Metaverse nedir? Ne Anlama Geliyor Ve Neden Önemli?

0

‘Metaverse’ terimi, biz evriminin bir sonraki aşamasına geçerken ivme kazanıyor, peki metaverse nedir? Ve metaverse insan kültürünü nasıl etkileyecek?

Her şeyden önce, metaverse, doğru hareket ettiğimiz bir zaman noktası olarak adlandırılabilir. Aslında metaverse, her endüstride devrim yaratacak bir çağdır, ancak henüz gelmedik. Daha yeni başlıyoruz.

Meta veri deposu sanal gerçeklik değil, “Fortnite” veya “Roblox” gibi bir video oyunu da değil çünkü meta veri tek bir yerle sınırlandırılamaz. Bununla birlikte, bunların hepsi, çok gevşek bir şekilde geniş, sürükleyici bir dijital dünya olarak adlandırabileceğimiz meta veri tabanında yer alacak deneyimlerdir. Steven Spielberg’in “Hazır Oyuncu Bir”, ‘Oasis’ – her şeyi yapabileceğiniz ve herhangi bir yere gidebileceğiniz, herhangi biri (avatarınız olarak) olabileceğiniz bir dünya düşünün. Bu, meta veri deposu geliştiricilerinin öngördüğü ölçektir.

İlişkili: Meta, Metaverse Satışlarının %50’Sini Almayı Planlıyor

Ancak gerçekte nasıl görüneceğini kimse bilemez. Şimdilik, işlerde dönüştürücü bir şeyin olduğunu biliyoruz, dijital alanda şimdiye kadar gördüğümüzden çok daha gerçek. Aslında metaverse, dünyanın birçok teknoloji devinin ve dahisinin metaverse savaşına katılmasıyla heyecan verici bir zirve yarışının fitilini ateşledi.

Zaman içinde, tarihin bize öğrettiği gibi, bir gün metaverse deneyimi tamamen kusursuz olana kadar inovasyonun ardından inovasyon olacak. İnternet ve mobil internet çağında olduğu gibi, metaverse her şeyi değiştirecek ve her şey şimdi başlıyor.

Tanımlardaki çoğul olduğuna dikkat edin, çünkü zamanın bu noktasında meta veri deposunun tek bir birleşik tanımı yoktur. Bunun yerine, meta veri deposunu tanımlamak için çeşitli girişimlerde bulunuldu, bu yüzden Mark Zuckerberg’den başlayarak birkaç yüksek profilli tartıya bakalım.

Yakın zamanda Facebook’u Meta olarak yeniden markalaştıran sosyal medya patronu, kendi metaverse projesine 10 milyar dolar yatırım yaptı. Ek olarak, yakın zamanda 2 milyar dolara birinci sınıf VR kulaklık üreticileri olan Oculus Rift VR’yi satın aldı.

Zuckerberg dedi ki: “Video, içeriği deneyimlememizin ana yolu haline geldi… ancak bu, yolun sonu değil. Medyadaki bir sonraki platform daha da sürükleyici olacak. Sadece bakmakla kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz bedenlenmiş bir internet. Biz buna metaverse diyoruz.”

Bu nedenle, Zuckerberg’in metaverse vizyonunda, internetin “bedenlenmiş” yeni, daha sürükleyici bir aşamasına bakıyoruz. Gelecek vizyonunun merkezinde VR başlıklar yer alıyor ve geçen yıl 7 milyon kişi Oculus VR başlıkları satın aldı. Yükselen bir trend.

Zuckerberg şöyle devam etti: “Metaverse’in tanımlayıcı niteliği, mevcudiyettir; bu, gerçekten orada, başka bir kişiyle veya başka bir yerde olduğunuz hissidir.”

Benzer şekilde, Epyllion’un CEO’su ve Amazon Studios’un eski küresel strateji başkanı Matthew Ball, makalesinde metaverse’yi tanımlama girişiminde “presence” kelimesini kullandı. “Metaverse Astarı”.

