İmzasız sanatçılar müzik NFT’leriyle Spotify’dan daha fazla para kazanıyor

0

Önemli sayıda imzasız sanatçı, kendi statülerini korumak için esasen müzik NFT’lerini kullandı. Ya bir gün, her müzik sanatçısı, büyük müzik şirketlerine aktarmadan geçimini sağlayabilirse?

Örneğin, Los Angeles, California’dan imzasız bir şarkıcı ve söz yazarı olan Iman Europ, NFT olarak beş single ve bir müzik videosu satarak 22.2 ETH (yaklaşık 60.000 $) kazandı. Karşılaştırıldığında, Spotify ve Apple Music gibi birden fazla platformda çalarak ayda sadece 300 dolar kazandı.

Aslında İman’ın şu anda bu platformlarda 4 milyon dinleyicisi var. Ayrıca, akış platformları, esas olarak büyük gelir düşüşlerini plak şirketlerine ve distribütörlere geri dağıtır. Sadece küçük bir yüzde bağımsız sanatçılara gidiyor

Ek olarak, FreeYourMusic tarafından bildirildiği üzere, bir sanatçının Spotify’da 1.000 $ kazanmak için 200.000’den fazla akışa ihtiyacı var. Bu eğilim devam ederse, daha bağımsız sanatçılar kesinlikle müzik NFT’sini benimseyecek.

Aslında, NFT teknolojisi ile sanatçılar finansman için müzik endüstrisinin aracılarını da kolayca atlayabilirler. Bu, uzun süredir devam eden oyunu Overstimulated için Ekim 2021’de ödeme yapan Daniel Allen tarafından verimli bir şekilde gösteriliyor. Mirror.xyz aracılığıyla toplam 50 ETH (o sırada 140.000 dolar civarında) topladı. Bunun yerine, sponsorlar orijinal Aşırı Uyarılmış ana telif ücretlerinin %50’sinden yararlanır.

Şu anda, öyle görünüyor. Delphi Digital geçtiğimiz günlerde Spotify’daki sanatçıların popülaritesinin Katalog’daki NFT satışlarını etkilemediğini duyurdu. Satışlar, sanatçıların Spotify akışlarından bağımsız olarak 1 ETH civarında dönüyor. Bu, koleksiyonerlerin Web 3.0’da daha az bilinen sanatçıları desteklemeyi hedeflediklerini gösteriyor.

Müzik NFT’lerinin bağımsız sanatçıların hayatlarını değiştirdiği düşünüldüğünde, yaygın olarak kabul görmeyeli uzun zaman oldu. Kaliteli bağımsız sanatçılar ve eserleri hakkında daha fazla bilgi için her zaman Sound, Royal, Decent ve Katalog gibi pazar yerleriyle başlayabilirsiniz.

NFTYORUM.COM ile en güncel NFT haberleri sizlerle.

Bakmayı unutmayın: Winamp Medya Oynatıcı Dış Görünümü NFT Olarak Satılacak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.