Katar Merkez Bankası kripto para birimi yaratıyor

0

Doha: Katar Merkez Bankası (QCB), bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmanın ilk aşamalarında. Bu, dünyanın dört bir yanındaki birçok hükümetin, finans endüstrisindeki hızlı bir dijital devrimin ortasında kendi CBDC’lerini başlatmaya çalışmasıyla ortaya çıkıyor.

QCB Başkanı Şeyh Bandar bin Muhammed bin Saoud Al Thani, dün Bloomberg tarafından desteklenen Katar Ekonomik Forumu’nda, merkez bankasının Katar’ın CBDC’sini ihraç etmek için doğru teknoloji ve platformu bulmaya çalıştığını söyledi. CBDC, bir ülkenin düz para biriminin dijital bir biçimi olarak kabul edilen bir merkez bankası tarafından oluşturulan sanal bir paradır.

“Birçok merkez bankası şu anda CBDC çıkarmayı düşünüyor ve biz de öyle.” Yine de henüz başlangıç ​​aşamasındayız. QCB Başkanı, “CBDC vermenin artılarını ve eksilerini tartıyoruz ve bunu yapmak için en iyi teknoloji ve platformu arıyoruz” dedi.

Vali, kripto teknolojisi hakkında “Şu anda kripto teknik bir yenilik” dedi. Hızlı, ucuz ve bulması kolay finansal hizmetler için yeni bir çağın başlangıcı olabilir. Ancak merkez bankaları tarafından desteklenmeyen kripto varlıkları o kadar güvenilir olmayabilir.”

Röportaj sırasında QCB Başkanı, Katar’ın para ve döviz kuru politikalarının aynı kalacağını söyledi. Ayrıca, merkez bankasının portföyünün çeşitli olduğunu ve bunun da küresel krizler sırasında daha esnek olmasını sağladığını belirtti.

Merkez bankasının daha esnek bir sabite geçmeyi planlayıp planlamadığı sorulduğunda Başkan, “Para ve döviz kuru stratejimiz ekonomimiz için iyi çalışıyor” dedi. Yakın tarihli bir çalışmada, IMF de KİK’teki döviz kurlarının sabit kaldığını söyledi. Döviz kurları ile ilgili politikamızda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Katar Menkul Kıymetler Borsası da çok para alıyor. Bu da politikamızın iyi çalıştığını kanıtlıyor.”

2022 FIFA Dünya Kupası yaklaşırken Vali, merkez bankasının enflasyonu kontrol etme gücüne sahip olduğunu söyledi.

“Farklı bir ekonomik durumumuz var. Dünya Kupası hazırlıkları için son 10 yıldır altyapımıza yatırım yapıyoruz. Diğer KİK ülkelerinden farklı ekonomik faaliyetlerimiz var. Bu yıl önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Bu etkinlik de Katar’daki faaliyetleri artıracak. Biraz daha yüksek faiz oranımız olması normaldir. Amacımız Katar’daki enflasyonu kontrol altına almak ve bunun için gerekli araçlara sahibiz” dedi.

Vali, QCB’nin portföyünün Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Uzak Doğu’daki yatırımlarla iyi çeşitlendirilmiş olduğunu vurguladı. Portföyümüzde farklı para birimleri var ve bu, tüm bu küresel olaylar (Ukrayna’daki savaş) gerçekleşmeden önce çeşitlendirmek ve tek bir para birimine bağımlı olmamak için her zaman stratejimiz olmuştur. Ve bunu yapmaya devam edeceğiz. Portföyümüze çok güveniyoruz” dedi ve bunu yapmaya devam edecekler.

Mali piyasa tahmininde, Vali söyledi bu yıl stagflasyon, 2023’te resesyon olacak.

“Faiz oranlarını bu yıl iki kez olmak üzere toplamda yüzde 1,5 oranında artırdık. Katar’da yüzde 5,18 enflasyon var. Para ve kur politikamızın etkinliği bize fayda sağlıyor. Son dönemde para ve kur politikamızı onaylayan bir sermaye akışına tanık olduk. Katar’daki enflasyonu kontrol altına almak için hareket ediyoruz. Biz de ABD ile uyumlu olduğumuza inanıyoruz. Dolayısıyla enflasyonu kontrol altına almanızın faizi artırmasını bekliyoruz” dedi.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

cryptozare.eth hakkında

nft toplayıcı | moda editoryal görüş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.