Fungible Olmayan Jetonların geliştirilmesi için bir sonraki adım 3D NFT’lerdir

0

3D NFT’ler, ne kadar popüler hale geldiklerinden dolayı, değiştirilemez tokenlerin geliştirilmesinde bir sonraki adımdır. NFT’lerin faydası tartışmaya yol açtı.
Amrit Pal Singh, Frida Kahlo, Malala Yousafzai ve Vincent Van Gogh’un oyuncak yüzlerini kullanmaları için farklı şirketlere lisans veriyor. Daha sonra bu yüzlerin NFT’lerini R11 lakh’tan fazla sattı. Chennai’den uzun süredir fotoğrafçı ve 3D çizimlerden hoşlanan film yapımcısı Siraj Hassan, birkaç ay önce sosyal medyada bir kripto-sanat gönderisine rastladı. Bu onu meraklandırdı, bu yüzden birkaç hafta inceledikten sonra sanatını NFT’lere veya Fungible Olmayan Jetonlara dönüştürmeye ve satmaya karar verdi.

Ama yöntem göründüğü kadar kolay değildi. Her sanat eseri önce blok zinciri veya pazar tarafından kontrol edilmelidir. Bir sanatçı bunu ödemek için rupi kullanamaz. Bunun yerine dijital parayı kullanmaları gerekiyor. Hassan, INR’sini ETH veya Ethereum dijital para birimi olan Ether olarak değiştirdi. Ether, dijital parayı, küresel ödemeleri ve uygulamaları destekleyen, topluluk tarafından işletilen bir sistemdir. Gerçek dünyada sanatçılar galerilerde alıcılarla buluşur. NFT pazaryerlerinde sanatçılar koleksiyonerlerle buluşuyor ve çalışmalarını “discord grupları” olarak adlandırılan yerlerde sergiliyor. Hassan’ın ilk eşyasını satması neredeyse üç haftasını aldı.

Tamamen aynı olmayan dijital varlıklar, takas edilebilir belirteçler değildir. Değiştirilemez bir jeton, sinema bileti gibi bir şeydir. Bir sinema bileti hiçbir filmi izlemek için kullanılamaz. Belirli bir zamanda belirli bir film seti için. Mülkiyet NFT’leri, blok zincirinde güvenlik ve kolaylık sunar, ancak yalnızca sabit bir değere sahip tek bir nesne için.

Geleceğe yatırım olarak insanlar ünlü sanat eserleri, ticaret kartları ve dijital arazi satın alıyor. Öte yandan, moda ve eğlence blok zincirinin Kutsal Kase’si olacak. Artık dijital eşyalarınızı satabilir veya takas edebilirsiniz, ancak yakında avatarınızı ve sanal evinizi donatmak için blok zincirini kullanabileceksiniz. Örneğin, Arjantinli tasarımcı Andrés Reisinger, Nifty Gateway’de 10 adet sanal mobilya sergiledi. Var olmayan en pahalı şey yaklaşık 70.000 dolara satıldı. Decentraland, Somnium Space veya Minecraft gibi herhangi bir açık dünya veya 3B ortam, mobilyaları kullanabilir.

NFT’ler şu anda bir yatırım yöntemi olarak kullanılıyor. Değerleri, insanların onları ne kadar istediğine göre değişir. Bu her zaman böyle olmasa da, NFT’ler hisse senetleriyle aynı şekilde satın alınır, değiştirilir ve satılır. Mark Cuban, Bitcoin’in yatırım dışında bir şey için kullanılıp kullanılmayacağı sorulduğunda “Tabii” dedi. DeFi ve BTC, BTC’nin banka olmadan bir banka hesabı olarak hareket edebileceği noktaya kadar birlikte gelişebilirse, bu harika olurdu. Sonuç olarak, BTC daha kullanışlı hale geliyor.” İşletmeler, blok zinciri ve NFT’ler hakkında çeşitli şekillerde daha fazla bilgi edinebilir. Mark Cuban bunun “Vahşi Batı” olduğunu söylüyor. Blok zinciri üzerine kurulu dünyalar potansiyelle dolup taşıyor. Şimdi NFT’leri mümkün kılacak yapıları inşa etmenin ve işinizin neyle ilgili olduğunu anlamanın zamanı geldi.

Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimleri bir süredir piyasada ve bayiler ve yatırımcılar, nerede yaşadığınıza bağlı olmayan çevrimiçi tek bir küresel finansal alana sahip olmanın ne kadar harika olacağından bahsediyorlar. NFT’ler (benzersiz dijital belirteçler veya sanat eserlerine eklenen sertifikalar) sanatçılara kripto dünyasına giden bir yol verdi. Hindistan’da bir bitcoin borsası olan WazirX’in kurucusu Nischal Shetty, “Dijital mülkiyeti kolaylaştırıyorlar” diyor. Bugün çoğu insan mülkiyeti dokunabilecekleri şeyler olarak düşünse de, gelecekte bunun değişeceğini söylüyor. “Bu internetten para kazanmaktan başka bir şey değil” diyor. “Gerçek bir tablonun gerçek olup olmadığını sadece ona bakarak söylemek zor. Blok zincirindeki girişlere bakarsanız, bunların ne olduğunu anlayabilirsiniz.

Geçmişte, bir sanat eserine sahip olmak, ona sahip olan tek kişinin sen olduğun anlamına geliyordu. Ancak, erişim, paylaşım ve kopyalamanın kolay olması nedeniyle dijital sanatın birçok sorunu vardır. Kala Ghoda’nın Metod Galerisi’nin kurucusu Sahil Arora, dijital bir sanat eserinin milyonlarca kez kopyalanıp paylaşılabilmesine rağmen, NFT’lerin kıtlık yönünün hala devam ettiğini söylüyor. Yazar, “Aslında mesele paylaşmak ya da kolay ulaşılabilir olmakla ilgili değil; kimin sahip olduğuyla ilgili.” NFT’lerin sanat dünyasında bir trendden daha fazlası olduğunu düşünen Arora, “Bir sanat eserini bir NFT’ye bağladığınızda, telif hakkınızı koruyan bir kod parçası ile damgalanır, çünkü blok zincirindedir” diyor. Ayrıca, NFT ile ilgili dijital sanatın yükselişinden veya insanların bu nedenle internette daha fazla zaman geçirmesinden pandeminin sorumlu olduğunu düşünmüyor. Arora için yeni ve harika bir şey ve uzun bir süre orada olacak. Hindistan’da bir galeri sahibi olarak yasal ve düzenleyici sorunları incelemesi gerekiyor. Buna “gri alan” diyor ve NFT ekosisteminin kripto para birimine bağlı olduğunu söylüyor. Ayrıca Hindistan’da bir borsa aracılığıyla bitcoin satın alabileceğinizi, ancak kripto para birimi işlemlerinin yasa dışı olduğunu ve Hindistan hükümeti tarafından tanınmadığını söylüyor. Nasıl baktığınıza bağlı olarak, NFT’ler geleneksel sanattan daha çekici olabilir veya olmayabilir. NFT’ler ilginç ve farklıdır çünkü dijitaldirler ve blok zinciri teknolojisini kullanırlar (kripto para birimleri veya blok zinciri teknolojisiyle bağlantılı her şey şu anda oldukça modadır). Bir NFT’nin bakımı ve bakımı, orijinal bir sanat eserinin fiziksel bir kopyasından daha kolaydır. NFT’lerin geleneksel sanat eserlerine göre bazı avantajları vardır. Ana fayda, orada olmaları ve uzun süredir saygı görmeleridir. Bunların hepsi dokunmayı, bakmayı ve sanatı asmayı içerir. Kimin neye sahip olduğunu takip etmek için bir blok zinciri değil bir veritabanı kullanılır.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.