Kripto sanat Ne Demektir? NFT Koleksiyonları Ne Demektir?

0

NFT’ler ilk bakışta size aynı görünebilir. Fakat her varlıkta olduğu gibi NFT’lerde de sınıflandırmalar mevcuttur. Biz burada koleksiyon NFT leri ile art nft yani sanat NFT’lerini kıyaslayacağız. Ayrıca kripto sanat ne demektir? NFT koleksiyonları ne demektir? Dijital varlığın, koleksiyon olup olmadığını nasıl anlarız? Gelin birlikte inceleyelim.

Koleksiyon Sanatına Giriş

İnsanlar birlikte yaşamaya başladığı süreçten itibaren nesneleri toplamaya başladılar. Topladıkları nesneler zamanla değişti. Örneğin kimileri pul kimileri ise kart koleksiyonu yaptılar.

Koleksiyon yapmanın amacı, koleksiyonu yapan kişinin elindeki ile mutlu olmasıdır. Maddi değer barındırmaz. Fakat yine doğamızda olan sebeplerden dolayı bazen bu takıntı haline dönüşebilir. Dijital koleksiyonculuk da yeni bir bağımlılık çeşidi olarak gösterilmektedir.

NFT koleksiyonu yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

NFT koleksiyon oluşturmak Youtube videolarındaki gibi bunu gördüm güzelmiş, alayım demekle oluşmaz. Çok titiz davranmak gerekir. Koleksiyonu oluşturan şirketin araştırılması, sosyal medya hesaplarının takip edilmesi gereklidir. Ayrıca diğer insanların proje hakkında ne düşündükleri çok önemlidir.

Bu yüzden NFT satın alırken ilk araştırmanız gereken yer sosyal medya siteleridir. Bunların başını Twitter çeker.

kripto-sanat
kripto-sanat

Koleksiyonlar sanat eseri midir?

Koleksiyonlar ile sanat eserleri arasında farklar bulunmaktadır. Bunu daha iyi anlayabilmek için kripto sanat nedir? Kripto nft sanatı nedir? gibi soruların cevabını bilmek yazının devamlılığında size bilgi sağlayacaktır.

Kripto sanat nedir?

Teknolojinin gelişmesi sanat dünyasını da etkiledi. Artık sanatçılar NFT’ler sayesinde saniyeler içerisinde milyonlarca kişiye eserlerini gösterebiliyor. Zaman ilerledikçe NFT kullanımı sanatçılar arasında giderek artıyor.

Günümüzde bir çok eser nft sanatçısı ya da kripto sanatçısı denilen kişiler tarafından alınıp satılmaktadır.

Kripto sanat hareketi, diğer sanat hareketleri ile benzerlik göstermezler. Dinamizmleri farklıdır. Kripto sanatı, belirli bir dönemin hareketidir. Dijital sanatın gelişmemesi için bir çok engel bulunuyordu. Örneğin dijital tasarım yaptınız bu tasarım kolaylıkla klonlanabilir ve işlevselliğini yitirebilir haldeydi. NFT’lerin her birinin Ethereum bloğunda ayrı ayrı şifrelenmesi bu sorunu tamamen ortadan kaldırdı.

Bitcoin’in ortaya çıkışı dijital devrimi başlattı. Artık sanatçılar kendilerini ifade etmek için NFT’leri kullanıyorlar.

4 Kripto Sanatçısı

Daha fazla mesaj

Milyonlarca kelimelik düşünceyi bazen tek resim ile anlatabilirsiniz. Sizler için en iyi 4 kripto sanatçısını derledik.

Lucho Poletti

2017 yılından itibaren hiç durmadan üretim yapmaya devam etmiştir. İşlediği konular genellikle Bitcoin ve özgürlük temalıdır.

Web sitesi : https://luchopoletti.com/
Instagram : https://instagram.com/luchopoletti
Twitter : @LuchoPoletti
Nifty Gateway : https://niftygateway.com/profile/luchopoletti
Opensea : https://opensea.io/collection /lucho-poletti

Josie

Yine NFT üretimine ilk girenlerden bir isim daha. Josie, grafik tasarımcısı olması sebebiyle hızlı bir çıkış yakaladı. Ürettiği NFT’lerin hepsi satılmış durumdadır. Josie’nin eserlerini toplamak isterseniz alan satıcılardan satın almak zorundasınız.

Web sitesi : https://josie.io/
Instagram : https://www.instagram.com/josie.io/
Twitter : @josiebellini
Async Art : https://async.art/u/josie/collection
Opensea : https: //opensea.io/assets/josie
Nifty Gateway : https://niftygateway.com/collections/josiebellini

Pascal Boyart (Pboy)

Pascal Boyart’da yaptığı tarihi tasarımlarla NFT dünyasında hızlıca tanınan isimlerden biridir.

Web sitesi : https://en.pboy-art.com/
Instagram : https://instagram.com/pboy_artist/
Twitter : @pascalboyart
Opensea : https://opensea.io/collection/pascal-boyart
Bağışlar : https:// /www.en.pboy-art.com/dons-bitcoin

Madeni Para Sanatçısı

Gerçek ismi Marguerite DeCourcelle’dır. Blockade Game adlı şirketin CEO’sudur. Çok fazla yatırım yapması ile bilinir.

Web sitesi : https://blockade.games/
Twitter : @coin_artist
Instagram : https://www.instagram.com/coin_artist/

Dijital sanat ve kriptografi arasında akıllı bir karışım olan “kripto sanatı” teriminin, o zamandan beri gelişen tüm alt kültürleri kapsayan genel bir terim olduğunu söyleyebiliriz. Çöp sanatı , üretken sanat , meme kültürü … hepsi ilhamını kripto sanatında bulur.

NFT Koleksiyonları ne demektir?

Konumuzun başına dönecek olursak nft koleksiyonları, dijital kimliğin bölünemez parçasıdır. İlk görüşte size rastgele oluşturulmuş resimler gibi gelebilir. Fakat işin içine girdikçe olaylar daha da derinleşmektedir.

İlginizi çekebilir: NFT nasıl satılır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.