Nft nedir?

0

Teknolojinin ilerlemesi, her geçen gün yeni fırsatlar doğuruyor. Böylelikle NFT, günümüzün yükselen fırsat trendlerinden biri haline geldi. Giderek popülerleşmesi NFT nedir? sorusunu da yanında getirmeye başladı.

Bitcoin’in zamanla inanılmaz yükselişi, bu sektöre ilk girenleri milyarder seviyesine yükseltti. Bu sebeple Bitcoin’in çığır açıp doygunluğa ulaşınca insanlar, yeni bir fırsat arayışına başladı. Bu arayışın sonunda NFT, her geçen gün popülerlik kazanmaya başladı.

İnternette kendinizin rahatlıkla üretebileceği NFT’ler, birden bire absürt sayılabilecek fiyatlarla satılmaya başladı. Dijital sanatın, yeni adresi NFT ile tanışalım.

NFT Nedir?

Non fungible token ismiyle hayatımıza giren NFT, dijital nesnelerinizi kripto pazarında alınan ve satılan nesnelere dönüştürüyor. Açıklamaya çalışacak olursak kısaca dijital varlık olan her şey diyebiliriz. NFT hakkında bilmeniz gereken ilk şey, onun benzersiz olması. NFT’ler kopyalanamaz. İşleme alınırken kripto teknolojisinden faydalanır. Kullandığı kripto bloğu şifrelenmiştir. Gördüğünüz her NFT dünya üzerinde yalnızca bir adettir.

NFT’nin popülerlik kazanmasının en büyük nedeni budur. Aldığınız nesne size aittir. En büyük özelliklerinden biriyse doğrulanabilir yapıda olması. Tweetler, gifler ya da aklınıza gelebilecek dijital tüm varlıklar halka açık bir şekilde doğrulanabilir. Bu nedenle elinizdeki varlığın değerini kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Avantajlarını biraz açıklayalım. Yukarıda örneğini vermiş olduğumuz gibi dijital eserleri hayata geçirdiğinizi hayal edin. Örneğin bir gif yaptınız ve bunu satışa sundunuz. O gifin, her el değiştirmesi size komisyon olarak ek kazanç yaratır. Değişmez yapısı sebebi ile takibi kolaydır. Üstelik siz birinci satıcı durumunda olursunuz. Böylelikle aracılara verdiğiniz komisyonlardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Daha fazla mesaj

NFT neden bu kadar popüler oldu?

Ekonominin dünya çapında hemen hemen her ülkede geriye gitmesi insanları pasif gelir kaynağı arayışına sürükledi. Dijital varlık üreticisi olduğunuzu düşünün. Oluşturduğunuz her NFT el değiştirdikçe size para kazandırıyor. Bu sebeple geleceğin yatırım aracı diyebiliriz.

NFT nasıl ortaya çıktı?

Adını son günlerde sıklıkla duymuş olsanız da aslında yeni bir kavram değil. Çıkış hikayesi hakkında bir çok varsayım bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı, 2017 yılında Crypto Punks’ın Ethereum ile satışa sunulması. Yine aynı yıl içerisinde Ethereum ile özdeşen Cryptokitty. Aklınıza Crptokitty nedir? sorusunu getirebilir.

Crptokitty, kendinize sanal bir kedi edinip onları besleyebildiğiniz ve satışını yapabildiğiniz bir platformdur. Yayınlanır yayınlanmaz inanılmaz popülerlik kazanmıştır. Bu sayede sadece bir kaç gün içerisinde ziyaretçiler 1 milyon dolardan daha fazla sanal kedilerini aldılar.

Günümüzde bu kedileri artık kavga ettirebildiğiniz, alım satım yapabildiğiniz halde hayatına devam etmektedir.

NFT açılımı nedir?

NFT açılımı Non Fungible token’dır. Diğer bir makalemizde Binance üzerinden nft satımı konusuna değineceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.