Fotoğrafı NFT Yapma Rehberi

0

NFT üretmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Bugün bunlardan biri olan fotoğrafı nft yapma metodundan bahsedeceğim.

Fotoğrafı NFT Yapma

Fotoğrafı nft yapma için aracı site kullanacağız. BeFunky adlı web sitesi bu işlem için bize çok fazla seçenek sunuyor. İlk yapmamız gereken https://www.befunky.com adlı internet sitesine giriş yapmak.

fotografi-nft-yapma
fotografi-nft-yapma

Resmi nft ye çevirmek için iki adet seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan biri üyelik sağlayıp giriş sağlamak diğeri ise üye olmadan devam etmek. Ben yazımda üyelik işlemlerini anlatmayacağım. Ekranın sağ kısmında bulunan mavi renkteki “Get Started” yazan butona tıklıyoruz.

Butona tıkladığınızda ekranda size üç seçeneğin sunulduğunu görmektesiniz.

fotografi-nft-yapma
fotografi-nft-yapma

Biz fotoğrafı NFT yapma işlemini gerçekleştirmek için Edit a Photo yazan kısmı seçeceğiz. Seçim işleminizi yaptıktan sonra karşınıza gelen ekrandan Open oradan da Computer yazan kısma tıklayıp elinizdeki resim dosyasını seçin.

Resim seçme işlemi tamamlandıktan sonra ekranın sol tarafında bir menü açılacaktır. Bu menüde birçok işlem gerçekleştirebilirsiniz. Mevcut resmin ışık durumunu değiştirebilirsiniz. Bizim bugün üstünde durduğumuz kısım fotoğrafı NFT yapma olduğu için sol menüden Artsy seçeneğine tıklayınız.

resmi-nftye-cevirme
resmi-nftye-cevirme

Karşınıza çıkan kısımdan Digital art, Poly Art, Pen art gibi bir çok seçeneği seçebilirsiniz. Yaptığınız seçimler sonucunda açılan menüde herhangi bir şeye tıkladığınızda fotoğrafın otomatik olarak değiştiğini göreceksiniz.

Resmi NFT ye Çevirme

Hayal dünyanıza göre seçiminizi tamamlayıp resmi NFT ye çevirme işlemini bitirdiğinizde ekranın sağ alt tarafında sitenin bir logosunu göreceksiniz. BeFunky sitesi aylık ödeme periyodu ile çalışmaktadır. Logoyu kaldırmak için 4.9$ değerinde üyelik almanız gerekmektedir.

Üyelik almadan bu işlemi gerçekleştirmenin yolu ise her ne kadar tavsiye etmesek de basittir. Yapmanız gereken tek şey klavyenizde bulunan “prt sc” tuşuna basıp ekran görüntüsünü almaktır.

Ekran görüntüsünü aldığınızda bilgisayarınızdan Paint’i açın ve yapıştır deyin. Paint’de bulunan seç kısmından logonun olmadığı ilgili alanı alın ve kes deyin. Kesme işlemini bitirdiğinizde resmi nft ye çevirme işlemini tamamlamış oldunuz.

Google üzerinden indirdiğim manzara fotoğrafının orijinal hali ve NFT ye çevirdiğim halini altta paylaşıyorum.

nft-yapma
nft-yapma

Ekranda gördüğünüz gibi kamerayla çekilmiş bir manzara resmini sanki dijital bir ortamda çizilmiş bir hale getirdik. Oluşturduğunuz bu NFT ye artık satışa çıkarabilirsiniz.

NFT nerede satılır?

NFT yapma işlemini bitirerek ilk aşamayı tamamladınız. Peki oluşturduğunuz NFT nerede satılır? Benim bunun için ilk önereceğim adres Opensea.io adlı web sitesidir. Bunun sebeplerinden biraz bahsedecek olursam ilk olarak çok fazla aktif kullanıcı ve koleksiyoncu bulunmaktadır.

Ayrıca şuan dünyadaki en popüler nft satış sitelerinden biridir. Çok fazla kullanıcının olması büyük bir avantajdır. Bunlara ek olarak Polygon ağı üzerinden NFT yayınlayabilmektesiniz.

NFT satış işlemine başlayan arkadaşlara ilk tavsiyem oluşturdukları NFT leri burada sergilemeleridir. Bunun sebebi Polygon ağına herhangi bir NFT yüklediğinizde sizden komisyon ücreti almamasıdır. Eğer Ethereum ağını seçerseniz oluşturduğunuz her NFT için sistemin o anki durumuna göre bir komisyon ödemek durumunda kalırsınız.

Polygon ağı ve Ethereum bloğu arasındaki fark nedir? diye sorabilirsiniz. Ethereum bloğunun satıştaki artısı şudur. Listeleme, silme gibi işlemlerin hepsi ücretli olduğu için daha profesyonel bir ortamdır. Polygon ağının ücretsiz olması günde milyonlarca NFT listelenmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden öne çıkma ve satış işlemi gerçekleştirmek oldukça zordur.

Ethereum bloğunda oluşturulan NFT’ler genelde koleksiyon şeklinde oluşturulur ya da adet sayısı fazla tutulur. Bu da minimum 60-70$ komisyon ücreti demektir.

Bir sonraki NFT rehberi yazımda sizlere 100.000 NFT yi nasıl oluşturabileceğinizden bahsedeceğim. Böylelikle elinizdeki resimlerin varyasyonları ile beş on dakika gibi kısa bir sürede 100.00 NFT üretebileceksiniz.

Resmi NFT ye çevirme konusunu resimli şekilde anlatmama rağmen kafanızda eksik yerler olmuş olabilir. Bu yüzden sizlere daha da yardımcı olması adına Youtube üzerinden de bir video çektim.

fotoğrafı-nft-yapma

Kanala abone olabilir ve bizleri yorumlarınızla destekleyebilirsiniz. Unutmayın ki atılan her yorum NFT konusunda sizlere yeni bir haber olarak dönmektedir.

Ayrıca NFT hakkında bir bilginiz yoksa daha önce yayınlamış olduğumuz NFT nedir adlı makalemizden NFT hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yine başka bir makalemiz olan NFT satış siteleri konusunu detaylıca okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.