Metaverse’in babası Neal Stephenson, bir metaverse blok zincirini serbest bırakıyor

0

30 yıl önce “Metaverse” terimini ortaya çıkaran yazar Neal Stephenson, Metaverse’e odaklanacak olan LAMINA1 adlı bir blok zinciri projesi yaratıyor.

Neal Stephenson, Meta ve Microsoft’un önerdiği gibi, deneyimin sanal gerçeklik veya başlık ve gözlük gibi artırılmış gerçeklik teknolojileri yerine düz iki boyutlu ekranlara odaklanacağını belirterek Metaverse kavramını değiştirdi.

Stephenson, 1992 bilim kurgu romanı Snow Crash’te Metaverse adlı bir sanal gerçeklik dünyası kavramını keşfeden ünlü bir akademik kurgu yazarıdır. Ayrıca, 62 yaşındaki yazar, 2014’ten 2020’ye kadar bir artırılmış gerçeklik (AR) şirketi olan Magic’te kıdemli bir fütürist olarak çalıştı.

Stephenson ve OG kripto ve Bitcoin Vakfı’nın önceki başkanı Peter Vessense, bir LAMINA1 adlı yeni Katman 1 blok zinciriVessense’in 8 Haziran tarihli duyurusuna bağlı olarak, “Açık Metaverse için temel katman” olarak işlev göreceğini düşündükleri .

Vessenes, ağın “belki” karbon negatif olacağını ve hem teknik hem de yenilikçi inşaatçılara “öncelik vereceğini”, ayrıca yardım, boyutsal bilgi işlem teknolojisi ve Metaverse’i inşa edenleri destekleyecek bir topluluk olacağını belirtti.

Burada projeyle ilgili çok az detay var ancak yine de ETH’nin kurucularından Joseph Lubin girişimin ilk destekçileri arasında yer alıyor.

Vessenes’e göre Neal, hırsını, bilgeliğini, bilgisini ve bazı temel amaçlarını LAMINA1’e getiriyor: “Sanatçılara ve diğer iyi ücretli iş yaratıcılarına yardım etmek çevreye yardımcı oluyor.

“En iyi hükümet, teknoloji, düğüm operatörleri, IP ortakları, sanatçılar, iş ortakları ve parayı” elde etmeye çalışırken, yakında blok zincirini yerden kaldırmaya odaklanacağını söyledi.

Stephenson’un belirttiği gibi, metaverse, dünya çapında bir fiber optik ağ ve sanal gerçeklik kulaklıkları tarafından girilebilen sanal bir merkezi ortamdır. Bu kitap, sosyo-ekonomik eşitsizlik, merkezi kontrol, amansız reklamcılığın yanı sıra sanal konsept olan emlak danışmanı ile ilgilenir.

Bugün erken saatlerde Twitter’da Steffson, Metaverse hakkındaki düşüncelerini dile getirdi ve Metaverse’lerin çoğunun VR kulaklıklar yerine monitörler için inşa edileceğini öngördü. Stephenson otuz yıl önce bu konuda ilk yazdığında, gelecekte yüksek kaliteli video oyunlarının müşterilere yaygın olarak sunulmasını beklemiyordu.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.