Panama başkanının kripto düzenlemeleri üzerinde kısmi veto hakkı var

0
NFT Haberleri

Panama Devlet Başkanı Laurentino Cortizo, insanların kripto para birimleri ile şeyler, hizmetler ve vergiler için ödeme yapmasına izin verecek bir yasa tasarısının bir kısmını reddetti. Bu, tasarıyı Millet Meclisine geri gönderdi.

La Prensa gazetesi Perşembe günü, cumhurbaşkanının meclis sürecinin son adımını tamamlayan 697 sayılı yasa tasarısını veto ettiğini söyledi.

Kısmi veto, genel müdürün bir yasanın tamamını değil bazı kısımlarını reddetmesine izin veren bir tür veto yetkisidir. Yasa şimdi ikinci bir oylama için meclise geri dönecek ve burada bazı kısımların değişmesi muhtemeldir.

Başkan Cortizo, para aklamayı kolaylaştıracağından endişe duyduğu için tasarının dili konusunda dikkatli davranıyor. Ülkenin bankacılık standartlarını karşılamak için mevcut mevzuatın değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Latin Amerika hızla kripto para birimlerinin ve dijital varlıkların önemli bir kullanıcısı haline geliyor. Bunun nedeni, El Salvador’un geçen yıl bitcoin’i yasal para haline getiren bir yasayı çıkardığında tarihi bir hamle yapmasıdır. Nisan ayında, kripto para birimi Honduras’taki özel bir ekonomik bölgede para olarak yasal hale getirildi.

Pek çok kişi, ülkenin parlamentosunun tedbiri tamamlama girişimlerinin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu düşündü. Panama, çoğunlukla İspanyolca konuşulan kıtada dijital inovasyonda lider olarak daha da fazla tanınmak istiyor.

Tasarının yazılmasına yardımcı olan Kongre Üyesi Gabriel Silva Perşembe günü, kısmi vetonun istihdam yaratmak, yatırımları getirmek ve kamu sektöründe teknolojiyi kullanmak için “kaçırılmış bir fırsat” olduğunu tweetledi.

Kripto önlemi, Silva tarafından kabul edilen ancak daha sonra Başkan Cortizo tarafından, Çıkar Çatışması Yasası ve Akıl Sağlığı Yasası gibi reddedilen bir dizi başka yasaya benziyor.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.