Metaverse Katılan Şirketler

0

Metaverse katılan şirketler ve bu şirketlerin ne kadar gelişim gösterdiğini inceleyelim. Metaverse, fiziksel dünyamızda öne çıkıyor, ancak tüm bunlar ne anlama geliyor? Meta veri deposu, internetten (Web2), artık dijital bir alanda bizim sanal temsillerimiz – ‘avatarlar’ (Web3) aracılığıyla birbirimizle etkileşime girebileceğimiz yere doğru önemli bir ilerlemeye işaret ediyor.

Şu anda, dijital avatarımız aracılığıyla canlı bir konser izlemek, alışveriş yapmak ve işbirliği yapmak gibi metaverse deneyimlerini paylaşabiliyoruz.

Metaverse 2021’de meteorik bir yükseliş yaşadı ve son yatırımlara göre aya gidiyor olabilir. Dış dünya engeller koyarken ve sınırları kapatırken, şu anda yaklaşık 2,6 milyar insanın çevrimiçi oyun oynadığı dijital alanlara tamamen daldık.

Metaverse Katılan Şirketler Metaverse’i İleriye Taşıyacak

Büyük markaların 2021’de metaverse’e önemli yatırımlar yapması, sanal alemin hayatımızda giderek yaygınlaşacağını gösteriyor.

28 Ekim 2021’de Facebook, ‘Meta Platforms’ olarak yeniden adlandırıldı ve Mark Zuckerberg, meta veri tabanına büyük yatırım yapma niyetinin sinyalini verdi. Birkaç gün önce, teknoloji podcast yayıncısı Lex Fridman’a metaverse’in gelecekte herkesin yaşayacağı yer olduğunu söyledi.

Zuckerberg’e göre tamamen kontrolümüzde olan bir sanal dünya için gerçekliğimizi geride bırakacağız.

Zukerberg şunları söyledi: “Birçok insan meta verinin bir yerle ilgili olduğunu düşünüyor, ancak bunun bir tanımı – temelde sürükleyici dijital dünyaların hayatımızı yaşamanın ve zamanımızı geçirmenin birincil yolu haline geldiği bir zaman.”

Meta, tüm duyularımızı meşgul eden tamamen sürükleyici bir dünya olacak kendi sanal gerçeklik (VR) metaverse’leri üzerinde çalışıyor.

Microsoft’un benzer düşünceleri var gibi görünüyor ve Aralık ayında ‘Microsoft Teams için Mesh’ şeklinde meta veriye girişlerini duyurdular.

Mesh, sürükleyici, paylaşılan bir deneyim sağlayacak ve Microsoft Teams platformunda benzeri görülmemiş düzeyde varlık vaat ediyor.

Bu dijital alanda avatarınızla dolaşabilir ve yüz yüze sohbet edebilir, fiziksel sınırları aşan yollarla işbirliği yapabilir ve bağlantı kurabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse – meta veri deposu, fiziksel dünyamız ile sanal dünya arasındaki bağlantıyı ifade eder.

Örneğin kendilerini Second Life, Sand Box, Roblox veya Fortnight gibi oyunlara kaptırmış olanlar için yeni bir şey değil, ancak iki dünya arasındaki sınırlar her geçen gün daha da bulanıklaşıyor.

Markalar mevcut sanal platformları ve araçları daha fazla denedikçe, önümüzdeki yıl bazı şaşırtıcı gelişmelere tanık olabiliriz.

Meta veri deposundan para kazanma

Meta veri tabanında gelişen markaların önemli bir bileşeni para kazanma olacaktır.

Decentraland gibi platformlar, kullanıcıların MANA kripto para birimini kullanarak bir sanal arazi arsası satın alarak kendi metaverselerini oluşturmalarına olanak tanır.

Ethereum blok zincirinde NFT olarak satın alınan bu arazi, akıllı bir sözleşmeye bağlı olarak yalnızca size aittir. Fiziksel gerçekliğimizde olduğu gibi, arazinizi kiralayabilir ve arazinizi satabilirsiniz. Metaverse hepimize sahip olmamız için güç veriyor ve bu onun çekiciliğinin bir parçası.

Teknoloji hala sınırlı olsa da, markalar daha önce görülmemiş şekillerde yeni ve daha geniş bir kitleyle etkileşim kurabiliyor.

