Bitcoin toparlanmaya çalışırken NFT’lerin çılgın yükselişi devam ediyor

2

Bitcoin piyasasında iniş çıkış devam ediyor. Bitcoin kendini toparlamaya çalışırken NFT’lerin çılgın yükselişi devam ediyor. Son NFT haberleri ve NFT gelişmelerini sizler için derledik.

NFT Avatar Projelerinin Yükselişi

Bitcoin’de ki dalgalanmalar insanları çeşitli yatırım araçları arayışına itmeye başladı. NFT’ler Bitcoin’in gösterdiği bu tutarsızlık karşısında giderek popülerleşmeye başladı.

Özellikle Bored Ape Yacht Club ve Azuki gibi NFT avatar projeleri büyük bir artış ivmesi yakaladı. NFT projelerinin bu denli artış göstermesi, daha fazla ilgiyi üzerine çekti. Artık her geçen gün yeni bir NFT projesi ile karşılaşmaktayız.

Bu durum özellikle Opensea gibi NFT satış platformlarında patlamaya sebep oldu. NFT satış fiyatları her geçen gün artış göstermektedir.

NFT haber verilerine göre ayın başında 66 Ethereum değere sahip olan Bored Ape Yacht Club avatar projesi şuan yaklaşık olarak en düşük satışı 110 Ethereum’dur.

Bilgilendirme: Bored Ape Yacht Club projesi maymun avatarlarının olduğu bir NFT projesidir.

Yine başka bir avatar projesi olan Bored Apes bu yıl içerisinde en çok alınıp satılan NFT projelerinden biri olmayı başardı. 200 milyonun üzerinde el değiştirmesi sebebi ile hem alıcılarını hem satıcılarını sevindirmeyi başardı.

Avatar projelerindeki bu çılgın işlem hacmi bu alanda birçok proje üretilmesini de tetiklemiş oldu. İnsanlar son dönemde anime üzerine NFT koleksiyonları üretmeye başladılar. Bu alanda en başarılı olan projelerden biri de Azuki’dir.

Azuki piyasa ilk sürüldüğünde satış miktarı, yaklaşık olarak 2 Ethereum’du. Yaklaşık bir ayda çılgın bir ivme yakalayarak 2 Ethereum’dan 19 Ethereum seviyelerine çıkmayı başardı.

NFT Gelişmeleri: Azuki projesi Opensea’de en fazla işlem hacmine sahip projedir.

NFT vs Bitcoin (Bitcoin almak mı? NFT almak mı?)

NFT piyasasının çılgın yükseliş ivmesi, insanlarda yatırım yaparken Bitcoin’i mi yoksa NFT’yi mi tercih etmeliyim? sorusunu doğurdu.

İnsanlar NFT satın alırken değerli bir ürün aldıkları psikolojisi ile alım yapmaktadır. Tam olarak para karşılığı olmaması ise NFT’leri daha da değerli hissedilmesini sağlıyor.

Örneğin 1 Bitcoin’in değeri bellidir. Çevirdiğinizde elinize geçen miktar sabit bir paradır. Bitcoin’in artış ve azalışı sizin elinizdeki parayı etkiler. NFT’ler de durum biraz daha farklıdır.

NFT’lerin coinler gibi sabit bir piyasası olmadığı için değerini projenin diğer NFT satış tutarları belirler. Ve herhangi bir sabit durumla karşılaşılmaması değerinin düşmemesi için en büyük sebeplerden biridir.

Yine örnek verecek olursak elinizde herhangi bir coin olduğunu düşünün. Bu coinin anlık büyük bir artış ve azalışı sizi elinizden çıkarmaya teşvik eder. Fakat NFT alım psikolojisi bundan tamamen farklıdır.

Elinde NFT bulunduran insanlar, bu şekilde anlık bir fiyat değişimini takip edemedikleri için elindeki ürünü zararına satmaya hiç bir zaman sıcak değillerdir. Genellikle zamanla istediği değere yükseleceğini düşünür. Bu NFT’lerin yükselmesini sağlayan en önemli dinamizmlerden biridir.

Bu sayede kendi içerisinde bir akış oluşturur. NFT haberleri gösteriyor ki son üç ayı baz aldığımızda NFT projelerinin yükselişi Bitcoin’e göre %30 daha fazladır.

NFT Haber: Justin Bieber 470 bin dolarlık Bored Ape NFT’si aldığı iddiası

Amerika’lı ünlü şarkıcı Justin Bieber 470 bin dolar değerindeki Bored Ape NFT aldığı iddia ediliyor. Justin Bieber daha öncede attığı NFT tweetleri ile oldukça konuşulmuştu.

Yaklaşık 2 milyon dolar değerinde NFT koleksiyonuna sahip olan Justin Bieber’ın son aldığı NFT, Bored Ape koleksiyonun 3850 numaralı NFT olduğu iddia ediliyor.

nft-haber
nft-haber

NFT haberlerine göre yukarıda görmüş olduğunuz NFT avatarı 166 Ethereum’a satılmıştır. İlgili koleksiyondaki en düşük NFT satış fiyatı şuan yaklaşık olarak 100 Ethereum civarında.

Nadirlik açısından öne çıkan 3850 numaralı NFT satışı sonrasında Twitter üzerinden birçok kullanıcı bu alımı yapan kişinin Justin Bieber olduğu iddia etti.

Justin Bieber, henüz bu konuyla ilgili alım yaptığını doğrulayan ya da yalanlayan bir açıklama yapmadı.

İlerleyen zamanlarda NFT çılgınlığının ne derece artış göstereceği merak konusu. Özellikle Metaverse projelerinin de giderek artması, NFT oyun projelerine gösterilen büyük ilgi bu popülerliğin yakın zamanda kaybolmayacağı yönündedir.

NFT’ler üzerine sitemizde çok fazla makale bulunmaktadır. Bu alanda yatırım yapmak isterseniz öncesinde mutlaka okuyunuz.

NFT için başlama rehberi: NFT nedir?

2 Yorumlar
 1. Murat Demir diyor

  Ülkemizde de nft aşırı rağbet görmeye başladı.
  Ünlülerimiz eserlerini satışa koymaya başlamış.
  Örneğin ; Cem Yılmaz bile bir eserini on binlerce dolara sattı diye okumuştum bir makalede.
  Keşke kayda değer para edecek bir eserim, koleksiyonum olsaydı diye iç çekiyorum.

  1. admin diyor

   Sitemizden nft nasıl yapılır yazımızı okuyarak sizlerde nft oluşturabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.