Metaverse nedir? Yatırım Yapılabilecek En İyi 10 Metaverse Coin

0

Son zamanlarda adı sıklıkla duyulan, Facebook’un adını bile değiştirdiği metaverse nedir? Dev şirketlerin içine girdiği metaverse dünyasını yakından inceleyelim.

Metaverse nedir?

Metaverse nedir? Kelime olarak Türkçeye çevirdiğimizde evren ötesi anlamına gelmektedir. Peki ne anlama gelmektedir?

Metaverse için bir çok tanım bulunmaktadır. Kısaca metaverse’in tanımı, ziyaretçilerin gerçekliği artırılmış sanal bir evrende normal hayatta yapabileceği her şeyi veya daha fazlasını yapabileceği bir platformdur. Facebook’un CEO’su Mark Zukerberg, metaverse’i içine girebileceğiniz sanal bir platform şeklinde tanımlamaktadır. Ünlü yazar Neal Stephenson, metaverse kavramını 1992 yılında çıkarmış olduğu Snow Crash adlı bilim kurgu romanında ele alır.

Metaverse amacı nedir?

Metaverse kavramını öğrendikten sonra akla gelen ilk sorulardan biri de metaverse amacı nedir? sorusudur. Metaverse amacı aslında tanımında gizlidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi çeşitli araçlarla( İşletim sistemleri, 3D yazıcılar vb.) insanların sanal bir ortama girmesini sağlamaktır. Bu fiziksel değil bilişsel bir girişimdir.

Metaverse Giriş

Metaverse giriş için sizlere mini bir kılavuz hazırladım. Öncelikle metaverse’e nasıl yatırım yapılır? sorusunun cevabı ile başlayalım.

Metaverse yatırımı yapmak için iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar doğrudan ve dolaylı yatırımlar. SAND, MANA gibi meta deposu satın almak, oyun içi jeton alımı diğer adıyla NFT alımı ya da adını sıklıkla duyduğunuz sanal arazi satın alımıdır. Dolaylı yoldan yatırım yapmak isteyenler ise Facebook hisselerine yatırım yapmaktadır.

metaverse-nedir-coin-listesi
metaverse-nedir-coin-listesi

Yatırım Yapılabilecek En İyi 10 Metaverse Coin

2022’nin ilk aylarında yatırım yapabileceğiniz en iyi metaverse coinleri hangileridir? Sizler için en iyi 10 metaverse coin listesi hazırladık.

1) Axie Infinity(AXS)

Metaverse coin listesinin, ilk sırasında Axie Infinity(AXS) yer almaktadır. Axie Infinity aslında bir oyundur. Oyunda kendi isminden türeyen Axies isimli yaratıkları yaratabilirsiniz. Aynı zamanda ticaret yapma ve savaşma gibi seçeneklerinizde bulunmaktadır. Piyasa değeri 6.90 milyar dolardır.

2) Sandbox(KUM)

En iyi metaverse coinler sıralamasının ikinci coini, Sandbox(KUM)’dır. Sandbox’ın işleyişi Axie Infinity’den farklıdır. Sandbox, yaratıcı ekonomi modeliyle çalışmaktadır. İçerik üreticisi ya da sanatçıysanız dijital varlıklarınızı bu platformda satabilirsiniz. Piyasa değeri 4.65 milyar dolardır.

3)Decentraland (MANA)

Decentraland, en popüler gayrimenkul alım satım platformlarından biridir. Son 6 ayda 2.2milyon dolar gayrimenkul satışı yapılmasından dolayı oldukça rağbet görmüştür. Piyasa değeri yaklaşık olarak 4.3 milyar dolardır.

4)Enjin (ENJ)

Enjin’in temeli NFT’lere dayanmaktadır. NFT’ler hakkında bilginiz yoksa nft nedir adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. NFT’lerinizi burada depolayarak ve listeleyerek kazanabilirsiniz. Güncel piyasa değeri 2.40 milyar doları bulmaktadır.

5)Render Network (RNDR)

Render adından da anlaşılabileceği gibi görsel üzerine bir metaverse coinidir. Kompleks grafik yapılarını çözümleme projesiyle hayata geçirilmiştir. 880 milyon dolarlık bir proje değerine sahiptir.

6)DeFi Kingdoms (JEWEL)

Defi Kingdoms’da tıpkı en iyi metaverse coinleri listeminizin ilk sırasında olan Axie gibi bir oyun platformudur. Kazanmak için oynamanız gerekmektedir. Proje değeri 880 milyon dolar seviyesinde olduğu için değerlendirebilir durumdadır.

7)İllüvyon (ILV)

Blockchain tabanlı bir RPG oyunudur. Illuvials isimli yaratıkları toplayarak ilerleyebilirsiniz. Güncel piyasa değeri 710 milyon dolardır.

8)UFO Gaming (UFO)

UFO’da birden fazla gezegen bulunmaktadır. Gezegenler değiştikçe yapıları, işleyişi ve kuralları da değişmektedir. Eğer oyunlara uzaksanız başlarda sizler için biraz karışık gelebilir. Buradaki amaç metaverse evreninde kendi gezegeninizi oluşturmaktır. 630 milyon dolar değeri ile en iyi metaverse coinleri listesine girmiştir.

9)Mobox (MBOX)

Blockchain tabanlı bir oyundur. 490 milyon dolar proje bedeline sahiptir.

10)Yield Guild Games (YGG)

Piyasa değeri 460 milyon dolar değerindedir.

Metaverse Ne Zaman Popüler Olacak?

Metaverse yatırım yapanların dikkat etmesi gereken bir unsurda ne zaman patlama beklentisi olduğudur. Yaklaşık olarak on on beş yıllık bir süre zarfında değer kazanması beklenmektedir. Yani uzun vadeli bir yatırım planıdır.

Arsa Nasıl Satın Alınır?

Arsa satın alımında dikkat etmeniz gereken nokta bu bir platformun tekelinde değildir. Yani X platformundan aldığınız arazi Y platformunda başkasına ait olabilir. Bu yüzden arsa satın alırken aldığınız yerin önemi oldukça büyüktür. Bunun dışında arsa satın alabilmek için kripto cüzdanına ihtiyacınız vardır. Paranızı kripto cüzdanınıza geçirdiğinizde arsa satın alımı yapmak istediğiniz siteye üye olup bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

En fazla arsa satın alınan platformlar Decentraland, Sandbox, Somnium, OVR Land’dır. Özellikle bütçesi olanlar için eğer bu yolda bir yatırım yapılacaksa ilk tercih Decentraland olmalıdır.

Metaverse nedir? yazısını okuyanlar buna da baktı: Cos coin nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.