Mintable, Opensea’den çalınan NFT’leri iade etme sözü verdi

0

Bazı OpenSea kullanıcıları, NFT’lerinin birkaç gün önce alındığını öğrenince şaşırdılar; bu olay, yaygın bir korku ve güvensizlik yaratarak, önceki birkaç gün içinde faaliyette bir düşüşe neden oldu.

OpenSea’de Büyük NFT Soygunu

19 Şubat 2022’de OpenSea cüzdanlarından toplam 254 token olmak üzere milyonlarca dolar değerinde NFT çalındı. Dünya sonrasında olanları anlamak için mücadele etti ve OpenSea yöneticileri gerçekleri açıklamak ve paylaşmak için Twitter’a gitti.

OpenSea‘ye göre, saldırı yaklaşık üç saat sürdü ve on yedi kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı. Saldırının ardından, bazı gazeteler 200 milyon dolara kadar NFT’lerin çalındığını iddia ederek çevrimiçi iddialar dönmeye başladı. OpenSea CEO’su Devin FInzer, ele geçirilen NFT’lerin değerinin belirtilen 200 milyon dolara yakın olmadığını açıklamak için Şubat 2022’nin ilk saatlerinde Twitter’a gitti.

Finzer, suçun failinin 20 Şubat 2022’de bir avuç çalıntı NFT’nin satışı yoluyla elde ettiği yaklaşık 1,7 milyon dolara sahip olduğunu tahmin ediyor. OpenSea ekibi, web sitesinin, listeleme sisteminin veya barındırılan afişlerin saldırıya uğramadığını veya saldırı için bir vektör olarak kullanılmadığını iddia ediyor.

NFT soygunu düzenli bir şekilde gerçekleştirildi. Bu, NFT alanındaki pazaryerlerinin ve diğer önemli katılımcıların, paralarını doğru bir şekilde korumaları için tüketicileri ve perakende yatırımcıları desteklemek açısından daha kat etmesi gereken uzun bir yol olduğuna işaret edebilir.

Bilgisayar korsanları, sahte e-postalar aracılığıyla çok sayıda potansiyel kurbanla iletişim kurmaya çalıştı. E-postalar, alıcıları cüzdanlarıyla dijital iletişim imzalamaya ikna etti, ancak bunu yaparak bilgisayar korsanına varlıklarına devredilebilir bir lisans verdiklerini bilmeden.

NFT’ler için bir pazar yeri olan Mintable, Azuki projesinden az miktarda NFT satın aldı ve bunları Azuki Avatarları çalınan kişilere dağıttı. Mintable CEO’su Zach Burks, OpenSea’nin tüketicilere yönelik bariz bakım eksikliğini eleştirdi. Mintable, insani çabalarının bir sonucu olarak son haftalarda tüm doğru nedenlerle haberlerde yer aldı.

Şirketin büyüklüğü nedeniyle, platformuna bağlı hırsızlığın ifşa edilmesi, yatırımcılar ve endüstri gözlemcileri arasında yaygın alarm ve kafa karışıklığı yarattı. Dapprader.com’a göre, NFT’lerin toplam işlem hacmi soygundan sonraki haftada önemli ölçüde azaldı.

İşlem hacmindeki düşüş en çok yedi günlük işlem hacminin %37’den fazla düştüğü OpenSea’de belirgindi. Toplam OpenSea yatırımcısı sayısı yüzde 19 azalırken, LookRare‘in işlem hacmi yüzde 65 azaldı. İlginç bir NFT pazarı olan BloctoBay, haftadan haftaya yüzde 215’lik bir artış yaşadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.