Meta veri deposu bir büyük ölçekli ve gerçek zamanlı işlenmiş 3B sanal dünyaların birlikte çalışabilir ağı hangisi olabilir eşzamanlı olarak deneyimli ve ısrarla tarafından etkili bir şekilde sınırsız sayıda kullanıcı bir ile bireysel varlık hissiVe birlikte veri sürekliliğikimlik, tarih, yetkiler, nesneler, iletişimler ve ödemeler gibi.

Dolayısıyla Ball’a göre birlikte çalışabilirlik, gerçek metaverse çağına ulaşmamızda kilit bir faktör olacak. Başka bir deyişle, avatarlarımızla tüm sanal platformlar arasında sorunsuz hareket etme yeteneği.

Doğru, ‘metaverse’ terimi ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 tarihli bilimkurgu romanı “Snow Crash”te duyuldu ve romanın bazı unsurları bugün hâlâ geçerliliğini koruyor. Örneğin, Stephenson’ın 3B devasa çok oyunculu çevrimiçi oyun (MMO) ve kullanıcı kontrollü avatarlar vizyonu. Metaverse’i bir oyun olarak tasavvur etti ve bu oldukça kehanet gibi.

Nitekim Microsoft, Ocak ayında oyun devleri Activision Blizzard’ı 68.7 milyar dolara satın aldıklarında oldukça iyi bir açıklama yaptı. Bu, RPG klasiği “World of Warcraft” ve “Call of Duty” ve “Overwatch” gibi efsanevi deneyimlerden sorumlu şirkettir.

Microsoft’un Activision Blizzard’ın uzmanlığıyla kendi metaverse oyunlarını yayınladığını görmemiz tamamen mümkün. Yine de, ‘metaverse oyunu’ bir oksimoron gibi görünse de, hiçbir oyuna metaverse diyemeyiz. Şu anda, bir metaverse’yi taklit eden, ancak aslında hala oldukça kısıtlayıcı ve hatta bazı durumlarda kalitesiz olan oyunlarımız veya ‘duvarlı bahçelerimiz’ var. İyileştirme için bir dünya var.

Linden Labs’ın sürükleyici bir açık dünya oyunu olan “Second Life”, genellikle bir metaverse olarak lanse edildi ve gelecekte, bu oyunu metaverse’in kökenlerinde biçimlendirici olarak hatırlayabiliriz.

Second Life’da, kendi sanal avatarınızla kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle çevrili bir 3B ortamı deneyimlersiniz. ‘The Grid’de özgürce keşfedebilir, diğer sakinlerle tanışabilir, sosyalleşebilir, inşa edebilir, yaratabilir, alışveriş yapabilir ve hatta sanal arazi ticareti yapabilirsiniz.

Bu deneyimler metaverse için bir öncüdür. Ancak, metaverse ve hayatımızdaki potansiyeli ile daha yeni başlıyoruz. Böyle sürükleyici bir platformun faydası, dünyaya ve gerçekliğimize muazzam bir değer sağlayabilir. Örneğin, bu duyusal açıdan zengin, sürükleyici dijital alemin eğitimi, öğretmeyi ve öğrenmeyi ve tabii ki temel beceriler için eğitimi nasıl dönüştürebileceğini hayal edin.

Meta veri deposunun gelecekte nasıl görüneceğinden bağımsız olarak, mevcut gerçeklik şudur: Meta veri deposunda bir başlangıç ​​noktasına ulaştık. Son derece sürükleyici VR kulaklıklar mevcut ve Apple’ın yoğun yatırım yaptığı artırılmış gerçeklik gözlüklerimiz de geliyor. Ayrıca, canlı konserler gibi gerçek, sürükleyici deneyimler sunan 3D açık dünya video oyunlarımız var. Yakında, dijital çalışma ortamına ‘holoportation’, 3D avatarlar ve çoklu cihaz uyumluluğu getirecek Microsoft’un Mesh for Teams’i kullanıma sunacağız.

Yakın gelecekte, teorik olarak, dijital alemde daldırma ve zenginlik arayışlarında mükemmelliğe ulaşmak için birbirlerine ilham vermesi gereken birden fazla metaverse platformunun ortaya çıktığını göreceğiz.

