Solana’dan Güney Kore’nin Web3 endüstrisine 100 milyon dolarlık yatırım

0

Solana, Güney Kore’nin büyüyen Web3 işine 100 milyon dolar koyacak. Popüler birinci katman blok zinciri, bu paranın çoğunu blok zincirine dayalı video oyunları yapan Güney Koreli şirketlere yatırmayı planlıyor.

TechCrunch, bu 100 milyon dolarlık fonun Solana Ventures ve Solana Vakfı tarafından yönetileceğini söylüyor. Bunun için paranın çoğu Solana Labs’ın topluluk fonundan geliyor.

Solana’nın kurucuları, Güney Kore’deki Web3’ün tüm bölümlerinde yer aldıklarını söylese de, bu finansmanın çoğu blok zinciri oyun projelerine gidecek. Solana, aklında hangi şirketler olduğunu söylemedi, ancak NFT’lerin, oyna-kazan oyunların ve meta verinin listesinde üst sıralarda yer aldığını söyledi.

Solana Laboratuarlarında Johnny Lee adlı bir yönetici, TechCrunch’a birçok Güney Koreli’nin oyun oynamak ve NFT ticareti yapmak için Solana’nın blok zincirini zaten kullandığını söyledi. Ayrıca, ülkenin video oyunu işinin “büyük bir bölümünün” “Web3’e gittiğini” söyledi. Bu 100 milyon dolarlık yatırımla Lee, bu trendden yararlanmak ve geliştiricilerin Solana ekosistemiyle ilgilenmesini istiyor.

CoinDesk, Güney Kore video oyun pazarının yaklaşık 15 milyar dolar değerinde olduğunu söylüyor. Analistler, küresel oyun endüstrisinin değerinin 200 milyar dolar ile 300 milyar dolar arasında olduğunu söylüyor.

Kripto para kullanan oyunlar milyarlarca dolar getiriyor.

Solana, Güney Kore’deki video oyunu işine çok ilgi gösterdi. Aslında Solana Labs, ülkenin en büyük oyun şirketlerinden biri olan Krafton ile bir anlaşma yaptı.

Bu yıl Krafton, popüler oyunu PUBG’ye NFT’ler eklemek için Solana blok zinciriyle birlikte çalıştığını söyledi. PUBG, Fortnite’dan sonra dünyanın en çok indirilen ikinci battle royale oyunudur.

Güney Kore, metaverse’e çok fazla yatırım yaptığı ve güçlü bir video oyun endüstrisine sahip olduğu için Solana’nın ilgisini çekebilir. Rarity Sniper, Güney Kore hükümetinin ülkenin metaverse endüstrisine 186,7 milyon dolar koymayı planladığını söyledi. Liderler, bu yatırımın Web3 endüstrisini daha yenilikçi hale getireceğini ve birçok teknoloji işi yaratacağını düşünüyor.

Güney Kore’nin en tanınmış işletmelerinin çoğu da Web3 işletmelerine çok para yatırıyor. Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden ikisi olan Samsung ve Hyundai, geçmişte metaverse veya NFT’leri denedi.

Blockchain yatırımcıları Güney Kore’de olmak istese de, Web3 oyunları için para alan tek ülke bu değil. Örneğin Sony ve LEGO, Epic Games’e “metaverse” adlı bir şubesi kurması için 2 milyar dolar verdi. Japon stüdyo Akatsuki de Web3’ün kurulmasına yardımcı olmak için 20 milyon dolar sözü verdi.

Bazı tanınmış oyun şirketleri, metaverse’de yeni şeyler denemek için markalarını sattılar. Square Enix, blockchain yan kuruluşu için 300 milyon dolar kazanmak için “Tomb Raider”ın fikri mülkiyetini sattı.

Bu devasa rakamlar, birçok iş liderinin Web3 oyunlarının geleceği konusunda umutlu olduğunu gösteriyor.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.