McKinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Metaverse 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar değerinde olabilir.

0

Küresel danışmanlık firması McKinsey & Company tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, 2030 yılına kadar dünyanın Metaverse’de 5 trilyon dolardan fazla harcamış olabileceğini söylüyor.

Dün yayınlanan 77 sayfalık bir rapor olan “Metaverse’de Değer Yaratma”, mevcut benimseme eğilimlerine baktı ve iki küresel anketten daha fazla bilgi aldı. Bir ankette 11 ülkedeki 3.104 tüketiciyle, diğer ankete katılan ise 10 ülkedeki 15 sektördeki 448 şirketten yöneticilerle görüştü.

McKinsey’in bu verilerle ilgili analizi, gelecekte insanların metaverse’yi muhtemelen beş ana şey için kullanacaklarını gösteriyor: oyun, sosyalleşme, fitness, alışveriş ve uzaktan öğrenme.

McKinsey tarafından ankete katılan müşterilerin yaklaşık %60’ı, gerçek dünyadaki eşdeğeri yerine en az bir sanal dünya etkinliği yapmayı tercih edeceklerini söyledi ve şu anda etaverse’de aktif olan tüketicilerin %79’u zaten bir satın alma işlemi gerçekleştirmişti.

McKinsey, 2030 yılına kadar tüm harcamaların 2 trilyon dolar ile 2.6 trilyon dolar arasında bir kısmının e-ticaret yoluyla yapılacağını düşünüyor. Tahminlere göre sanal reklamcılık da yılda 144 milyar dolar ile 206 milyar dolar arasında gelir getiren büyük bir iş olacak.

Rapor, geleneksel kripto pazarındaki mevcut karamsarlığın aksine, bu yılın ilk beş ayında metaverse ile ilgili teknoloji ve altyapıya 120 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını gösteriyor. Bu, 2021’in sonuna kadar Metaverse teknolojisine yatırılacak olan 57 milyar doların iki katından fazla.

Bir blog yazısında, McKinsey’deki kıdemli ortaklar ve çalışmanın ortak yazarları Lareina Yee ve Eric Hazan, buldukları şey hakkında daha fazla konuştular.

“Heyecan verici olan şey, internet gibi meta verinin üzerinde çalışabileceğimiz, yaşayabileceğimiz, bağlantı kurabileceğimiz ve işbirliği yapabileceğimiz bir sonraki platform olmasıdır.”

Yee, CEO’ların yanıtları hakkında şunları söyledi: “Yöneticiler genellikle pek bir şey üzerinde anlaşamazlar, ancak araştırmamız onların ezici bir çoğunlukla bir konuda hemfikir olduklarını gösteriyor: %95’i metaverse’nin sektörleri üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanıyor.”

Ayrıca rapora göre tüm yöneticilerin %25’i böyle düşünüyor. Metaverse, şirketlerinin toplamının %15’inden sorumlu olacak Önümüzdeki beş yıl içinde marj büyümesi ve bunların yaklaşık üçte biri, etaverse’in endüstrilerinin işleyişini önemli ölçüde değiştirme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Çok fazla heyecan olmasına rağmen, birçok CEO Metaverse deneyimlerinin yatırım getirisinden hala emin değildi. Aslında, tüm CEO’ların %31’i hala emin değildi.

Hazan, şirketlerin Metaverse’in sunduğu fırsatlardan heyecan duymaları gerektiğini, ancak aynı zamanda sorunlarla yüzleşmeye hazır olmaları ve çok fazla planlama yapmaları gerektiğini söyledi.

Şu anda düşünülmesi gereken önemli şeyler var. İlk olarak, bazı kişilerin becerilerini değiştirmeleri gerekecek, böylece metaverse’e karşı olmak yerine onunla çalışabilecekler. Paydaşların meta veri deposunun etik, güvenli ve herkese açık olduğundan emin olmak için bir yol haritası hazırlamaları gerekecektir.

Yee, Metaverse’in hala çok fazla hareket ve değişim olan bir yer olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi. Hem küçük yaratıcıların hem de büyük şirketlerin Metaverse’in geleceğinde başarılı olmak istiyorlarsa uzun vadeli düşünmeleri gerektiğini söyledi.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.