Yeni bir video, Bored Ape Yat Kulübü’nün ‘ırkçı’ görüntüleri hakkındaki tartışmayı yeniden canlandırdı

0

Araştırmacı bir YouTuber olan Philion tarafından yayınlanan bir video, Yuga Labs’in amiral gemisi Bored Ape Yacht Club (BAYC) nonfungible token (NFT) koleksiyonunun ırkçı ikonografi ve beyaz milliyetçi ezoterizm içerip içermediği konusundaki tartışmayı yeniden alevlendirdi.

Rusnack, Pazartesi günü yayınlanan bir saatlik YouTube videosunda davasını ortaya koydu ve BAYC’nin anonim görüntü panosu web sitesi 4Chan’dan jargon, semboller ve memler kullanan “dev bir alt-sağ şaka” olduğunu savundu.

NFT grafiklerinin Siyah ve Asyalı insanların ırkçı klişelerini içerdiğini ve Yuga Labs ve BAYC tarafından kullanılan sembolizm ve dil ile Nazilerinki arasında paralellikler oluşturduğunu söyledi.

Örneğin, iddiaların savunucuları tarafından sıkça alıntılanan bir örnek, BAYC amblemini II. Dünya Savaşı sırasında SS Panzer Tümeni tarafından kullanılan Nazi Totenkopf sembolüyle karşılaştırıyor.

Videodan sonra Rusnack, izleyicilerini, NFT’yi kullanılamaz ve kurtarılamaz bir cüzdan adresine göndermeyi içeren, BAYC NFT sahiplerine tokenlerini “yakmaları” için baskı yapmaya teşvik eden bir harekete geçirici mesaj yayınlıyor:

“Her ünlü aktörün, sporcunun ve etkileyicinin f’lerini yakmasını istiyorum.maymun böyle af yapmak istiyorumSteph Curry’den Post Malone’a ve Jimmy Fallon’a kadar herkesin harekete geçmek zorunda kaldığı bok fırtınası.”

Koleksiyonun ırkçı semboloji iddiaları bu yıl sosyal medyada popüler bir konu oldu, ancak sanatçı Ryder Ripps’in 2022’nin başlarında Nazi ikonografisi ve antisemitizmin kanıtı olduğuna inandığı bir derlemeyi üretmesiyle öne çıktılar.

Ripps, birkaç ezoterik semboloji örneği içeren bir web sitesine ev sahipliği yapmak için Yuga Labs’in kurucu ortağı Wylie Aronow tarafından kullanılan aynı takma adlı kimlik olan gordongoner.com adını satın aldı. Film, Rusnack’in topladığı materyalden ve Ripps çalışmasının tamamlanmasından geçiyor.

Videoda Rusnack, “bu kalıpların artık tesadüf olmadığı bir noktanın” geldiğini iddia ediyor ve ekliyor:

“Nazi, faşist ya da alternatif sağ söylemin bir örneğini gündeme getirirsem, ‘Görüyorum ama bu bir uzatma’ diyebilirsiniz.” Peki, telefon numaranız nedir? “Bütün bu örnekler hangi noktada senin için apaçık hale geliyor?”

Yuga Labs, Ocak ayında Maymunların kripto dünyasında birçok kişi tarafından kendilerine atıfta bulunmak için kullanıldığını tweetleyerek, bazı suçlamalara konuyu açıkça ele almadan tepki gösterdi. Muhtemelen, birisinin önceden çok az araştırmayla madeni paralara veya projelere yoğun bir şekilde yatırım yapması anlamına gelen kripto argo ifadesi “ape in” ile ilgilidir.

BAYC logosuna cevaben Yuga Labs, amacın “kulüp”ü “köhnemiş” gibi göstermek olduğunu ve bir kafatası seçtiklerini söyledi:

“Bu hayvanların ne kadar sıkıldığını göstermek için bir maymun kafatası seçtik – onlar ‘ölesiye sıkıldılar’.”

Anti-Defamation League’in (ADL) Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi’nde kıdemli bir araştırma uzmanı olan Mark Pitcavage’ın, Input ile Şubat ayında yaptığı bir röportajda, logo ile Totenkopf arasında hiçbir benzerlik gözlemlemediğini iddia ettiği bildirildi ve şunları ekledi:

“Nazi Totenkopf, bir kafatası ve çapraz kemiklerin oldukça belirgin bir görsel tasarımıdır ve maymun kafatası, tüm kafataslarının bir ölçüde birbirine benzemesi dışında hiçbir şekilde ona benzemez.”

Ancak Pitcavage, her ikisi de Siyah kültürünün ve bir Japon’un karikatürleri olan altın zincirli “hip hop” özelliği ve “suşi şefi kafa bandı” gibi belirli NFT niteliklerinin ve özelliklerinin sorunlu olduğu konusunda hemfikirdi.

Binance, Hitler’in doğum gününde gamalı haç benzeri emoji yayınladıktan sonra küçük düşürüldü.

Genel olarak, Pitcavage ve diğer ADL araştırmacısı Carla Hill, Ripps’in bulgularının belirli bir radikal grubuyla bağlantılı olmadığına inanıyor.

Ripps, derlenmiş araştırmasını, orijinal koleksiyona dayalı 6.000’den fazla NFT içeren kendi BAYC türevi NFT koleksiyonunu (RR/BAYC) pazarlamak için bir PR dublörü olarak kullanmakla suçlandı.

Ripps’e göre, koleksiyon, insanları BAYC’nin sözde aşırılık yanlısı bağlantıları hakkında eğitmeyi amaçlayan bir parodi ve protestodur. Ancak bu iddialar, Ripps’in çalışmasında yaptığı açıklamalara karşı bir argüman sağlamamaktadır.

En son NFT Haberleri, Trendler ve Eğitimler, her Pazartesi gelen kutunuzda

İnsan Hakkında

Türkiye’de yaşayan serbest yazardır. NFT’leri, futbolu, filmi ve teknolojiyi seviyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.