NFT Pazarı

0

NFT’ler, 2014 yılında üretilmiştir. Ancak, 2021 yılında yılında NFT toplam satış hacmi 12 milyar dolara ulaşarak, iyi bir çıkış yakaladı. NFT pazarı hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

NFT’ler, akıllı sözleşmeler gereği kripto para borsalarında listelenmezler. Kendilerine göre özel pazar yerleri mevcuttur. NFT pazar yerleri, alım satım işlerinin sağlandığı, görüntülenebildiği ve oluşturulabildiği platformlardır. NFT pazar yeri çeşitleri sağladığı imkanlar ve içerik türleri ile çeşitlere ayrılmaktadır.

1)Küratörlü Platformlar – NFT Pazarı

Bu platformlar yüksek kalitede dijital sanat eserlerinizi üretebildiğiniz yerlerdir. NFT platformlarının bazıları yetkili sanatçılar ile, bazıları kullananların referansı ile kullanıcı kabul etmektedir. NFT üretmek için öncellikle
kabul süreçlerinizi geçmeniz gerekmektedir.


2)Self-Servis Platformlar – NFT Pazarı

İsteyen herkesin NFT oluşturabilmesini sağlayan platformdur. Referans ya da onay gibi süreçlerden geçmeden oluşturmak istediğiniz NFT’yi herhangi bir formatta oluşturabilirsiniz. Gelecekteki satışlardan esnek bir şekilde istediğiniz telif yüzdesi belirmenize izin verir. Herkese açık olmasından dolayı taklitçi ve dolandırıcıları içlerinde bulundurabiliyorlar. Risk taşıdığı için dikkat etmek gereklidir.

3)Oyun Platformları – NFT Pazarı

VR teknolojisi ve oyunlar için oluşturulan NFT’lerin, kullanıcılar arasında satışlarını takas edilmelerini sağlamaktadır.

4)Spor Platformları – NFT Pazarı

Spor ile ilgili NFT’lerin sunulduğu platformlardır.

Daha fazla mesaj


5)Niş Platformlar – NFT Pazarı

Spesifik alanlardaki içeriklerin NFT’ye dönüştüğü yerdir. Tweetleri NFT’ye dönüştürebilmek buna örnek verilebilir.

NFT nasıl alınır?

NFT satın alırken doğrudan listelenen sabit fiyatlardan alım yapabilirsinz ya da açık artırmaya çıkarılan NFT’lere teklif vererek satın alım gerçekleştirebilirisiniz. Fiyat için satıcılar ile doğrudan temasa geçebilirsiniz.

NFT nasıl satılır?


Öncelikle NFT üretmeli ya da satın almalısınız. Sabit bir fiyat ya da açık arttırma seçenekleri ile bulunduğu platform üzerinden satış yapabilirsiniz. İşleme onay aldıktan sonra satışa çıkmış olacaktır. Satıcı ile pazarlık yaparak direkt temasa geçebilirsiniz.

Mint etmek ne demektir?

Mint etmek, NFT’yi blok zincirinin bir parçası haline getirmektedir. NFT basma ya da yaratma süreci için kullanılır.

Gas Fee ne demektir?


Gas Fee, Ethereum blok zincirindeki gerçekleşen işlemlerden alınan komisyonlar için kullanılan bir terimdi. Bu kavram diğer kripto sektöründe alınan tüm komisyonlar için literatüre geçmiştir. NFT pazar yerlerinde gerçekleştirilen alım, satım ve açık artırma ve NFT oluştururken ödenen komisyonların bütününde bu terim kullanılır.

Daha fazla NFT bilgileri için diğer yazılara göz atın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.