NFT nasıl satılır?

0

Önceki yazılarımda nft nasıl yapılır sorusunu cevaplamıştık ve ilk nft çalışmamızı yapmıştık. Peki nft nasıl satılır? Bugün bu sorunun cevabını irdeleyeceğiz.

NFT satışı yapabilmek için bir çok platform bulunmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken ilk madde oluşturduğunuz nft’yi hangi blok üzerinden satışa çıkarmak istediğinizdir.

Binance NFT nasıl satılır?

Binance’da nft satışı yapabilmeniz için Türkiye dışında olmak zorundasınız. Binance henüz nft satışı için Türkiye’ye izin vermektedir. Bu sebeple diğer alternatiflere yöneleceğiz.

Binance politakasını güncellediğinde biz de bu sayfayı güncelliyor olacağız.

NFT nasıl satılır?

Türkiye’de nft satışı yapmak için kullanılan iki adet platform vardır. Bunlardan ilki opensea isimli şirkettir.

Opensea’nin popüler olmasının iki sebebi bulunmaktadır. NFT’nizi satışa sunarken sizlere iki seçenek sunar. Bu seçenekler Polygon ağı ve Ethereum ağıdır. Eğer NFT’nizi satışa sunarken Polygon ağını seçerseniz hiç bir koşulda komisyon ücreti ödemezsiniz. Polygon bloğu tamamen ücretsizdir.

Polygon ağının bu durumu pozitif ve negatif etki yaratmaktadır. Pozitif etkisi yukarıda bahsettiğimiz gibi nft satışı yaparken herhangi bir komisyon ödemesinin yapılmaması. Negatif etkisi ise komisyon ücreti bulunmadığı için bir nevi çöplüğe dönüşüyor olmasıdır.

Yüksek hacimli işlemlerin çoğu Ethereum bloğunda yapılmaktadır. NFT’nize güveniyorsanız ortalama 60$ dan başlayıp 250$ ları bulan Ethereum ağını seçmenizde fayda var. Fakat ilk denemeniz ise kendinizi Polygon ağında test edebilirsiniz.

Şimdi gelelim. Opensea üzerinden nft nasıl satılır? sorusunun cevabına.

İlk olarak opensea.io sitesine gitmelisiniz.

nft-nasil-satilir
nft-nasil-satilir

Resimde kare içerisinde aldığımız ya da ana sayfada orta kısımda bulunan “Create” yani oluştur butonundan üyeliğinizi oluşturmanız gerekmektedir.

NFT satışı yapabilmek için MetaMask cüzdanınızın olması şarttır. Create dedikten sonra karşınıza çıkan sekmede Metamask’ı seçtiğinizde eğer Metamask bilgisayarınızda kurulu değilse sizi indirme ekranına yönlendirmektedir.

Çıkan ekrandan kullandığınız tarayıcının adına göre “Install Metamask for Chrome” seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Gerekli yükleme işlemini yaptığınızda giriş yaparak nft satışı kısmına geçebiliriz.

Üyeliğinizi oluşturduktan sonra tekrar Create butonuna tıklayın. Çıkan Metamask imzalama işlemini yapın.

nft-nasil-satilir-2
nft-nasil-satilir-2

Karışımıza çıkan bu ekranı teker teker açıklayalım.

Image, Video, Audio, or 3D Model kısmına tıkladığınızda sizlerden satışa sunmanızı istediği NFT’yi yüklemenizi beklemektedir.

Name kısmına ise NFT’nize verdiğiniz ismi girmelisiniz.

Description bölümünde NFT açıklamanız yer almalıdır.

NFT nasıl satılır? – Püf noktalar

Collection bölümünden isterseniz daha önce oluşturduğunuz koliksiyonunuza NFT’nizi ekleyebilirsiniz.

Bu ekranda dikkat etmeniz gereken iki nokta var. İlk kısım supply yazan sekmedir. Supply içeriğinizin kaç adet kopyalanmasını istediğinizi yazdığınız yerdir. Örneğin oraya 100 yazdıysanız aynı görünüme sahip 100 adet özgün resminiz var demektir. Bu resimlerin tutulduğu bloğun adreslerinin hepsi birbirinden farklıdır.

Oluşturduğunuz NFT’yi tekli ya da çoklu satışa çıkartabilirsiniz.

İkinci dikkat etmeniz gereken püf nokta Blockchain yazan kısımdır. Burada varsayılan olarak Ethereum gelmektedir. Üzerine tıkladığınızda Polygon seçeneği de çıkmaktadır.

Metnimizim üstünde Polygon ve Ethereum ağının özelliklerinden bahsetmiştik. Buna göre seçim işleminizi gerçeleştirebilirsiniz.

nft-nasil-satilir-3
nft-nasil-satilir-3

Profil seçeneğinden oluşturduğunuz NFT’yi bu şekilde görebilirsiniz. Düzenleme yapmak için Edit ya da satış yapmak için sell butonuna tıklamanız yeterlidir.

Quantity kısmında adet başı satış fiyatınızı girmeniz gerekmektedir.

Duration kısmında ise sizin oluşturduğunuz NFT’nin sistemde ne kadar kalacağı belirtilmelidir. Verilen aralık bittikten sonra satış işlemleriniz iptal olmaktadır.

Opensea üzerinden nft satış yapma yolunu anlattık. Bununla ilgili herhangi bir sorununuz olması halinde bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca bir kaç gün içerisinde açılacak olan Youtube kanalımızdan sizlere büyük bir sürpriz yapmayı planlıyoruz.

Aynı NFT nin 1000 den fazla farklı varyasyonla nasıl üretildiğini anlatacağız.

Sonuç olarak Türkiye’de NFT satmak isteyenlerin ilk kullandığı platform Opensea’dir. Polygon bloğu sayesinde komisyonsuz biçimde NFT dünyasını deneyebilirsiniz.

NFT Satma Tüyoları

Oluşturduğunuz NFT sayısı fazla ise popüler alıcılara ücretsiz hediye şeklinde göndermek mantıklı bir işlemdir. Bu sayede alıcının listesi incelendiğinizde sizin NFT’niz onun panelinde görülür.

Alıcı sizin resminizi kaldırmak için belirli komisyon ödemesi gerekir. Bu sebeple genellikle kimse kaldırma işlemi uygulamaz. Popüler alıcıları takip eden kişiler sizin NFT’nizi onun profilinde gördüğünde ilgisini çekerse direkt alım yapabilir.

Bu olay bir nevi reklam çıkma işlemi mantığındandır. Emin olduğunuz NFT’leri pazarlamalarında gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

NFT oluşturmak için NFT nasıl oluşturulur? konumuzu inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.