NFT Kimlik Avı Dolandırıcılığı: Geldiğini Nasıl Görebilirsiniz?

0

NFT satıcıları Pazar günü bir depremle sarsıldı. NFT kimlik avı dolandırıcılığı popüler olmaya başladı. Geniş NFT ticaret okyanusu olan Opensea, soygun şeklinde yeni bir fırtınanın merkeziydi.

Bored Ape Yacht Club ve Mutant Ape Yacht Club varlıkları da dahil olmak üzere değerli NFT’ler çalındı.

Gerçek şu ki, blockchain teknolojisinin getirdiği şeffaflık ve doğal güvenliğe rağmen, kötü niyetli faaliyetlerin gelişmesi için hala yollar var.

Pazar günü ne oldu ve bu karmaşadan ne öğrenebiliriz?

Her şeyden önce, geçen hafta sonu yaşanan fiyasko, NFT’leri sofistike, acımasız bir hacker tarafından hedef alınan 32 Opensea kullanıcısını içeriyordu. Opensea kurucu ortağı ve CEO’su Devin Finzer’e göre bu, görünüşe göre bir kimlik avı saldırısıydı.

Dedi ki: “Anlayabildiğimiz kadarıyla, bu bir kimlik avı saldırısı. OpenSea web sitesine bağlı olduğuna inanmıyoruz.”

Kötü niyetli imzalardan sorumlu olabilecek, etkileşimde bulundukları bir dizi ortak web sitesini daraltmak için öğeleri çalınan kullanıcılarla aktif olarak çalışıyoruz.”

Kimlik avı nedir?

Kimlik avı, esasen siber suçlular tarafından kurbanlarının hassas bilgilerini elde ederek onları soymak için gerçekleştirilen bir hiledir. Bir kimlik avı saldırısında, kurban açılır pencere, bağlantı veya belki bir e-posta şeklinde sahte bir mesaj alır. Buna karşılık, bu mesaj kurbanı siber hırsızlığını tamamlayabilecekleri siber suçlunun alemlerine yönlendirir.

Kimlik avını siber suçlular için bu kadar başarılı yapan şey, “yemi alanların”, orijinal olarak aradıkları siteyle aynı görünebilecek bir siteye girmeleridir.

Kurban sahte sitede gezinirken ve hassas bilgileri girerken, saldırgan her şeyi görebilir ve hırsızlığı gerçekleştirebilir. Kötü amaçlı kimlik avı pop-up’ları Discord ve Telegram gibi popüler herkese açık forumlarda çalışır, bu yüzden dikkatli olun.

Daha fazla mesaj

Kimlik avı dolandırıcılıklarından nasıl kaçınabilirim?

Bundan kaçınmanın anahtarı, doğrudan resmi web sitesi üzerinden gitmek ve bilgilerinizi girmek için hiçbir zaman bir bağlantı, açılır pencere veya e-postayı izlememektir. Hassas bilgilerinizi göğsünüze çok yakın tutun. NFT işlemlerinin kilidini açmak için gereken tüm kodlar yalnızca sizin tarafınızdan bilinmelidir.

Başka hangi dolandırıcılıkları bilmem gerekiyor?

Kimlik avı, siber suçlular tarafından kullanılan açık ara en yaygın saldırıdır, ancak farkında olmamız gereken başka dolandırıcılıklar da vardır.

Sahte veya hileli NFT’ler

Şu anda, bir resim gibi bir sanat eserini basmak ve sanatçının izni veya onayı olmadan bir NFT’ye dönüştürmek oldukça kolay. Dahası, bu sahte sanat eseri orijinal bir eser olarak açık artırmaya çıkarılabilir. Buna düşmemek için bir NFT satın almadan önce araştırmanızı yapın. Projenin toplumda bilinip bilinmediğini öğrenin. Sanatçının bir Discord kanalı olup olmadığını kontrol edin ve orijinalliğini doğrulamak için sanatçıyla iletişime geçin. Profil resminin kenarında “doğrulanmış bir hesap” olduğunu gösteren mavi bir onay işareti olacaktır.

Teklif dolandırıcılığı

Bu numara, NFT’nizi zaten satın aldığınızda ve varlığı en yüksek teklifi verene yeniden satmak istediğinizde ikincil piyasada gerçekleşir. Sinsi teklif veren, burnunuzun altındaki para birimini değiştirebilir, bu yüzden buna dikkat edin. NFT’niz 1 ETH (2700$) olarak fiyatlandırılabilir ve bunun yerine 1$’lık bir teklif alırsınız. Para birimini her zaman iki kez kontrol edin. Ayrıca, asla istediğinizden daha düşük bir teklifi kabul etmeyin.

Özetle…

Sonuç olarak, bunlar piyasada var olan birkaç dolandırıcılık örneğidir, ancak tüm dolandırıcılıklar bilgi, topluluk ve durum tespiti ile alt edilebilir.

NFT satın almadan önce mümkün olduğunca fazla bilgi edinin. İlgilendiğiniz koleksiyon hakkında bilgi edinin ve projeyi yakından inceleyin. Bir NFT’nin kalıcı bir değere sahip olması için, satın aldığınız projenin çevrimiçi ortamda çok görünür olması ve güçlü bir sosyal medya varlığına sahip olması gerekir.

NFT topluluğunun aktif bir üyesi olun ve bilgi tartışmak ve bilgi alışverişinde bulunmak için güvenilir insanlar bulun. Her şeyden önce – işlemleriniz ve satın alımlarınız için yalnızca resmi blockchain web sitesine güvenerek özel bilgileriniz konusunda dikkatli olun.

Diğer yazımıza göz atın: NFT Helal mi?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.