Twitter yönetim kurulu Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık anlaşmasını onayladı

0

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir dosyalama, Twitter yönetim kurulunun Salı günü Elon Musk’ın 44 milyar dolarlık şirketi satın alma teklifini onayladığını gösteriyor.

Salı sabahı hisse başına 38 dolardan Twitter’ın hissesi, Elon Musk’ın sermaye şirketi Apollo Global Management, Inc.’in hisse başına 54.20 dolarlık ihale teklifinden yüzde 1’den daha az yükseldi.

Sadece birkaç gün önce Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter çalışanlarıyla sanal bir toplantı düzenledi. Bu son düzenleyici dosyalama, Musk’ın diğer şirketleri satın alma planlarında ciddi olduğunu gösteriyor.

Musk, Twitter’ın spam ve botlara izin vermediği için satın alma işleminin geçen ay “beklemeye” alındığını söylüyor.

Musk, Twitter’ın günlük kullanıcılarının %5’inden daha azının spam ve bot hesapları olduğuna dair net kanıtlar gösterememesi durumunda sözleşmeyi iptal etmekle tehdit etti.

İnsanlar, Twitter’ın 229 milyon aktif kullanıcısının %20’sini spam robotlarının oluşturduğunu düşünüyor ki bu, Twitter’ın söylediğinden dört kat daha fazla.

Salı günü, Twitter yönetim kurulu, hissedarlara birleşme anlaşması lehinde “oybirliğiyle” oy kullanmalarını isteyen bir mektup gönderdi.

Şirketi satın alma anlaşması bugün kapanacak olsaydı, yatırımcılar hisse başına 15.22 dolar kazanacaktı.

Evan Williams ile Twitter’ın kurulmasına yardımcı olan Jack Dorsey’in, Elon Musk şirketi satın aldığında 978 milyon dolar alacağı düşünülüyor.

Anlaşma nedeniyle, San Francisco’daki BT şirketinin CEO’su olan Parag Agrawal 42 milyon dolar alacaktı.

SEC, Dorsey’in şirketin %2,4’ü olan 18.042.428 hisseye sahip olduğunu söylüyor.
Dorsey geçen yıl CEO olarak görevinden ayrıldığında, CEO olarak devralan Agrawal’a 42 milyon dolar verdi. CFO Ned Segal ise sadece 25.5 milyon dolar alacak.

Agrawal ve Segal’in sözleşmelerindeki kontrol maddelerindeki değişiklik, şirketin yeni sahibi tarafından devralınmasından sonraki 12 ay içinde işten çıkarılmaları halinde ödeme alacakları anlamına geliyor.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.