler. tam olarak yerine oturtulmuştur. Uehlein, diğer ülkelerdeki CBDC’lerin nasıl geliştiğini görmek istediğini ancak aynı zamanda “ABD’nin bir CBDC konusunda ne kadar ciddi olduğunu söylemek için çok erken” olduğunu da düşünüyor. Powell’ın Eylül başında yayınlamayı umduğu Federal Rezerv’den bir rapor “Genel olarak dijital ödemelerle ilgileneceğiz” dedi komiteye. “Bu, sabit paralar, kripto varlıkları ve CBDC gibi şeyler tarafından gösteriliyor. Her türlü zorluk ve ödeme şekli için doğru kurallara sahip olma konusunda kilit bir noktaya geldiğimizi düşünüyoruz.” Fed ayrıca halka kripto para birimlerinin riskleri ve faydaları ile bir CBDC ve Kongre gibi ulusal gruplarla konuşmak. Powell, araştırmanın amacının, bir merkez bankası tarafından çıkarılan bir dijital para biriminin “olası potansiyel faydalarını ve risklerini” ve ayrıca düzenleyicilerin bu maliyet ve faydaları nasıl tartabileceğini belirlemek olduğunu söylüyor.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.