Meta, Metaverse satışlarının %50’sini almayı planlıyor

0

Facebook’un ana şirketi Meta, Metaverse’inde yapılan herhangi bir sanal varlık satışında %47,5’lik bir kesinti yapacağını açıkladı.

Horizon Worlds’e bir bakış

Meta, sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds’deki herhangi bir dijital varlığın satışında %47,5’e varan kesintiler yapmayı planladığını duyurdu. Sanal gerçeklik platformu, şirketin bir metaverse oluşturma planlarının ayrılmaz bir parçasıdır.

İlişkili: Mayıs 2022’De Boğa Koşusuna Hazır 10 En İyi Kripto Para Birimi

Meta, her işlemde toplamda %47,5’e varan bir kesinti yapacak ve bu rakam, Meta’nın sanal olarak uygulamalar ve oyunlar sattığı bir sanal mağaza olan MetaQuest mağazası aracılığıyla yapılan satışlar için %30’luk bir “donanım platformu ücretinin” doruk noktasıdır. kulaklıklar ve Horizon Worlds’ün kullanımı için %17,5 ücret ödemesi.

İçinde Blog yazısı Şirketin resmi web sitesinde yayınlanan Meta, bir avuç Horizon Worlds yaratıcısının inşa edecekleri dünyalarda sanal varlıkları satmasına izin verme planlarını tartışıyor. Gelecekte, bu sanal varlıklar NFT’leri içerecek şekilde devam edebilir.

Meta tarafından önerilen bu kesintinin boyutu, NFT topluluğu içinde öfkeye yol açtı ve çeşitli insanlar memnuniyetsizliklerini ifade etmek için Twitter’a gitti.

Bir Twitter kullanıcısı bunu söyledi.

Meta, NFT satışlarının %47.5’ini istiyorsa IRS ile konuşmaları gerekiyor çünkü vergilerden sonra buna sahip değilim 😭

— ThreadGuy.eth 👑 (@notthreadguy) 13 Nisan 2022

Diğer sanal varlık pazaryerlerinin işlemler için çok daha az ücret aldığı düşünüldüğünde, bunun gibi tepkiler anlaşılabilir.

Sanal Gerçeklik gelecek

Daha önce Facebook Horizon olarak bilinen Horizon Worlds, ücretsiz bir sanal gerçeklik ve çevrimiçi video oyunudur. Horizon Worlds içinde, kullanıcılar sanal dünyalar inşa etme ve keşfetme becerisi kazanırlar. Son birkaç aydır şirketler ve bireyler sanal dünyalarda sanattan gayrimenkule kadar her şeyi satın alıyor.

Son zamanlarda, popüler hip hop ustası Snoop Dogg, Snoopverse, The Sandbox içindeki interaktif dünyası. Sandbox, çevrimiçi takılma alanları ve oyun deneyimleri oluşturmak ve bunlardan para kazanmak için Ethereum tabanlı bir platformdur. Carebears ve Şirinler gibi diğer ünlü şahsiyetler de Sandbox içinde araziye sahiptir.

Meta’nın Horizon Başkan Yardımcısı Vivek Sharma, Sanal Gerçeklik hakkında yaptığı açıklamada bunu söyledi.

“Piyasada oldukça rekabetçi bir oran olduğunu düşünüyoruz. Diğer platformların da paylarını alabileceklerine inanıyoruz.” Bu açıklama, Meta’nın acımasız işlem uygulamaları hakkında biraz fikir veriyor.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, Kasım 2021’de Meta’nın metaverse yaratıcılarının Apple’ın uygulama mağazası ücretinden kaçınmasına yardımcı olacağını söyledi.

“Metaverse için inşa ederken, içerik oluşturucuların çalışmalarından para kazanma fırsatlarının kilidini açmaya odaklanıyoruz” dedi. “Apple’ın işlemlerde aldığı %30 ücret bunu yapmayı zorlaştırıyor, bu nedenle içerik oluşturucuların daha fazla kazanabilmesi için abonelik ürünümüzü güncelliyoruz.”

Bu olay, Meta’nın duyurusunu daha tuhaf hale getiriyor çünkü duyurdukları ücret, Apple’ın uygulama içi geliştiricilerden aldığı ücretten çok daha yüksek.

En güncel metaverse gelişmeleri sadece NFTYORUM.COM’da.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.