Qatar Airways ‘QVerse’ metaverse deneyimini yayınladı

0

Qatar Airways, şirketin lüks uçaklarından birine binmeyi simüle eden bir ‘QVerse’ metaverse deneyimi yayınladı. Yolcular, dijital bir rehber sayesinde gelecekteki uçuşlarının sanal bir önizlemesini almak için şu anda QVerse’i ziyaret edebilir.

İnsanlar ‘QVerse’ ana sayfasını ziyaret ettiğinde, onları Uluslararası Hamad Havalimanı’nın sanal versiyonu aracılığıyla yönlendiren Qatar Airways’den bir uçuş görevlisi tarafından karşılanırlar. Daha sonra Ziyaretçiler, Qatar Airways’in uçağındaki Economy ve QSuite koltuklarını görebilirler.

Son raporlara göre, Qatar Airways bu ilk metaverse teklifini önümüzdeki aylarda genişletmeyi hedefliyor. Aslında, şirketin yöneticileri metaverse’nin “insanları güçlendirecek” bir teknolojik atılımı temsil ettiğini düşünüyor.

Qatar Airways, ‘QVerse’ini daha kapsamlı hale getirmek için Meta’s Quest VR kulaklığı ile uyumlu olduğunu belirtiyor. Havayolu, müşterilerin metaverse’de kısa süre içinde NFT uçuş kartları satın almalarına izin verebileceğini kaydetti.

Qatar Airways en çok ‘QVerse’ini geliştirmekle ilgilense de, diğer metaverse platformlarıyla çalışmaya karşı değil. Aslında Qatar Airways, Decentraland ve The Sandbox gibi oyunlarda fırsatlar keşfettiğini bildirdi.

Qatar Airways birçok ünlü havayolundan biridir Web3’ü iş stratejilerinde kullanmakla ilgilenenler. Aslında, Emirates Airlines’ın da iddialı metaverse planları var.

Son zamanlarda, BAE CEO’su Adel Ahmed Al-Redha, şirketinin NFT’ler, kripto ödemeleri ve metaverse gibi blockchain teknolojisinin birçok yönüyle ilgilendiğini söyledi. Emirates, kısa süre içinde biletler için bitcoin kabul edeceğini ve sadakat kârlı NFT’leri piyasaya sürmeyi planladığını belirtiyor.

Qantas Airways, gelecekteki NFT düşüşleriyle benzer bir fikre sahip görünüyor. Avustralyalı havayolu şirketi, Qantas Sık Uçan Uçaklara sıçrama noktaları sağlayabilecek özel NFT’ler basacağını açıkladı.

Bahsedilen havayolları hala NFT’lerini geliştirirken, AirBaltic şimdiden birkaç NFT serisi duyurdu’. Letonya merkezli şirket, ETH blok zincirinde NFT’leri basan ilk ana havayoluydu. AirBaltic’in “Uçaklar” adlı 10K PFP NFT serisi bile var.

Ayrıca, daha küçük Tayvanlı havayolu Tigerair, animasyonlu kaplan maskotu ile NFT’leri duyurmak için MaiCoin platformuyla işbirliği yaptı. Tigerair ayrıca şanslı bir NFT sahibinin Fransa’ya bir uçuş kazanacağını da belirtti.

TravelX ve Air Europa, Algorand blok zincirinde NFT uçak biletlerini yayınladı. Aralık ayında Madrid’den Miami’ye uçan yolcular uçağa binmek için NFT’leri kullanacak.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.