Kazakistan kripto borsalarının banka hesapları oluşturmasına izin veriyor

0

Kazakistan hükümeti, yetkili kripto para ticaret platformlarının ve geleneksel finans kurumlarının birbirleriyle nasıl ticaret yapabilecekleri konusunda yasalar çıkardı. Bir ticaret platformu kayıtlıysa, yeni yasalar ülkede banka hesabı açmalarına izin verecek.

Dijital Kalkınma Bakanlığı, merkez bankası ve finansal düzenleyicilerin yanı sıra finansal ve dijital varlık sektörlerinden kişilerden oluşan bir çalışma grubu, Kazakistan’daki ikinci kademe bankaların kayıtlı kripto borsalarına hizmet etmesine izin verecek düzenlemeleri onayladı. Astana Uluslararası Finans Merkezi’nde (AIFC).

Teklif, Kazakistan’ın bölgesel bir kripto merkezi olarak potansiyelini gerçekleştirmesine yardımcı olacak yasal bir çerçeve oluşturma çabasının bir parçası. Bir basın açıklamasına göre, AIFC Finansal Hizmetler Otoritesi (AFSA) tarafından düzenlenen kripto ticaret platformlarının katılımıyla 2022’de bir pilot program olarak test edilecek.

Çin geçen yılın Mayıs ayında kripto para madenciliğini zorlaştırdığında madenciler Kazakistan’a göç etti. Ancak Dijital Kalkınma Bakanı Bağdat Musin, kripto işinin madencilikten daha fazlası olduğunu söylüyor. Ayrıca kripto borsalarını, dijital cüzdanları ve diğer blok zinciri platformlarını da içerdiğini söylüyor. Yüksek bir konumda bulunan hükümet yetkilisine göre,

Ekonomimizin büyümesine yardımcı olabilecek ve yardımcı olması gereken ekonomimizin diğer bölümleri gibi. Finansal teknolojinin gelişiminde bir sonraki adım olan kripto para borsasında para kazanmamız gerekiyor.

Musin, Kazakistan’dan ülkenin gücünün mümkün kıldığı dijital varlıkların yerel platformlarda alınıp satılabilmesi ve bundan elde edilen paranın Kazakistan’da kalması için tam teşekküllü bir ekosistem inşa etmesini istedi.

Dijital Bakanlık, pilot projenin hem küçük hem de büyük yatırımcıları koruyacak olan dijital para birimlerinin düzenlenmiş ticaretine izin vereceğini vurguladı. AIFC iyi çalışırsa, Nur-Sultan hükümeti ülkenin yasalarını ve onu yöneten kuralları değiştirmeyi planlıyor.

AFSA’nın direktörü Nurkhat Kushimov, AIFC Finansal Hizmetler Düzenleme Komitesi’nin Kazakistan’da fintech şirketlerinin nasıl çalıştığını denetlemekten sorumlu olan tek grup olduğunu söylüyor. Ruhsat almak isteyen tüm işletmelerin uygun şekilde kontrol edildiğini ve gözetim altında tutulduğunu vurguladı. Yetkili, “Amacımız, yalnızca tüketicilerin güvenebileceği güvenilir, istikrarlı işletmelerin çalışabileceği bir ortam yaratmak” dedi.

Yerel kripto işi için iyi haber, Kazakistan Ulusal Bankası’nın piyasayı aktif olarak izlediğini ancak kripto para birimlerinin yasal olup olmadığı hakkında konuşmak için çok erken olduğunu söylemesinin ardından geldi. Aynı zamanda, para otoritesi kripto teknolojisindeki yenilik potansiyelini kullanmayı planladığını söyledi.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.