2 Milyon Dolarlık NFT Vergi Kaçakçılığı Davası

0

Her zaman pozitif yanıyla gündeme gelen NFT’ler, zaman içerisinde çok popülerleşti. İlk kez NFT’lere el koyan emniyet teşkilatı, Birleşik Krallık oldu.

NFT Vergi Kaçakçılığı

Kripto paraların belki de bu kadar popüler olmasını sağlayan en önemli unsur vergi kaçakçılığıdır. Kötü niyetli insanlar, kripto paraları ya da NFT’leri para aklama ya da vergi kaçırma yöntemi olarak kullanabilir.

İnsanların doğasında olan bu çıkarcı yaklaşım, NFT ya da kripto paraların bir suçu değildir. Bu teknolojilerin olumlu yönleri, olumsuz yönlerine göre her zaman daha ağır basmaktadır. NFT takipçileri, NFT’yi sadece dijital bir varlık olarak görmez. Her zaman daha fazla anlam yükler.

NFT takipçilerini diğer insanlardan ayıran en büyük nokta ünlü sanatçıların eserlerine yatırım yapma, onları saklama arzusudur. NFT’ler bu sorunu çözmenin en pratik halidir. Bu sayede istediği deneyimi daha basit bir biçimde yaşayabilirler.

Daha fazla mesaj

1.8 Milyon Dolar Değerindeki NFT Ele Geçirildi

Birleşik Krallık gelir dairesinin adı HMRC‘dir. Yakın zamanda yapılan KDV dolandırıcılığı davasında 1.8 Milyon dolar değerindeki NFT’ye el koydular.

3 zanlı vergi sistemini dolandırmayı amaçladı. Zanlılar, kendilerini borçlu göstererek daha fazla KDV almak istedi. Aynı zamanda birçok sahte kimlik ve kayıtsız telefon numarası kullanan 3 kişi, kimliklerini gizlemek için fatura düzenleme suçuyla suçlandılar.

HMRC’de görev yapan ekonomik suçlardan sorumlu müdür yardımcısı Nick Sharp basına verdiği demeçte bu cümleleri kullandı. “NTF’ye ilk el koyan kurum olmamız, kripto varlıklarını HMRC’den para gizlemek için kullanabileceğini düşünen herkese bir uyarı görevi görüyor; Suçluların ve kaçakçıların varlıklarını gizlemek için nasıl göründüklerine ayak uydurmak için sürekli olarak yeni teknolojiye uyum sağlıyoruz.”

Sonuç

Bu tip haberlerin NFT camiası için şüphesiz negatif haberlerden biridir. Fakat NFT koleksiyoncuları, kendi NFT koleksiyonunu dolandırıcılık için kullanılmasına izin vermez. Bitcoin yasaları ve yasaklarından sonra NFT’ler içinde benzer yasaları ileride görebiliriz.

NFT ile ilgili tüm nft haberlerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.