Ücretsiz NFT Oluşturma Nasıl Yapılır? – En İyi Ücretsiz NFT Oluşturma Siteleri

0

NFT, hayatımızda her geçen gün yer etmeye devam ediyor. Bugün ücretsiz NFT oluşturma nasıl yapılır? En iyi ücretsiz nft oluşturma siteleri hangileridir? sorusunun cevabını açıklayacağız.

NFT’ ler ilk çıktıklarında çok ciddiye alınmasa da günden güne hayatımızın içerisine girmeyi başardı. Atılan ilk tweet, gifler, jpegler hatta kodlar aklınıza gelebilecek her dijital ürün NFT’ye dönüştürülmeye başlandı.

NFT’lerin her satışından sonra size komisyon olarak yansıması. Dikkatli bir seçim yapılınca çoğunlukla kar bırakması gibi sebepler yüzünden özellikle Amerika Birleşik Devleti’nde inanılmaz bir ivme kazandı.

Ücretsiz NFT Oluşturma

Ücretsiz NFT oluşturmanın ilk yolu size hazır tasarımlar sunan ya da direkt çizim yapabileceğiniz programlar veya sitelerdir. Biz bugün bunlardan en pöpüler nft oluşturma sitelerinden biri olan Pixilart‘ı inceleyeceğiz.

Yapmanız gereken ilk olarak pixilart.com internet sitesine gitmek.

ucretsiz-nft-olusturma
ucretsiz-nft-olusturma

Siteye giriş yaptığınızda karşınıza çıkan ekranda bazı seçenekler göreceksiniz. En popüler nft oluşturma sitelerinden biri olan Pixilart’da çizim yapabilmek için üyelik oluşturmanıza gerek yoktur. Fakat ben tasarımlarımı online olarak saklamak istiyorum derseniz “Create Account” butonuna tıklayarak kendinize üyelik oluşturabilirsiniz.

Çizim yapmak için ekranın ortasındaki “Start Drawing” butonuna tıklamanız yeterlidir. Butona tıkladığınızda karşınıza gelecek ekran şu şekildedir.

pixilart-nft
pixilart-nft

Bu bölümde oluşturacağınız NFT dosyasının özellikleri belirtilmelidir. Width genişliği, Height ise yüksekliği temsil etmektedir. Genellikle 100 e 100 tasarımlar kullanılmaktadır. İstediğiniz yükseklik ve genişliği girdikten sonra mavi renkteki “New Drawing” butonuna tıklayın.

Bizi burada ilgilendiren Tools sekmesi.

tools-nft
tools-nft

Ekranının sol kısmında bulunan Araçlar sekmesindeki aletleri kullanarak ücretsiz nft oluşturmamızı rahatlıkla yapabiliriz. Biberon’a benzeyen ve üzerine geldiğinizde “Stamp Tool” yazan nesneye tıkladığınızda size daha önce hazırlanmış binlerce tasarımı sunabilir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmaktadır.

NFT’yi popüler kılan şey onun özgün olmasıdır. Sizin burada hazır olarak kullandığınız şablonların o NFT’ye satmaya çalışırken bir anlamı olmayacaktır.

Bir sonraki yazımda oluşturduğumuz NFT’leri opensea üzerinden nasıl ücretsiz bir şekilde satışa koyabileceğimizden bahsedeceğim.

Ücretsiz nft oluşturma işleminizi tamamladıktan sonra ekranın sağ üstünden “Save Drawing” sekmesine tıklayın.

Açılan pencereden “Download .png gif” ‘e tıklayın. Burada yükseklik ve genişliğinizi seçtikten sonra “Save drawing” sekmesine tıkladığınızda artık ilk NFT’nizi elde ettiniz.

Ücretsiz NFT Oluşturma Siteleri

Ücretsiz NFT oluşturma siteleri size kolaylıkla NFT oluşturabilme imkanı sağlar. Aşağı yukarı kullanım mantıkları yukarıda anlattığımız gibidir.

Diğer ücretsiz nft oluşturma sitelerinden bazıları listeleyelim.

Nightcafe ücretsiz nft oluşturmanın yollarından biridir. https://creator.nightcafe.studio/ adresine gidin. Sağ üst tarafta kırmızı renkte “Create” yazan butona tıklayın. Sizi iki seçenek karşılayacak. Elinizdeki mevcut resimle mi devam etmek istiyorsunuz yoksa yeni bir resim mi oluşturmak istiyorsunuz?

Yeni bir resim oluşturmak istiyorsanız “Text to Image / Video” yazan kısma tıklayın. “ADD MODIFIERS” yazan yere tıklayıp NFT’nizin nasıl özelliklere sahip olması gerektiğini seçin. Seçim işlemi bitince aşağıdan ilerlemeye devam edin. Ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var.

Nightcafe size NFT’leri kendi otomatik olarak oluşturur. Siz çizim yapmazsınız. Oluşturduğu NFT’yi sizin add modifeirs yazan kısımda seçtiğiniz parametreler belirler. Daha renkli, old-school gibi bir çok seçenek mevcuttur.

Nightcafe üzerinden oluşturulan NFT’yi kaydetme

Oluşturduğunuz NFT’yi kaydedebilmeniz için sisteme üyelik açmak zorundasınız. Bunun en pratik yolu NFT’nizi oluşturduktan sonra size sunulan sosyal medya giriş seçenekleri. Facebook, Gmail gibi bir çok seçenek ile giriş sağlayabiliyorsunuz. Sonrasında kullanım şartlarını kabul ettiğinize dair bir kaç kutucuk geliyor. Bunları da geçtikten sonra artık ilk NFT’nize kavuştunuz.

Yapmanız gereken png formatında kaydetmek. Kaydetme işlemini bitirdikten sonra bunu Opensea, Binance gibi bitcoin firmalarında satışa sunmak. Bunu yaparken şunu söyleyebilirim. Eğer satışı Ethereum ağı üzerinde yaparsanız ciddi bir Ethereum komisyonu çıkmaktadır. Ortalama 60$ ile 250$ arasında değişmektedir. Fakat Polygon ağını kullanarak bunu ücretsiz şekilde de satışını sağlayabilirsiniz.

Mobil uygulama üzerinden ücretsiz nft oluşturma

Ben websitesi kullanmak istemiyorum her işimi telefondan hallediyorum diyorsanız sizin için de yüzlerce seçenek mevcut. Bunlardan biri Sketchar uygulaması. IOS ve Android marketlerinde bulabileceğiniz bu uygulama sayesinde istediğiniz NFT tasarımlarını rahatlıkla oluşturabilirsiniz.

Sonuç olarak dünya üzerinde NFT’ler sadece ABD üzerinde günlük 2milyonun üzerinde aranmaya sahiptir. Ülkemizde popüler olmaması kaçınılmazdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.