NFT nasıl oluşturulur?

0

NFT’leri hepimiz duymuşuzdur, NFT’ler bir anda çılgınlık haline geldi. Sanatçılar, sporcular aklınıza gelebilecek bir çok kişi akla hayale gelmeyecek şeyleri NFT olarak satmaya başladı.

Gerçek dünyadaki somut nesneleri soyut bir şekilde dijital ortamlarda saklamak ve satmak için bir çok platform kurulmuştur. Gün geçtikçe de daha fazla platform sayılarının katlanarak artması beklenmektedir.

Yapabilir miyim?

NFT oluşturmak için ne blok zincir programcısı ne de akıllı sözleşmelerin programlama dillerini bilmek gerekiyor. Böyle olmasaydı bu kadar popüler olması beklenmezdi.

NFT oluşturmak için birkaç yol vardır. Bunlardan bir tanesi hazır scriptlerdir. Hazır scriptler, bir tuşla size çeşitli varyasyonlarda çıktı sağlar. Çeşitli formatlarda çıktılar alabilirsiniz. Bunlara ulaşmak için “free nft generator” ya da “free nft generator online” gibi aramalar yapabilirsiniz. Şunu belirtmeliyim ki görsel olarak her ne kadar tatmin edici içerikler ortaya çıkarmasalar da özellikle bazıları başarılı. Bir sonraki yazımda bunlardan hangilerini kullanabileceğiniz üzerine detaylı olarak açıklayacağım.

Başka bir seçenek ise Photoshop kullanmaktır. Photoshop, daha çok dijital sanatçılar tarafından tercih edilir. Aklımızda tutmamız gereken önemli noktalardan biri yarattığınız eserin iyi ya da kötü olarak yorumlanmamasıdır. Sanatı güzel kılan budur.

Milyon dolarlık satış sağlanan ürünlere baktıklarınızda ben bunun daha iyisini Paint’de de yapabilirim diyebilirsiniz. Bu aslında birçok ünlü sanatçının nesnel eserlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Picasso’nun eserlerini gören çoğu insan, onun eserlerini başarılı bulmaz. Onlara göre basit ve anlamsızdır. Başka biri baktığında başka bir anlam yükler.

Bu yüzden yapılan ilk hataya düşmeyin. Güzel olsun, manzara olsun o da olsun gibi zihniyetten uzaklaşın. Alım satımlarda tekrar eden komisyon sayesinde güzel kazançlar elde etmek mümkün. Bu yüzden düşünce şeklinizi koleksiyonerlere göre belirleyin. Kendinize sormanız gereken soru şu olmalı. Ben koleksiyoner olsam nasıl NFT’ler satın alırım?

Daha fazla mesaj

Son olarak; nft üretmeye ya da satın almaya karar verdiniz. Bu kararı uygulamadan önce ilk bakmanız gereken kimin tarafından oluşturulduğudur. Bu bilgiye eriştikten sonra Twitter hesabını incelemekte fayda var. Sosyal medyada ki durumu gelecekteki durumuna ışık tutuyor olabilir.

Projede ne kadar ciddiler? Projenin başarılarına ne kadar inanıyorlar? Bu soruların cevaplarına erişemediğiniz projelere büyük yatırımlarda bulunmayın.

NFT platformlarında neler gereklidir?

NFT platformlarında; Rarible, Opensea, Nifty Gateway, SuperRare, Decentraland gibi üzerinden dakikalar içinde kendi NFT’nizi oluşturmanız mümkündür. Bunun için Dijital cüzdanınızın olması yeterlidir. Bazılarında ise platforma üye olup, e-mail ile aktivasyon işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Enjin cüzdanını indirip dijital sanat eserlerini oluşturabilirsiniz.

Türkiye’de ki kullanıcıların çoğu Rarible ya da Opensea’yı tercih etmektedir. Rarible her ne kadar komisyonlu olsa da alım, satım hızlıdır. Bu sayede ürettiğiniz bir NFT her el değiştirdiğinde size komisyon olarak yansır. Opensea, sizlere iki kapı açık bırakır. İlk kapıdan girmek isterseniz daha düşük hacimli alım satımların olduğu komisyonsuz topraklar ya da Rarible’de olduğu gibi belirli komisyon ücreti ödeyerek satış yapabileceğiniz komisyonlu topraklar. Tercih sizin.

ENJİN arayüzü üzerinden oluşturulacak varlığın adını, varlık tipini, toplam arz miktarına sabit olup olmaması, her varlık için değer miktarını, komisyon ücreti olup olmayacağı ve varlık üreticisinin ilk satış sonrasındaki her satıştan ne kadar oranda komisyon alacağını belirleyebilirsiniz.

NFT Nasıl alınır?

Platformlar üzerinde alım satım işlerinde bazı farklılıklar olsa da özünde hepsinde hizmetler benzerdir. Mesela Rarible platformu üzerinden NFT aldınız; bunun için kullandığınız tarayıcınız içerisindeki dijital cüzdanınız aracılığı ile bağlan seçeneğine tıklayıp cüzdan bilgilerinizi girip pop-up ekranında belirecek uyarıyı okuyup hesabınızı platformla eşleştirmeniz yeterlidir. Sonrasında ürünleri sepete al, sepete ekle ve ödeme yap komutlarından sonra NFT varlıklarını satın alabilir ve dilediğiniz zaman satışa çıkarabilirsiniz.

Neden bu tokenler alınıp satılıyor?

NFT ‘de tokenler sınırlı arzda ve kendi türünden bir tokenle takasın olmaması, müzayede formatında platformlar aracılığı ile adaletli ve güvenli bir şekilde, telif hakları daha önceden belirlenmiş olarak varlık transferinin yapılabilmesi, gerçek yaşamda ki varlıkların dijital ortamda aracısız şekilde eşler arasında transparan ve varlığın yıllar sonra da takibinin kolay bir şekilde yapılıyor olması gibi özellikler NFT’nin gelecek yıllarda da internette yerini koruyacağı görünüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.