5 Adımda NFT Nedir?

1

NFT nedir özellikle son yıllarda dijital verilerin en ilgi çekici olanları diyebiliriz. Kripto paralarla benzer ama aynı zamanda çok daha farklı bir uygulama olan NFT’ler dijital ortam içerisinde üretilen birçok görsel eser olabilir. 2015 senesinden beri adından sıklıkla söz ettiren bu kavram 2021 senesi ile popüler olmaya başladı. Kişiler bu anlamda dijital varlıklarını değerlendirirken kendilerine yeni dijital varlıklar satın alabilecekler.

nft-nedir
nft-nedir

NFT Nedir Ne işe Yarar?

NFT açılımı Non Fungible Token olmaktadır, Türkçe olarak karşılığı Değiştirilemeyen Token anlamına gelmektedir. NFT nedir ne işe yarar bakıldığında diğer adı ile Değişmesi mümkün olmayan para olarak tercüme edilebilmektedir. NFT genel olarak bir kripto para birimi olmaktadır fakat bu tanımda söz konusu olan bu para değerli olan varlıklarda olabilir. Kısaca NFT bir değeri olan, tahsil edilme olanağı sağlayan dijital bir varlık olmaktadır.

NFT olabilecek varlıklara bakıldığı zaman bir tweet bile olabilir, bunun dışında herhangi bir sanat eseri, video, görseller, internet sayfası, sosyal medyada oluşturulan hikayeler gibi daha birçoğu olabilmektedir. Bilinen tüm bu dijital varlıklar gerekli olan şartı sağladığında birer NFT olabilecekler bu sebeple NFT işine girişmek isteyen kişilerin NFT nedir nasıl kullanılır kavramlarını çok detaylı bir şekilde anlaması önemlidir.

NFT Ne İşe Yarar?

Normal şartlar altında koleksiyon değerine sahip olan NFT kavramı bir dijital varlığın dünyadaki yansıması olabilmektedir. Örnek olarak 1990’lı senelerde son derece popüler olan ve koleksiyonları bile yapılan futbol kartları, taso gibi oyun ürünleri de NFT örneği olabilmektedir. NFT’nin diğer dijital para birimlerinden farkı ise tüm NFT’lerin birbirinden tamamen farklı olabilmesidir böylece değerlendirilmez ve daha özgür olabilmektedir. NFT ne işe yarar durumlarına bakıldığı zaman,

 • NFT piyasası içerisinde diğer kripto para birimleri içerisinde olduğu gibi bir Blockchain yani blok zinciri üzerinde yer almaktadır yani diğer bir ifade ile NFT’ler tümü ile bir dijital nitelikli varlık olmaktadır.
 • NFT’ler şu şekilde düşünülebilir, nasıl bir kripto paraların veya Bitcoin’in bir para karşılığı bulunuyorsa NFT’lerin de dijital ortam içerisinde oluşturulan karşılığı bulunmaktadır.
 • NFT bir sanat formu, edebi bir yazı, fotoğraf ve daha birçok nitelikle görülebilmektedir.
 • NFT değeri eşsiz olmasından kaynaklıdır yani bir NFT satın alındığı zaman başka hiç kimsede olmayan bir dijital varlığa sahip olunmaktadır.
 • NFT sahibi olmayı tamamen kendinize dijital ortam içerisinde orijinal bir kod edinmek olarak düşünebilirsiniz.

NFT Nasıl Kullanılır?

CryotoKitties geliştiricilerin oluşturmuş olduğu NFT’ler genel olarak Ethereum uyumlu bir kod olan ERC-721 standartına göre oluşturulmaktadır. Diğer bir standart ise bunun dışında ERC-1155 olmaktadır ve bu yeni standart içerisinde yeni fırsatlarla birlikte çalışabilme imkânı da sağlar. NFT nasıl kullanılır sorusunu birçok kişi sormaktadır. Eşsiz varlıklar olan NFT’lerin blok zincirleri içerisinde birbiri ile uyumlu olma durumu farklı uygulamalar arasında rahatlıkla transfer edebilmesi anlamına gelebilir.

Bu sayede sahip olunan NFT veya NFT koleksiyonları birçok alanda kullanılabilir bunlar, NFT tabanlı oyunlar olabilir, CryptoKitties evreni, dijital sanat ve farklı birçok uygulama olabilir.

NFT Nasıl Satın Alınır?

NFT nasıl satın alınır bakıldığında Ethereum tabanlı olarak 2015 senesinde ilk NFT tamamen ortaya çıktı ve CryptoKitties ise ilk defa 2017 senesinde değiştirilemeyen token teknolojisi ile adını duyurmuş oldu. NFT endüstrisi hızla büyümeye başladı ve değiştirilemeyen token olarak bilinen NFT, Nifty Gateway, Open Sea ve SuperRare gibi pazarlarda alınarak satılabilmektedir.

Daha fazla mesaj

NFT muhafaza etmek, koleksiyon oluşturmak istendiği zaman Trust Wallet gibi cüzdan uygulamalarını kullanabilirsiniz. Böylece kullanmış olduğunuz diğer Blockchain olan tokenlar ile NFT varlıklarınız belirli bir adres üzerinde yer alabilecek ayrıca NFT tokenler sahibinin izni dışında kopyalanmaz, transfer yapılmaz.

