Ukrayna tüm kültürel mirasını blok zincirine aktaracak

0

Rus ağır topçuları, okullar, kiliseler, hastaneler ve yaşam blokları hakkında hiçbir şey söylemeden, mimari harikaları, tarihi yerleri ve uluslararası değere sahip şaheserleri barındıran müzeleri yerle bir ederek Ukrayna topraklarını “millileştirmeye” devam ediyor. yakın zamana göre UNESCO 13 Haziran tarihli rapor, 24 Şubat’tan bugüne ve bugüne kadar Rusya en az 143 dini mekana, müzeye, tarihi binaya, kütüphaneye, kültür merkezine ve anıta zarar verdi, bazı uluslararası uzmanlar Putin’in Ukrayna’nın ikonik simge yapılarını kasıtlı olarak hedef alması hakkında konuşuyor. .

Böylece, Rus vebasının ezici tahribatının ortasında, Ukrayna paha biçilmez mirası yok olmaktan kurtarmak için “her bir sanat veya tarih parçasını” dijitalleştirmeyi amaçlıyor. Bu, Ukrayna Blockchain Derneği Başkanı Michael Chobanian tarafından CoinDesk’te duyuruldu. mutabakat 2022 11 Haziran’da.

Bugün yeni bir proje duyuruyoruz [aimed at] Ukrayna halkının DNA’sını, Ukrayna kültürünü ve Ukrayna tarihini nasıl kurtarabiliriz.” Chobanian, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda müzeleri, kiliseleri ve kültürel mekanları bombalıyorlar. Yani onlar yok edilmeden önce… müzelerde bulunan her bir sanat veya tarihi eseri dijitalleştireceğiz. NFT’ye gideceğiz ve blok zincirine koyun.

NFT ve web3, Ukrayna’da savaşta savunma ve insani girişimleri finanse etmede önemli bir rol oynadı ve oynamaya devam ediyor, uluslararası ve yerel bağışçılardan düzinelerce milyon kripto ve fiat topladı. Blok zincirine girdikten sonra, tokenize edilmiş sanat eseri sonsuza kadar orada kalır. Bu nedenle Ukrayna’nın zengin kültürel mirasının NFT ile boyutlandırılması bir heves değil, bir zorunluluktur.

Ukrayna sanat mirasını NFT formatında korumaya yönelik ulus ölçekli proje, katman 1 blok zinciri platformu NEAR Protocol ile ortaklaşa hayata geçirilecek.

Tüm Ukrayna mirasını zincire vurup dünyaya sunmak ve sonsuza kadar korumak son derece önemlidir,Consensus 2022 konferansında da konuşmacılar arasında yer alan NEAR Protocol kurucusu Illia Polosukhin.

Ukrayna’nın yaratıcı topluluğu, Rusya’nın insanlığa karşı suç eylemleri hakkındaki gerçeği yaymayı ve sivillerin ve ordunun tüm dünya için barış, özgürlük ve demokrasiyi savunmasına yardımcı olmak için fon toplamayı amaçlayan NFT odaklı çok sayıda girişimde bulundu.

En büyüklerinden biri, MetaHistory NFT müzesi, Ukrayna hükümetinin desteğiyle başlatıldı. NFT resimleri, Rusların getirdiği her savaşı kronolojik sırayla sergiliyor ve Ukrayna kimliğini ve özgürlüğünü kutluyor.

Bu nedenle, son girişim “Ukrayna’nın kültürel DNA’sına dijital bir pencere sağlamak,” CoinDesk’e göre ve dünyanın herhangi bir yerinden ücretsiz olarak erişilebilir olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.