Meta verinin çekiciliğini düşündüğümüzde, bir anahtar kelime ‘topluluk’tur. Metaverse, insanları dünyanın dört bir yanındaki çevrimiçi oyun topluluğunu memnun eden yeni yollarla bir araya getiriyor.

Meta verinin topluluk yönü para kazanmanın anahtarı olabilir, ancak şu anda deneysel aşamadayız ve deneysel bir zihniyete sahip olmak markaların işine yarayacaktır. Teknoloji hala gelişiyor ve metaverse deneyimleri hala arzulanan çok şey bırakıyor.

Markalar şimdiye kadar meta veri deposuyla nasıl etkileşime girdi? Birkaç örneğe bakalım:

SANDBOX aracılığıyla SNOOP DOG

Snoop Dog, Sandbox’ta ‘The Snoopverse’ adlı kendi dünyasına sahiptir.

Snoopverse’teki bir arsa 500.000 doların biraz altında satıldı ve bu şanslı alıcı Snoop’un yeni sanal komşusu oldu.

Snoop proje hakkında şunları söyledi: “Her zaman hayranlarla bağlantı kurmanın yeni yollarını arıyorum ve The Sandbox’ta yarattığımız şey sanal hangout’ların, NFT düşüşlerinin ve özel konserlerin geleceğidir.”

ROBLOX üzerinden GUCCI GARDEN

Gucci, iş dünyasının 100. yılını kutlamak için Mayıs 2021’de 14 günlük bir dijital bahçe sergisi açtı. Roblox platformunda yer alan bu alanda, kendini ifade etme ve eski Gucci kampanyalarının bir kutlamasında avatarınızı kişiselleştirebilir ve dijital Gucci teçhizatında kendinizi sergileyebilirsiniz.

LOUIS VUITTON – LOUIS OYUN

Louis Vuitton, 200. yaş gününü iOS ve Android için kendi oyunlarıyla kutladı. Oyunda, her oyuncuya Louis Vuitton’un tarihini ve mirasını öğreten 200 mum toplama görevinde Vivienne olarak oynuyorsunuz. Ek olarak, dijital kolajı bu yıl bir Christies müzayedesinde 69.3 milyon dolara NFT olarak satılan sanatçı Beeple’ın 10 NFT’si de dahil olmak üzere 30 NFT de toplanabilir. Bu Louis Vuitton NFT’leri yalnızca koleksiyon ürünleriydi ve ikincil piyasada satılamazlardı.

RTFKT aracılığıyla NIKE

Aralık ayında Nike, kültür ve oyunu birleştirmek amacıyla NFT stüdyosu RTFKT’yi satın alarak meta evrene adım attığını duyurdu. RTFKT, dijital spor ayakkabı NFT’leri ile biliniyordu. Nike, dijital ortamlarda bizim için sanal ayakkabı, giysi ve aksesuar satma niyetini belirtti.

TAFI aracılığıyla COCA COLA

Temmuz 2021’de Coca-Cola, NFT’lerin özel baskı sanal “ganimet kutuları” için bir açık artırmaya ev sahipliği yapmak üzere Tafi’deki 3D içerik oluşturucularla bir araya geldi. Bu ganimet kutuları, Decentraland’de kullanılmak üzere kilidi açılabilen özel bir Coca-Cola kabarcık ceket giyilebilir NFT’yi içeriyordu.

Bunlar meta veri deposuna ilginç şekillerde yatırım yapan markalardan sadece birkaçı. Bu yeni alemin 2022’de bizi nereye götüreceğini görmek heyecan verici.

Bu arada, meta veri deposuyla denemeler yapan ve etkileşim kuran markalarla ilgili daha fazla güncelleme için bizi izlemeye devam edin.

NFTYORUM.COM sizlere en güncel Metaverse haberlerini sunar. Teknolojiden para kazanmanın yeni yollarını arayan insanlar, Metaverse’e kesinlikle göz gezdirmeli. Metaverse ile fiziksel dünyayı ele sloganı giderek yükseliş gösteriyor. Teknoloji şirketleri metaverse konusunda oldukça istekli ve milyon dolar yatırım aldılar.

Metaverse katılan şirketler ilginizi çektiyse bakmayı unutmayın: Sandbox 2 Milyon Kullanıcıyı Aştı Ve K-Pop İle Ortak Oldu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.