Hong Kong’da Yahoo bir metaverse başlattı

0

Bir arama motoru çalıştıran ve medya yapan bir şirket olan Yahoo, Hong Kong’daki insanlar için bir metaverse olan Decentraland’ı piyasaya sürdü. Kaliforniya merkezli şirket, bu yeni metaverse olasılıklarının Hong Kong sakinlerinin COVID-19 kurallarına uymaya devam ederken sosyal yaşamlarına devam etmelerini mümkün kılacağını düşünüyor.

9 Haziran’dan bu yana Hong Kong yetkilileri, yalnızca COVID-19 testini geçen kişilerin gece kulüpleri gibi halka açık yerlere girmesine izin veriyor. Yahoo, metaverse’nin karantinaya alınan kişilerin arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde kalmasına izin verebileceğini söylüyor.

Yahoo, Decentraland’deki metaverse müzik konserlerine sponsorluk yapıyor ve Hong Konglu sanatçıların eserleriyle bir NFT galerisi kuruyor. “Kwun Tong’un Uçurumu” adlı bu çevrimiçi müze, Hong Kong’un Kwun Tong mahallesinden ilham alan NFT’leri gösterecek.

Bir Yahoo yöneticisi olan Lorraine Cheung, bu yeni metaverse deneyimlerinin ana amacının “zaman ve mekandan bağımsız olarak insanları birbirine bağlamak” olduğunu söylüyor. Ancak Cheung, Yahoo’nun metaverse’nin reklam olanaklarıyla ilgilendiğini gösteriyor.

Yahoo’nun meta veriye ilk adımı Decentraland ile oldu, ancak şirket daha önce Web3 teknolojisiyle çalıştı. Örneğin, Rarity Sniper, Yahoo’nun Tayvan şubesinin bu baharda Blocto’nun yardımıyla küratörlüğünde bir NFT pazarı başlattığını fark etti.

Meta on Facebook, Yahoo’nun Decentraland deneyiminin ortaya çıkmasından sadece birkaç gün önce metaverse teknolojisini Hong Kong’a getirmek için büyük planlarını duyurdu. South China Morning Post, bu yaz Meta’nın insanların Quest 2 sanal gerçeklik (VR) başlığını Central Market gibi halka açık yerlerde denemesine izin vereceğini söylüyor.

Hong Kong’da Meta’dan insanlar doğrudan işletmeler ve okullarla çalışacak ve ayrıca VR teknolojilerini sergileyecek. Meta, bu bağlantıları yaparak işletmelerin ve okulların kendi alanlarında metaverse kullanmayı öğreneceklerini düşünüyor. Meta ayrıca Hong Kong öğrencilerine artırılmış gerçeklik teknolojilerinin nasıl kullanılacağını öğretiyor gibi görünüyor.

Hong Kong’a metaverse’i göstermek isteyen tek kişi Meta değil. Hong Kong merkezli oyun şirketi Animoca Brands, şehirde çok sayıda tanınmış kişi ve işletmeyle çalıştı. Animoca Brands’in en ünlü metaverse oyunu The Sandbox, Hong Kong’a benzeyen “Mega City” adlı bir mahalle yapıyor.

Birkaç tanınmış Hong Kong ünlüsü ve iş adamı The Sandbox üzerinde çalışıyor:

Stephen Fung hem oyunculuk hem de film yapıyor.

Dough-Boy rap müziği yapıyor.

Dreamergo, bir karikatürist

Yeni Dünya Geliştirme CEO’su Adrian Cheng,

“Küçük Savaşçı” kitabı Marti Wong tarafından yazılmıştır.

Geleneksel finans kurumları bile Hong Kong’u metaverse’e yatırım yapmak için en önemli yerlerden biri olarak görüyor. Örneğin HSBC, yalnızca Hong Kong ve Singapur’daki insanlardan para kabul edecek metaverse odaklı bir fon başlatacağını duyurdu.

Komşusu Güney Kore gibi, Hong Kong da Asya’da bir metaverse güç merkezi olmak için mükemmel bir şekilde kurulmuştur.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.