Stellar XLM Coin Nedir? Yatırım Yapmadan Önce Mutlaka Okuyun

0

2014 yılında kurulan ve kurulduktan bir yıl sonra faaliyete geçen Stellar nedir? XLM coin nedir? XLM coin projesi yatırım yapmaya değer mi? XLM coin yorum ve XLM coin analizlerine göre XLM coin fiyat tahminleri nereye kadar yükselecek? Gelin bu soruların cevaplarını yazımızda inceleyelim.

Stellar Nedir?

XLM coinin işleyişini anlayabilmek için Stellar nedir? sorusunun cevabını bilmek önemlidir. Stellar, merkezi olmayan bir blok zinciri ağıdır. Stellar’ın kullanım amacı birçok kripto para transferini sağlayabilmek ya da kripto paraları birbirine çevirebilmektir. Stellar neden para göndermek için iyi bir araçtır?

Ülkeler arası para transferleri yaptığınızda yaptığınız miktarın büyüklüğüne göre çok yüksek komisyon ücretleriyle karşılaşırsınız. Ayrıca bankalar tarafından yapılan uluslararası transferler oldukça yavaştır. Stellar, transfer işlemlerini 0.01 dolar gibi bir transfer ücreti ile hızlı bir şekilde yapmayı hedeflemektedir.

Piyasaya ilk çıktığı zamanlarda, dünyadaki tüm finansal işlemleri tek bir çatı altında toplamayı kendine hedef edinmiştir. Fakat son zamanlarda vizyonunda farklılığa giderek finans firmaların, blok zincir teknoloji sayesinde birbirleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmaya başlamıştır.

XLM Coin Nedir?

XLM coin nedir? sorusunun cevabı Stellar’ın işleyişinde yatmaktadır. Stellar ağında kullanılan para birimi, XLM coin diğer adıyla Lumens’dir. Genellikle XLM coin kullanım amacı, çıkan işlem transfer ücretlerini ödemektir.

Örneğin siz şuan Almanya’dasınız. Türkiye’de bulunan arkadaşınıza 100 Euro para transferi gerçekleştirmek istiyorsunuz. Gönderdiğiniz 100 Euro ilk olarak XLM coine çevrilir. Arkadaşınız ise gönderdiğiniz ücreti ister TL ister Euro isterse XLM coin cinsinden alabilir. Bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleşir. Böylelikle dünyanın neresinde olursanız olun saniyeler içerisinde çok düşük bir komisyon ücretiyle para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Staller Ripple İlişkisi

Staller ve Ripple projeleri birbirlerine oldukça benzerdir. Staller ripple ilişkisi aralarındaki farklar ve benzerlikleri incelediğimizde daha net anlam kazanacaktır. Stellar’ın kurucusu olan ve aynı zamanda Mt.Gox’u kuran Bitcoin piyasasının ünlü ismi McCaleb’dir. McCaleb, aynı zamanda Ripple’da da görev yapmıştır.

Staller ve Ripple Arasındaki Benzerlikler Nelerdir?

Staller ve Ripple arasında birçok benzerlik bulunmaktadır. Bunlardan göze en çok çarpanlarını listeleyelim.

  1. Kullandıkları blok zinciri kodları birbirine çok benzemektedir.
  2. Staller ve Ripple ikilisi, madenciliğe izin vermemektedirler.
  3. İkisinin de kullanmış olduğu teknoloji aynıdır.(Dağınık defter teknolojisi.)
  4. Yine Ripple’da Staller gibi hızlı ve ucuz işlem parolasıyla hayata geçirilmiştir.

Staller ve Ripple Arasındaki Farklar Nelerdir?

Staller ve Ripple arasındaki farklardan en belirgin olanı, şirket vizyonlarıdır. Staller, kullanıcı bazlı dünyadaki her insanın saniyeler içerisinde para transferi yapabilmesi amacı güder. Ripple ise benzer sistemi bankalar ve finans kurumları arasında yapmak için tasarlanmıştır.

Stellar, kar amacı gütmeyen Stellar Geliştirme Vakfı tarafından desteklenmektedir. Ripple’ın böyle bir politikası bulunmamaktadır.

Staller XLM Coin Geleceği

Daha fazla mesaj

XLM coin geleceği parlak coinlerden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi zaman zaman dalgalanmalar yaşasa da belirli bir süre sonra toparlanıp eski haline dönebiliyor olmasıdır.

XLM coin alacakların dikkat etmesi gereken en büyük noktalardan biri Stellar XLM lerin şuana kadar yarısı yok etmiş durumdadır. Ve yeniden üretim planlanmamaktadır. İnsanlar bu konuda ikiye ayrılmış durumda.

Kimileri yeni XLM coin üretilmemesinin mevcuttaki XLM coinlerin değerlenmesine yol açacağını savunuyor. Diğer taraftan bakanlar insanlar ise üretimin olmamasından dolayı projenin düşüş yaşayacağını ve temkinli olmak gerektiğini öne sürüyor.

xlm-coin-fiyat-tahmini
xlm-coin-fiyat-tahmini

Staller XLM Coin Yorum

Staller XLM coin yorum ve analizleri XLM coinin mantıklı bir yatırım aracı olduğu yönündedir. XLM coin fiyat tahminleri yılın ortasında göreceği en düşük değer 0.27 dolar olarak görünmektedir. Yıl içerisinde beklenen XLM coin fiyat tahmini, hep artış sağlayacağı şeklindedir. Yıl içerisinde değer kazanması kesin gözüyle bakılan coinlerden biridir.

Staller projesinde asıl patlama, 2030 yılında beklenmektedir. Tekrar eski günlerine dönmesi ve yukarı doğru hareket etmesi için 5-6 yıl süreye ihtiyacı var. Uzun vadede yatırımcılarını üzmeyeceğini düşünüyorum. Fakat Bitcoin piyasasında her şeyin hızlı bir şekilde değiştiğini de unutmamak lazım.

XLM coin fiyat tahmininde artış beklememin büyük sebeplerinden biri de projenin kurucusudur. Hemen hemen her projesinde başarıya ulaşmış McCaleb’in, XLM coini de yukarı taşıyacağını düşünmekteyim.

Staller’i ödeme sistemi olarak kullanan 25 den fazla dev kurum bulunmaktadır. Bunların sayısının artışı da XLM coin fiyatında hızlı bir artışa sebep olacaktır.

Staller XLM Coin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi birçok coinin aksine XLM coin madenciliği yapılamamaktadır. Staller Geliştirme Vakfı tarafından alınan kararla, XLM coin arzı 50 milyar adettir. Mevcut piyasada 25 milyara yakın XLM coin dolaşmaktadır.

Diğer XLM coinler şuan Staller Geliştirme Vakfı tarafından sistemi geliştirmek ve desteklemek için kullanılsa da kademeli bir biçimde halka arzı gerçekleştirilecektir.

Staller XLM Coin Nasıl Satın Alınır?

Ülkemizde XLM coin alma işleminin bir hayli zor olduğu sanılmaktadır fakat sanılanın aksine XLM coin almak oldukça kolay bir işlemdir. XLM coin nasıl satın alınır?

Binance, Coinbase gibi herhangi bir borsadan kolaylıkla alım yapabilirsiniz. Herhangi bir belge ya da evrak gerektirmez.

xlm-coin-nedir-analiz
xlm-coin-nedir-analiz

Yatırım yapmadan önce coin analizlerini okumak oldukça önemlidir. Sitemizde hemen hemen her alt coinin analizini yapmaktayız. Bunları dikkatlice okuyup, değerlendirebilirsiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: TLM Coin Nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.