En Yeni NFT Oyunu : Wizards and Dragons

1

Gifler, tweetler derken dijital tüm varlık NFT’ye dönüşüyor. NFT nedir? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız konularımızı inceleyebilirsiniz.

Wizards and Dragons’u yakından tanıyalım

Wizards and Dragons bir strateji oyunudur. Ses getirmesi beklenilen oyun projesi, 1 Aralık’ta yayınlanmıştır. Geliştiricisi Wolf Game adlı şirkettir. Kendisinden önce çıkan CryptoKitties gibi Ethereum zincirinde depolanır.

Wizards and Dragons
Wizards and Dragons
İlginizi çekebilir : CryptoKitties nedir?

IPFS veya API teknolojilerinin kullanılmadığı oyunda grafik 2D’dir. Yaptıkları açıklamalarda eğlenceli ve NFT’leri kullanabileceğimiz bir oyun geliştirdiklerini ifade etmişlerdir.

Wizards and Dragons’da kendilerinden önce gelen oyunlar ile paralel mantık gütmektedir. Oyundaki amaç jeton kazanmaktır. Birçok jeton çeşidi vardır. Oyundaki her jetonun farklı bir özelliği bulunmaktadır.

Her sihirbaz ejderha ikilisinde olduğu gibi durum burada da aynıdır. Ejderhalar, sihirbazlara oranla 5 kat daha değerlidirler. Ayrıca sihirbazların paralarını çalma özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden sayıları daha azdır. Yazıyı yazdığımız bu aralıkta ejderhaların marketteki en düşük satış fiyatı 0.57 ETH’dir. Sihirbazlar ise en düşük 0.11 ETH’den alıcı beklemektedir.

Wizards and Dragons nasıl oynanır?

Oyunu etkili kılan en büyük özelliklerinden biri basit olmasıdır. Oyunu oynamak istiyorsanız sihirbaz ya da ejderhalarınızı riske atmalısınız.

Sihirbazların oyundaki özelliği günde 12.000 GP kazandırmasıdır. Türk filmi tadında olan bu oyunda ejderhalar ve sihirbazlar bir araya gelir ve barış anlaşması imzalarlar. Bu anlaşma iki maddeden oluşmaktadır. Ejderhalar, sihirbazların korudukları kuleden uzak durmak zorundadır. İkinci madde de ise ejderhaların bunu karşılaması sonucunda sihirbazların kazançlarının %20’sini almasıdır.

Sihirbazlar, kuleyi kolay kolay terk edemezler. Bunun sebebi ejderhaların çalma özelliğidir. Eğer kuleyi terk ettiyseniz tüm birikimlerinizin çalınıp çalınmama durumu yarı yarıyadır.

Oyunun sonunda biriktirmiş olduğunuz GP jetonlar ile NFT’nizi hayata geçirirsiniz.

Wizards and Dragons yükselme taktikleri

Oyunun kurgusu dikkat ettiyseniz klasik bir mafya filmi ya da eski tarihi padişah veya kral dönemi gibidir. Sizden güçlü olana haraç ödersiniz. Bu yüzden karşılığında korunmuşsunuzdur. Siz güçlüyseniz zayıf birine bulaşmazsınız çünkü zaten haraca bağlamış durumdasınızdır.

Bu mantığın devamı oyunda ilerlemek için de geçerlidir. Oyuncular, kuleye bağış yapabilmektedir. Kule, oyuncuların bu bağışına karşılıksız kalmaz ve oyunun ileriki seviyelerinde kullanabilecekleri gizemli hediyeleri oyunculara verir.

Peki bu gizemli hediyeler ne olabilir? Örneğin yukarıda açıkladığımız ejderhaların paranızı çalma olasılığını oldukça düşüren hediye kutusu kazanabilirsiniz. Bunun değeri yaklaşık olarak 250 dolardır.

Sonuç

Wizards and Dragons her geçen gün popülerleşmeye devam ediyor. Nft oyunları ile hem para kazanmak hem de eğlenmek mümkün. Nft’ler hemen hemen hayatımızın her alanında varlığını her geçen gün daha da artırıyor.

Çağımızda her şeyin dijitalleşmesi, NFT’ye olan eğilimi artırıyor. Günden güne popülerliği artış gösteren NFT’ye direnmek yerine yatırım yapmak çok daha mantıklı bir seçenek. Tabi ki bu yatırımı yaparken dikkat etmeniz bir kaç nokta var.

NFT alınır mı?

Öncelikle ister oyun isterseniz başka NFT türü olsun. Kesinlikle ilk incelemeniz gereken nokta projeyi yapan ekip. Bu ekip bu projede ne kadar deneyimli? Daha önce benzer ya da farklı projeler yapmışlar mı? Bu tip soruların cevaplarını bulmalısınız.

Soruların cevaplarını bulduktan sonra bulduğunuz ekibin Twitter hesabını bulun. Twitter hesaplarındaki etkileşimi takip edin. Başlangıçta 100 takipçisi olan ve yaptıkları paylaşımlara 3-5 beğeni gelen hesap bulduğunuzu varsayalım. Eğer bu hesap zamanla 100 lerden 300-500 lere çıkarsa sizin NFT nizin değeri de o şekilde artacaktır.

Twitter hesabında atılan mentionları gözden geçirin. Diğer insanların projeyi ne kadar sevip sevmediğine dikkat edin. Çok az ücretle erken aldığınız NFT belki bir anda milyonlara ulaşmayabilir fakat projenin büyümesi, ilginin artması gibi faktörler size %10000 den fazla kar sağlayabilir.

NFT üretilir mi?

Dijital sanat geliştirme konusunda hevesliyseniz bu iş tam size göre. Logo tasarımcısı olduğunuzu hayal edin. Yaptığınız her tasarımı sabit maaş karşılığında hayata geçiriyorsunuz. İkinci opsiyonunuz ise dışarıdan müşteri bulmak. Dışarıdan bulduğunuz müşteri için bulunduğunuz platforma komisyon ödüyorsunuz.

NFT ürettiğiniz zaman satışa sunduğunuzda belirli bir komisyon bedeli belirlersiniz. Örneğin %10 luk komisyon belirlediniz. Satışını gerçekleştirdiğiniz her eseriniz el değişiminde size o an ki satış fiyatının %10 u olarak yansır. Böylelikle ömürlük bir kazanım şansı yakalamış olursunuz.

1 yorum
  1. Kübra diyor

    Bu NFT oyunları insanları resmen sanal gerçekliğin içine çekiyor. Orada yapılanlar, elde edilenler ile resmen farklı bir dünyada farklı bir karakter yaratma şansı doğuyor insana. Üstelik bundan maddi kazanç da elde edilebiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.