Bahsedildiği gibi, metaverse, avatarlarımızı çeşitli dijital deneyimler etrafında sorunsuz bir şekilde almamıza izin verecek ve bu konuda öncü platformlardan biri Arcade olabilir.

Bu platform kendisini “dünyanın ilk merkezi olmayan çapraz metaverse köprüsü” olarak adlandırıyor. Bu, “çapraz metaverse varlık birlikte çalışabilirliği” sağlayacakları anlamına gelir. Başka bir deyişle, favori NFT avatarınızı diğer platformlardan Arcade Metaverse’e alabileceksiniz.

Bu, önemli bir engeli – esneklik veya birlikte çalışabilirlik eksikliğini – çözerek meta veriye doğru yolculuğumuzda ileriye doğru atılmış büyük bir adım olacaktır. Oyun oynamanın bir şeyleri ileriye götürme ve bizi metaverse çağına götürme potansiyelini gösteriyor.

İlginç bir şekilde, Arcade Metaverse, Apes vs Mutants oyununu yaratan aynı ekip tarafından geliştiriliyor. Onlar, Bored Ape NFT’lerini yaratan ve Cryptopunks NFT’lerinin haklarına sahip olan Yuga Labs şemsiyesinin bir parçası.

Böylece, ‘Arcade Metaverse’ dijital alemlerinde birden fazla oyun deneyimi vaat etti ve bunu başarırsa öncü bir platform olabilir. Ayrıca, Activision Blizzard’ı satın alması güçlü niyetlerini ortaya koyan Microsoft’tan gelen yapıcı bir şey göreceğimizi umuyorum; oyun, gezegendeki en büyük endüstri ve metaverse çağımızda önemli bir oyuncu olacak.

Dijital arazi edinimi, merkezi olmayan oyun dünyasında öne çıkan bir özellik haline geldi. Gerçekten de, sanal gayrimenkul büyük bir endüstri haline gelecek.

Büyüme zaten gerçekleşiyor, yazının yazıldığı sırada tüm dijital arazi satışlarının dörtte üçünü oluşturan Ethereum tabanlı açık dünya oyunu “The Sandbox”taki şaşırtıcı arazi satışlarıyla özetleniyor. Sandbox’ta şimdiye kadar yapılmış en büyük sanal arazi edinimi şu anda sanal bir emlak şirketi olan Republic Realm tarafından 4,3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Başka bir 3D serbest dolaşım oyununda, ‘Decentraland’, Metaverse Group’a 2.4 milyon dolara bir arsa satıldı. Bunların hepsi çığır açan dijital arazi alımları ve bize şirketlerin dijital dünyamızın geleceğini ne kadar ciddiye aldıklarını gösteriyor. Bu araziler üzerinde alıcılar yaratıcılıklarını keşfedecek, deneyler yapacak, topluluklar inşa edecek ve dijital dünyaya değer katacak.

Bu bazılarına olağanüstü gelebilir, ancak bazılarına bu arazi satışları oldukça anlayışlı görünebilir. “Hazır Oyuncu Bir” de vurgulandığı gibi, milyarlarca insan artık dijital dünyada gerçek dünyadan daha fazla zaman geçirdiğinden, önümüzdeki yıllarda multi-trilyon dolarlık bir endüstriden bahsediyoruz. Bazı platformlar metaverse’in kilidini açmada kilit oyuncular olacağından, yatırımcılar bu sanal toprakları keşfetmek akıllıca olacaktır.

Tüm bu büyük arazi alımları, blok zincirinde depolanan dijital mülkiyetin bir kaydı olarak hareket eden, takas edilemeyen tokenler olan NFT’ler tarafından mümkün kılınmaktadır. Yukarıda bahsedilen arazi satışlarının tümü NFT’ler aracılığıyla gerçekleştirildi ve blok zinciri, başarılı bir metaverse ekonomisinin anahtarlarını sağlıyor.

Blok zinciri, teknolojide bir atılıma yol açtı ve esasen halka açık bir defter olan şey üzerinde şeffaf işlemlerin gerçekleşmesi için fırsatlar sağladı.

