LUNA’nın fiyatı düştü; yine de satın almalı mısın?

0

Fiyatı düştüğü için LUNA’yı hala satın almalı mısınız?

Kripto para piyasası çöktü. Terra, geçen ay 118 dolarlık bir fiyatla en değerli dokuzuncu kripto para birimiydi. Fiyatı 0,09 dolara düşürüldü. LUNA fiyatları, dolar kurunu kaybettikten sonra düştü. Kazadan sonra Terra Luna iyi bir yatırım mı? Böyle.

Terra LUNA’ya yatırım yapmayı mı düşünüyorsunuz?

Terra eskiden ilk on kripto para birimiydi. Para birimi 48 saat içinde değerinin %95’ini kaybetti. Düşüşün ardından, bazı piyasa uzmanları, çok sayıda LUNA tokeni göz önüne alındığında, Terra LUNA’nın bugün iyi bir satın alma olabileceğine inanıyor. Analistlere göre, LUNA’nın iyileşmesi daha uzun sürecek ve bu da Terra’yı şu anda harika bir satın alma haline getiriyor.

Terra, algoritma destekli sabit paraya sahip merkezi olmayan bir bankacılık uygulamasıdır. Terra Network, itibari paraya sabitlenmiş bir stabilcoin ve jetonlara sahiptir. Terra’nın para birimi fiat. LUNA, sabit paraların oynaklığını emer. LUNA şu anda sadece bir sent değerinde.

UST ve LUNA bağlantılı olduğundan, UST para birimi sabitlemesinin çöküşü LUNA’nın fiyatının düşmesine neden oldu. İşlem yapılan her UST ile bir LUNA yakılır. LUNA’nın piyasa değeri 300 milyon doların altına düştü.

Terra’daki yerleşik arbitraj mekanizması fiyatları sabit tutar. Stabil paralar, Terra’nın blok zinciri teknolojisi kullanılarak oluşturulur. Fiyatı tutarlı tutmak için madenciler Terra sabit paralarını ve LUNA’yı yakıyor.

Protokol, arz ve talebi dengeleyerek Terra’nın fiyatını sabit tutar. Fiyatları sabit tutmak için LUNA ve Terra hızlı değiş tokuş yapar. Terra, bir ağ tarafından tutulan dağıtılmış bir defterdir. Doğrulayıcılar bloklara oy verir ve Delegated Proof-of-Stake (DPoS) ağında LUNA jetonları kazanır. Terra madencileri, güvenliğe katkıda bulunmak için PoS kullanır. Bu, talep dalgalanmalarını emerek fiyatların sabit kalmasına yardımcı olur. Ağ, düşen ve büyüyen bir para arzı ile madencilik ödülleri olarak dengelenir.

Terra, finansal krizden önce ikinci en büyük merkezi olmayan finans ekosistemiydi ve blok zinciri DeFi uygulamaları TerraUSD’ye olan talebi artırdı. Piyasadaki Anchor ve diğer DeFi ürünleri, TerraUSD’ye olan talebi artırarak Luna’nın yanmasına ve LUNA’nın çöküşten sonra satın alınmasına neden oldu.

Dalgalanan sanal para. Paranı tehlikeye attın.

Algoritmik Stabilcoin’in Çöküşü

Sabit paralar, belirli bir emtiaya, para birimine veya finansal araca bağlı paralardır. Bunlar genellikle dolar cinsindendir. Tether ve diğer birinci nesil sabit paralar, itibari para rezervleri de dahil olmak üzere bir dizi varlık kullanır. Bir kitlesel pazar DeFi ekosistemi, sabit paralar tarafından desteklenir.

Terra’nın ölümü, algoritmik stabilcoinlerin tehlikelerini gösteriyor. Arz arttığında TerraUSD sabit değerini kaybetti ve arbitraj mekanizması bozuldu. Endişeli yatırımcılar, durağan koin düşerken satıldı ve piyasa baskısını artırdı.

Adem-i merkeziyetçiliğin savunucularına göre, merkezileştirilmiş bir varlık tek bir başarısızlık noktası oluşturur. Bu, yönetişim yapıları etrafında şeffaflık eksikliği gibi düzenleyici endişeleri gündeme getiriyor. Terra ve diğer merkezi olmayan stablecoin’ler, nakit ve borç yerine algoritmaları kullanan sabitleri koruyarak yönetişim sorunlarından kaçınıyor.

Son LUNA fiyaskosu, algoritma destekli stablecoin kusurlarını da ortaya çıkardı. Uzmanlar, endüstrinin yatırımcı endişelerini halka açık bir şekilde ele alması gerektiğini düşünüyor. Ekosistemi sürdürmek için, bazıları UST’nin 0,55 $ yerine 1 $ olarak ayarlanması gerektiğini savunuyor. Bu stratejiyle, LUNA birim değeri büyük olasılıkla sabit ve mütevazı kalacaktır.

Mayıs 2022’de kripto para piyasası büyük bir çöküş yaşadı. Yayınlandığı sırada, Bitcoin 29.902 dolar değerindeydi. CoinMarketCap istatistiklerine göre Terra Luna (LUNA), 13 Mayıs’ta yüzde 98’in üzerinde düştü. Bu, TerraUSD’nin (UST) sabitlenmesinin kaldırılmasıyla ilgilidir.

olan LUNA şu anda yaklaşık 0,001822 ABD doları değerinde, bir zamanlar 100 dolardan fazla değerdeydi. LUNA yatırımcıları birkaç gün içinde paralarının %95’ini kaybetti. LUNA’nın fiyatı şu anda Nisan ayı zirvesi olan 118$’dan %90 daha düşük.

Terra Luna neden çöküyor?

Terra (LUNA) kripto para birimlerini satın almak için acele eden bazı tüccarlar arzın arttığının farkında değillerdi.

Terra blok zinciri, enflasyon nedeniyle Terraform Labs ekibi tarafından askıya alındı, ancak hasar zaten verilmişti. Hiperenflasyon, LUNA madeni para arzını 350 milyondan 6,5 trilyona 18.000 kat artırdı.

18570x daha fazla şey olduğunda, birim başına değer azalır. Artık olağandışı değil. Winklevoss ikizleri, milyarder Gemini Exchange kurucuları, kripto para birimini “dijital altın” olarak adlandırdı.

LUNA, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 119 dolardan yüzde 99 düşüşle bir doların altına düştü, ardından yüzde 99 tekrar bir sente ve ardından yüzde 99 tekrar mevcut 2022’nin en düşük seviyesine geriledi. Aynı gün Bitcoin 27.000 doların altına düştü ve S&P 500 4.000’in altına düştü.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.