NFT Örnekleri

NFT örnekleri artış gösterdikçe birçok dijital sanatçı gündeme gelmektedir. Bir dijital sanatçı olan Beeple’in kendisine ait olan birçok eseri mesela NFT olabilmektedir. Uzun bir süreç içerisinde kendi İnstagram hesabı ile sanat eserlerini paylaşan Beeple, NFT teknolojisinin tanınması konusunda öncüler arasında yer almaya başladı.

Bununla beraber Mesut Özil’e ait olan ‘’Geleceğin krampon ve forması’’ tasarımları NFT ile satışa çıkarılan eserler arasında yer alabilmektedir. NFT ile alakalı bu alım ve satımların yanında bir de proje örnekleri yer alıyor bu proje örnekleri şu şekildedir,

 • CryptoCrystal, bir kripto maden oyunu olmaktadır ve oyun içerisinde Ethereum, Bitcoin tarzında madencilik görülebilmektedir, oyun kullanıcıları ise şirketten kazma adında jeton alır ve kristal üretimi yapar.
 • Rarible, platform amacı olarak sanatsever ile sanatçıları bir araya getirmek olmaktadır. Blockchain teknolojisi ile platform içerisinde güvence altına alınmaktadır. Bu platform içerisinde dijital koleksiyonlarınız satışa çıkartılabilir ve alıcı bulunabilir.
 • CryptoVoxels bir oyun geliştirici olan Ben Nolan ise blok zincirlerinin kullanıcı deneyimi etkisini görünce onlar için bir dijital dünya yaratma girişiminde bulunmuşlardır. Bununla birlikte sanat gerçeklik gözlükleri ile oynana bu alanda özel bazı malzemelerle beraber satış ve arazi inşası yapılır.
 • HyperDragons, küçük yaratıklar ile oynana bir oyun olmaktadır bu oyun içerisinde özelliğine bakıldığında farklı takımlara ait projelerde etkileşim kurulabilir. Oyun genel olarak 3 bölümden oluşur bunlar toplama aşaması, üretme ve tüketme olabilir.
 • NFT nedir Binance bakıldığında dünyaca ünlü olan bu borsa içerisinde birçok NFT eseri satış çıkartılmakta ve sürekli olarak üretilmektedir.

NFT Koleksiyonu Nedir?

Non Fungible token yani NFT koleksiyon parçalarının fiziksel dünya içerisindeki dijital yansımaları olabilmektedir. Dijital eserlerin veya varlıkların eşsiz olarak tescillenmesine olanak sağlayan NFT içerikleri GIF’ler, videolar, şarkılar, görsel çizimler ve daha fazlası olabilmektedir. Yani NFT eserleri bir nevi dijital sertifika olabilmektedir. NFT koleksiyonu ise birbirine benzer olan NFT eserlerinin bir araya getirilmesi denir.

Yani NFT koleksiyonu nedir bakıldığı zaman bir sanatçı benzer eserleri birçok kez oluşturulabilir ve bir koleksiyon meydana getirebilir. Böylece sanatsever kişiler bu NFT koleksiyonlarını toplu bir şekilde alabilir veya yavaş yavaş koleksiyonlarını toplayabilmektedir.

NFT Neden Değerli?

NFT varlıkları eşi benzeri olmayan, koleksiyon değeri olan ve kolaylıkla erişilebilir olmaları açısından avantajlarını öne çıkartmaktadır. Sahte ürünlerin çoğaltım ve yapımlarının önüne geçer, dijital varlıkların orijinal olması konusunda önceli olan sahibi, üreticisine kadar tüm bilgilere sahip olunmasını etkili bir şekilde sağlar.

NFT varlıkları kripto varlıkların aksine kendi arasında değiştirilemez. Her birinin tamamen eşsiz olması durumunda her birinin farklı özelliklere sahip olmasını sağlar. NFT genel olarak bir futbol maçı bileti olarak düşünülebilmektedir. Bununla birlikte her bilette farklı bir stadyum, tarih yer alır bununla birlikte bileti alan kişilerin de kişisel bilgilerinin bulunduğu için tüm biletler arasında eşsiz olabilmektedir.

NFT Nasıl Yapılır?

NFT nasıl yapılır bakıldığında dijital ortamda aktarılan her türlü dosya NFT olarak kullanılabilecek bir eser potansiyeli oluşturmaktadır. Herhangi bir dosya NFT eserine dönüştürülebilmektedir ve bunun için bir dijital cüzdana sahip olmanız yeterli olacaktır. Sonraki adımında ise NFT yayınlamak için bir blok zincirinin seçilmesi gerekmektedir. Farklı standartlarda yer alan bir blok zincir pazarlarını seçince ürettiğiniz bir NFT dosyasını sisteme yükleyerek satışa çıkartabilirsiniz.

NFT satış siteleri adlı konumuz ilginizi çekebilir.

1 yorum
 1. Kübra diyor

  dijital varlık oluşumunun NFT ile yapılmış olması gelecekte dijital dünyadaki mal varlığının daha da önem kazanacağının habercisi. Resmen dijital mütaahitlik ortaya çıkıyor. çok ilginç.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.