Evet, son 625 milyon dolarlık Axie Infinity ihlali gibi blok zincirinde ihlaller oldu. Kimlik avı ve kötü niyetli siber saldırılar her zaman orada olacak, ancak bunlar hala blok zinciri teknolojisinin geliştirilmesinde ilk günler. Her ihlalden, blok zinciri kesinlikle öğrenecek ve daha sağlam hale gelecektir.

Böylece, raporda belirtildiği gibi Finansal ZamanlarNFT’ler meta veri tabanında istikrarlı işleyen bir ekonomi için kritik olacaktır.

“Her NFT silinemeyen, kopyalanamayan veya yok edilemeyen bir şifreleme anahtarıyla güvence altına alındığından, metaverse toplumunun başarılı olması ve diğer metaverse toplumlarıyla etkileşime girmesi için gerekli olan – kişinin sanal kimliğinin ve dijital varlıklarının – sağlam, merkezi olmayan doğrulamasını sağlar.”

Bu nedenle, blockchain teknolojisi, dijital işlemleri anında ve tartışılmaz bir şekilde doğrulamamızı ve doğrulamamızı sağladı. Bu, blok zincirinde bazı gelişen ekonomilere yol açtı ve NFT’ler her şeyi mümkün kılan araçtır. Esasen, NFT’ler size gerçek bir sahiplik kanıtı verir ve gelecekte gelişen metaverse toplumlarımız ve ekonomileri için merkezi olacaktır.

Metaverse’de bir çift eğitmen için çevrimiçi alışveriş yapmayı hayal edebiliyor musunuz? Arkadaş canlısı bir avatar ihtiyaçlarınızı karşılarken, sanal bir mağazaya girdiğinizi ve eğitmenlerinizi denediğinizi hayal edin. Bu yakında bir gerçek olabilir. Meta veri deposu, e-ticarette devrim yaratacak ve umutsuzca ihtiyaç duyduğu sürükleyici dokunuşu ekleyecektir.

E-ticaretin rahatlığı, varlık hissi ile birleşiyor. Ek olarak, markaların meta veri tabanında oluşturacağı topluluk yönünü hayal edin. Tutkulu müşteriler ve markaların hayranları, sürükleyici, markalı bir dijital alanda bir araya getirilecek.

Bu vizyon sizi çekmiyor mu? Belki de NFT faktörü, NFT’lerin zengin, gerçek hayattaki faydası olacağı için olacaktır. Bir dizi heyecan verici yeni, çok katmanlı ürün satmak için NFT kullanan markaları göreceğiz. Örneğin, kot pantolonunuzla özel bir etkinliğe giriş kartı veya VIP buluşma ve selamlama. NFT’ler, esasen makbuzunuz ve satın alma kanıtınız ve ayrıca benzersiz bir gerçek yaşam deneyimine biletiniz olacaktır.

Sanal dünya hızla gelişiyor ve teknoloji daha sofistike hale geldikçe, “Ready Player One”, “Iron Man” ve “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” gibi filmlerde önceden gördüğümüz vizyonlar daha gerçek görünüyor. Elbette, hepsinde biraz delilik var ve gerçekten başarmadan önce bu alanda yapılması gereken yıllar var.

Yine de, 1996’da ilk Nokia cep telefonumu aldığımda, bana iPhone 13’ü ve yeteneklerini gösterseydin sana deli derdim!

Böylece, meta veri deposu teknolojide yeni bir çağı işaret ediyor. Bu evrim, beraberinde bazı kaçınılmaz mücadeleleri ve diğer yandan nefes kesici sevinçleri getirecektir. Kesin olan bir şey var; Sanal alanla ilgili deneyimimiz, ufukta çapraz platform keşifleriyle çok daha zengin ve daha sürükleyici hale gelecek.

Bu yutturmacaya abone olsak da olmasak da, yük treninin durdurulamaz bir hızla hareket ettiği görülüyor – ilk durak – metaverse.

En detaylı yazılar sadece NFTYORUM.COM’da.

Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıdan bizlere bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.