Rusya, parlama gazı kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak istiyor gibi görünüyor

0

Bir Rus gaz şirketi olan Gazprom, dünyanın en büyük karbon salıcılarından biridir. Bitcoin madencilerine alev gazı vererek karbon etkisini azaltmak istiyor.

Rus hükümeti kripto para ticaretini ve ödemelerini düzenlemek istediğinden emin olmasa da kripto para madenciliği işinde önemli kişilerle ilişkiler kurmaya devam ediyor.

Rus hükümetine ait olan Gazprom Neft, büyük kripto madenciliği operasyonlarına ev sahipliği yapmak için Rusya’nın önde gelen kripto madenciliği ortak yerleşim hizmetleri sağlayıcısı olan BitRiver ile işbirliği yaptı. Şirketler 16 Haziran’da yaptığı açıklamada, Gazprom’un BitRiver’ın ortak veri merkezlerine petrol gazından elektrik vereceğini söyledi.

Anlaşmanın bir parçası olarak BitRiver, petrol sahalarına dayalı bir dijital altyapı inşa edecek ve Gazprom, parlama gazı kullanarak kripto madenciliği hizmetleri sağlayacak.

Gazprom’un ilk CEO yardımcısı Vadim Yakovlev, dijital varlıklarla çalışmanın şirketin iş planının bir parçası olmadığını söyledi. Gaz devinin amacının, “ilişkili petrol gazının verimli kullanımının yeni yöntemlerinin” bulunabilmesi için enerji kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmak olduğunu söyledi.

“Karbon ayak izimizi azaltmak, Gazprom Neft’in ESG politikasının önemli bir bileşenidir. […] Teknolojileri ve yetkinlikleri ortaklarla birleştirerek, doğal kaynakların verimli ve çevre dostu kullanımı için en iyi endüstri uygulamalarını oluşturuyoruz.”

Gazprom, Rusya’nın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biridir. Aynı zamanda Avrupa Birliği’nin en büyük gaz tedarikçilerinden biridir. 2019 itibariyle, petrol devinin dünyadaki en büyük üçüncü karbon emisyon kaynağı olduğu düşünülüyordu.

Açıklamaya göre, parlama gazıyla çalışan kripto madenciliği projeleri, gaz iletim altyapısı olmayan yeni petrol sahalarında kullanıldıklarında özellikle önemlidir. Başka bir fikir, bu tür projeleri Sibirya’da ekstra güç ve parlama gazı lojistiğinin karlı olmadığı uzak petrol sahalarına koymak.

BitRiver’ın kurucusu ve CEO’su Igor Runets, Gazprom ile yapılan yeni anlaşmanın, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde toplam güç kapasitesini 2 gigatona çıkarma konusundaki iddialı planının bir parçası olduğunu söyledi.

Rus hükümeti bir zamanlar Ekim 2021’de Bitcoin madenciliği yapmak için petrol gazı kullanma planını düşündü.

Rusya, hem küresel enerji piyasalarında hem de Bitcoin (BTC) madenciliğinde önemli bir oyuncu. Ağustos 2021 itibariyle, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, ülkenin dünyadaki en yüksek üçüncü BTC hash oranına sahip olduğunu söyledi. Rusya’nın BTC hash oranı Ağustos 2021’de 13.6 EH/s’den düştü Ocak 2022’de 8.6 EH/s’ye çıkarak endekste beşinci sıraya yerleşti.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

cryptozare.eth hakkında

nft toplayıcı | moda editoryal görüş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.