100.000 NFT Nasıl Oluşturulur? Resimli Anlatım

7

NFT koleksiyonları her geçen gün popülerliğini artırmaktadır. Sayıları 1000-100000 arasında değişen koleksiyonlar akıllara NFT nasıl oluşturulur? Toplu NFT nasıl yapılır? sorularını getirmektedir.

NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT yapma işlemleri ilk zamanlarda çoğu dijital içerik üreticisi tarafından tekli olarak gerçekleşmekteydi. Genellikle NFT üzerine çalışan şirketler, ofisler, topluluklar koleksiyon NFT oluşturmaktaydılar. Fakat NFT piyasasındaki hızlı para dönüşümü, insanları toplu NFT yapmaya itti. Bu yazımda sizlere NFT nasıl oluşturulur? Aynı NFT den nasıl yüzlerce NFT elde edersiniz gibi bilgileri detaylıca anlatacağım.

Bir NFT den yüzlerce varyasyon elde edebilmek için öncelikle elimizde bir adet NFT olması gerekmektedir. Daha önce incelemesini yapmış olduğumuz ücretsiz NFT oluşturma siteleri adlı makalemizden faydalanarak ilk NFT’nizi üretebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ücretsiz NFT Oluşturma Siteleri

100.000 NFT Nasıl Oluşturulur?

Özellikle karakter NFT’lerinde sıklıkla gördüğümüz birbirine benzer olmasına rağmen yüzlerce farklı karakter NFT nasıl oluşturulur?

İlk olarak çalışma mantığından bahsedeyim. Çeşitli görseller(göz, kulak, zemin vb.) farklı kombinasyonlarla resim oluşturur. NFT yapma programı olarak bize Visual Studio Code gerekmektedir. Visual Studio Code’u ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Kurulumu oldukça kolaydır.

Visual Studio Code’u yükledikten sonra aşağıda linkini verdiğim repoyu indirmeniz gerekmektedir.

NFT-Nasil-Olusturulur
NFT-Nasil-Olusturulur

Visual Studo Code’u açın. İndirdiğiniz dosyayı resimde gösterildiği şekilde açın.

nft-yapma-programi
nft-yapma-programi


Projeyi seçtiğinizde sol tarafta proje dosyalarını göreceksiniz. Eğer proje dosyaları arasında node_modules klasörü varsa bu klasörü silmeniz gerekmektedir.

Bu işleme devam edebilmeniz için bilgisayarınızda Node.js’in kurulu olması gerekmektedir. Node.js kurulumu oldukça basit olduğundan bunu detaylıca anlatmayacağım. Bu konularda herhangi bir sıkıntınızda konu altından destek istebilirsiniz.

Daha fazla mesaj

Terminal kısmına gelip “npm install” komutunu yazın. Eğer terminal kısmını göremiyorsanız yukarıda kırmızı ile işaretlediğim alana tıklamanız yeterlidir.

ucretsiz-nft-yapma
ucretsiz-nft-yapma

Yükleme işlemi tamamlandığında node_modules dizini tekrar oluşur. Bu işlemden sonra artık hazırız. Toplu NFT üretimine başlayabiliriz. Yapmanız gereken son adım terminal kısmına gelip “node index.js” kodunu yazıp, çalıştırmanızdır.

Komutu girdiğinizde 1 Creating edition, 2Creating edition, 3Creating edition, 4Creating edition, 5Creating edition şeklinde yazılar görürsünüz. Başlangıç değeri olarak 5 adet üretmeye ayarlıdır. Oluşturduğu NFT’leri build dosyasının altına kayıt eder.

coklu-nft-yapma
coklu-nft-yapma

Eğer oluşturma işlemini başarıyla tanımladıysanız geriye iki soru kalıyor. İlk sorumuz hangi dosyalardan faydalanarak NFT leri oluşturuyor. Projenin sol dizininde bulunan layers klasörüne gelin. Layers klasörü altında birçok alt kategori göreceksiniz. Bunlardan bazıları background(arka plan), ball(top), eye color(göz rengi) dir.

Klasörlere tıkladığınızda içerisinde bulunan resim dosyalarını görebilirsiniz. Kendi NFT nizde oluşturmak istediğiniz kombinasyonu buna göre değiştirebilirsiniz.

Örneğin mevcuttaki yapıya siyah göz eklemek isterseniz layers->eye color klasöründeki göz boyutunda siyah adet bir göz oluşturabilirsiniz. Resim uzantılarının .png olmasına ve arka plan saydamlığına dikkat edin.

Aklınıza takılabilecek diğer bir soru ise 100.000 NFT nasıl üretileceği olabilir. Bunun içinde yapmanız gereken oldukça basittir. Src klasörünün altında bulunan config.js adlı dosyayı açın. Dosya içerisinde geçen const defaultEdition = 5; kısmındaki 5 sayısını istediğiniz rakam ile değiştirebilirsiniz. Yine karakterinize ekstra özellik eklemek isterseniz bu dosya üzerinden rahatlıkla yapabilirsiniz.

