NFT Helal mi? NFT Satmak Haram mı?

0

NFT helal mi? Günümüzde herkes değiştirilemez jetonlar veya NFT’lerden bahsediyor. Umut verici görünen ve olmayan yeni NFT projeleri haber akışlarında ve sosyal medyada düzenli olarak tanıtılmaktadır. Bu, NFT’leri tüm dünyada en popüler konulardan biri haline getirdi, ancak Müslümanlar gibi bazı dini ulusların NFT Helal mi yoksa NFT Haram mı olduğunu anlaması gerekiyor.

Bu soruyu cevaplamanın birincil ve en önemli adımı, NFT’lerin temellerini bilmek ve Şeriat yasalarıyla uyuşup uyuşmadığını görmektir. Aşağıda, NFT’leri ve Şeriatı buna göre araştırmayı amaçlıyoruz.

NFT nedir?

Takas edilemez jetonlar, benzersiz bir jeton veya varlık türü olarak tanımlanır. Değiştirilebilir terimi, benzer bir şeyle değiştirilebilecek veya takas edilebilecek bir şey anlamına gelir. Öte yandan, değiştirilemez, bir NFT tanımına göre benzersiz ve değiştirilemeyen belirteç veya varlığı temsil ettiğinden, başka bir benzer belirteçle değiştirilemeyen bir belirteç türünü ifade eder. NFT’ler dijital içeriğin azlığını temsil eder. Ethereum blok zinciri, sanatçılara, içerik oluşturuculara ve hatta oyun şirketlerine NFT’ler aracılığıyla yaratımlarına nitelikler ekleme şansı sağlar. Bu nedenle, karşılıksız tokenlerin varlıkların ve verilerin sayısallaştırılmasına izin verdiği söylenebilir.

Ayrıca, NFT’ler blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışır ve blok zincirinde yaşayan benzersiz dijital dosyaları temsil eder. Blok zinciri, telif hakkı ve telif hakkı koruması, sanat ve koleksiyon alanı için bir anahtar anlamına gelen bir dijital sanat eserinin yasal mülkiyetini oluşturmayı ve kökenini izlemeyi mümkün kılar. Buna göre, her biri farklı bir şeyi temsil ettiği için iki NFT’nin birbirinin yerine geçemeyeceği iddia edilmektedir. Öte yandan, NFT dünyasının temel kripto para birimi olan Ethereum, geliştiricilerin daha karmaşık verileri merkezsizleştirmeye başlamasını mümkün kıldı.

NFT-helal-mi
NFT-helal-mi

NFT Helal mi? – NFT Haram Mı?

NFT satmak haram mı? NFT’lerin özelliklerini bilerek, Şeriat yasalarını öğrenmenin zamanı geldi. NFT’ler, Şeriat’ta kabul edilebilir bir formu temsil ediyorlarsa Helal olabilir. Bu bağlamda NFT’leri incelemek için dijital varlıkların Şeriat yasalarına uygun olup olmadığını görmek için aşağıdaki ilkeleri göz önünde bulundurmak gerekir.

Daha fazla mesaj
 • Maliyyah – makul insanların eğiliminde olduğu ve gerektiğinde geri alınabileceği varlıklar.
 • Taqawwum – meşru bir fayda ve faydaya sahip varlıklar.
 • Manfa’ah Maqsudah – hizmetler tartışmasında, hukukçular bir varlığın faydasının makul olması ve insanlar tarafından yaygın olarak aranması gerektiğini belirtirler. Bu, Şeriat’ın karşı çıktığı veya makul insanların böyle bir fayda istemeyeceği bir şey olmamalıdır.
 • Aşırılık ve israf.
 • Varlıklar, olası daha geniş Şeriat ihlallerini içermemelidir.
 • NFT’lerin bir kişinin İslami görev ve yükümlülüklerini, özellikle de kendini ve ailesini geçindirme konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmek için kalan serveti üzerindeki etkisi.

Ayrıca, Şeriat ilkelerine uyup uymadıklarını görmek için NFT’lerin üretildiği endüstrileri bilmek önemlidir.

En iyi bilinen ve yaygın NFT endüstrileri aşağıdaki gibidir:

 • Sanat
 • Koleksiyon
 • Oyun içi öğeler
 • Veri ve Lisanslama
 • sanal topraklar
 • Biletlendirme

Şeriat perspektifinden, NFT’lerin İslam’a göre yasal olarak gösterebileceği bazı sınırlamalar vardır. Bu nedenle, bir NFT’nin içeriğinde bu sınırlamalar karşılanmıyorsa, sahip olunması veya ticaretinin Helal olması gerekir. Aşağıdakiler bazı örneklerdir:

 1. Şeriat’ta görmek haram olan her şey
 2. Bir mengene veya yasa dışı madde veya nesne
 3. Allah, Peygamberler vb. gibi şeriatta tasvir edilmesi yasak olan kutsal şeyler.
 4. Müslümanlarla alay etmek veya onları aşağılamak
 5. Şeriat’ın örtülmesini ve gizlenmesini emrettiği, özellikle kadınlar için uzuvlar ve alanlar.
 6. Dünya veya âhiret için faydalı olan her şeyde makul bir maksat aranmalıdır. Bu, oyunlar ve koleksiyonlarla dikkatlice düşünülmelidir.

Bir NFT, Şeriat’ta belirtilen tüm ilkeleri karşılarsa, NFT Helal’i görme şansı artar.

Çözüm

NFT helal mi sorusuna uzmanlar, NFT’lerin hala geliştiğine ve her gün NFT pazarına yeni kullanım örnekleri eklendiğine inanıyor. Endüstrinin gelişmesiyle birlikte insanlar NFT’ler hakkında daha fazla bilgi sahibi oluyor ve farklı kullanım durumları hakkında daha iyi içgörüler elde ediyor. Buna göre, NFT’ler Şeriat amaçlarına daha uygun olabilir ve daha fazla insan ve Müslüman, pazarda gelişir ve yatırım yapar. Müslümanlara, ticaret veya yatırım yapmadan önce şeriat yasalarını göz önünde bulundurmaları ve NFT’lerin kökenini araştırmaları tavsiye edilir.

nftyorum.com‘u takip ederek NFT hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.