Youtube üzerinden yayın yapmaya başladığımız NFT ve alt coin analizleri kanalımda bunu anlatacağım. https://www.youtube.com/channel/UCwSSr-LGjpiTRTUwnOFeMoQ adresi üzerinden isterseniz videolu anlatıma bakabilirsiniz.

Ücretsiz NFT Oluşturma

Bazı kullanıcılarımız, program kullanmadan internet üzerinden tasarımlar elde etmek istiyor. Onlar için alternatif bir web sitesinden daha bahsedeceğim. Site adresi https://goart.fotor.com. Bu adrese giderek elinizde bulunan resmi, sanatsal bir NFT yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmak oldukça kolay. Saniyeler içerisinde resminize bambaşka bir görünüm elde etmek için hazır şablonlardan faydalanıyorsunuz.

Ücretsiz nft oluşturma için siteyi açın ve resmi seçin. Seçim işlemini yaptıktan sonra sağ tarafta görmüş olduğunuz birçok seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklere her tıkladığınızda resim o seçeneğin yapısına bürünür. Seçiminizi değiştirmeniz sonucunda resim tekrar değişir. Böylelikle istediğiniz kadar test edebilirsiniz.

Test işlemini bitirdiğinizde oluşturulan NFT yi ekran görüntüsü alarak kaydedebilirsiniz. Satışlarda daha rahat olması açısından .png ya da .jpeg olarak oluşturulan resmin uzantısını değiştirmeyi unutmayın. Önerilen NFT uzantısı .svg dir.

Ayrıca NFT üzerine birçok bilgilendirici yazıyı sitemizde bulabilirsiniz. NFT Genel kategorisini incelemeyi unutmayın! Herhangi bir problemle karşılaşmanız durumunda post altından sorularınızı sorabilirsiniz.

7 Yorumlar
 1. Fatih Hocaoğlu diyor

  Birçok yerde video olarak da izledim fakat bu şekilde detaylı olarak anlatılmamış, bu yüzden yazıyı çok faydalı buldum. Kendimde deneyeceğim inşallah yapabilirim, teşekkürler.

  1. admin diyor

   Yapamadığınız herhangi bir yerde bizlere yazarak destek alabilirsiniz.

 2. mazlum diyor

  hocam iyi günler
  PS C:\Users\pc\Desktop\SUNNIE> npm install
  npm ERR! code ENOENT
  npm ERR! syscall open
  npm ERR! path C:\Users\pc\Desktop\SUNNIE/package.json
  npm ERR! errno -4058
  npm ERR! enoent ENOENT: no such file or directory, open ‘C:\Users\pc\Desktop\SUNNIE\package.json’
  npm ERR! enoent This is related to npm not being able to find a file.
  npm ERR! enoent

  npm ERR! A complete log of this run can be found in:
  npm ERR! C:\Users\pc\AppData\Local\npm-cache\_logs\2022-02-26T23_25_24_055Z-debug-0.log
  PS C:\Users\pc\Desktop\SUNNIE
  şöyle bir hata alıyorum sebebei nedir

  1. NFT Yorum diyor

   Merhaba,

   Proje dizinine geçmemiş görünüyorsunuz. Projeyi açtığınızda terminal kısmından cd projeAdi şeklinde projenin olduğu dizine geçmeniz gerekiyor.
   C:\Users\pc\Desktop\SUNNIE siz buradasınız olmanız gereken yer : C:\Users\pc\Desktop\SUNNIE\Proje

 3. Ramazan Yüksel diyor

  PS C:\Users\hp\Downloads\hashlips_art_engine-main> npm install
  npm : The term ‘npm’ is not recognized as the name of a cmdlet, function, script file, or operable program. Check the spelling of the name, or if
  a path was included, verify that the path is correct and try again.
  At line:1 char:1
  + npm install
  + ~~~
  + CategoryInfo : ObjectNotFound: (npm:String) [], CommandNotFoundException
  + FullyQualifiedErrorId : CommandNotFoundException

  1. Ramazan Yüksel diyor

   -npm install yazıyorum bu hatayı alıyorum.
   Youtube’da gördüğüm kadarıyla yapıyorum ama hata alıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

   1. NFT Yorum diyor

    Selamlar,

    Bilgisayarınızda node.js yüklü olmalıdır. Youtube üzerinden node js nasıl yüklenir şeklinde aratıp kurulumu tamamladıktan sonra rahatlıkla NFT yapabilirsiniz. Hatanızın devam etmesi durumunda tekrar yazarsanız yardımcı olayım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.